پوزخند تلخ غریزه مرگ بر غریزه عشق

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: چندروز پیش «کیت اسپید» طراحی که خیلی زود کارهایش تبدیل به برند شد، با آن همه شور و پشتکار با آن همه آثار رنگارنگ و متنوع که همه‌چیز را می‌شد از آن برداشت کرد جز رغبت به مرگ، خودکشی کرد

تاریخ انتشار: 18خرداد1397|23:57

پوزخند تلخ غریزه مرگ بر غریزه عشق
| کد خبر: 268044

امروز خبر خودکشی آنتونی بوردین هم آمد.  سرآشپز و مجری خوش بیان برنامه‌هایی در مورد غذا با آن همه شور و اشتیاق، با آن همه میل به لذت و فهم ذائقه با آن « اممممممم» گفتن‌های ممتد بعد از چشیدن غذاها و طراوت و میل ناتمام به کشف ذائقه‌ها و فرهنگ‌های غذایی جدید که او را به سرتاسر جهان منجمله ایران خودمان کشاند.

 این گفته که :«باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران قیاس نکنید»٬ سخن درستی است. همه ما در درون، به درد مشترکی گرفتاریم که ظاهرمان به انکار آن نشسته است. درد زیستن هم دردجانکاهی است٬ به قول خیام:

افلاک که جز غم نفزایند دگر
 ننهند بجا تا نربایند دگر
 ناآمدگان اگر بدانند که ما
 از دهر چه میکشیم، نایند دگر!

با این همه، نکته قابل تامل در این دو مرگ خودخواسته زیرکی و پنهان بودن غریزه مرگ( تناتوس thanatos به تعبیر فروید) است. در پرده پنهان ماندن میل به نیستی، و تظاهرش به این همه نشاط و کشف و طراوت.

 خودکشی یک انسان منزوی و درخودمانده شاید اینقدر مهیب نباشد که مرگ انسان بی‌قرار، شاد، پرامید و پرتکاپو. این، کفه ترازو را به نفع مرگ در همآوردی با غریزه عشق(erosاروس) قوی‌تر می‌کند. نشانی دیگر از اینکه تمدن، آسایش را آفریده و آرامش را از کف داده است. دلالتی شاید قاطع بر اینکه غریزه مرگ، متواضعانه مستوری در لعاب خوش آب رنگ زندگی مدرن را پذیرفته است اما پوزخند تلخ خود را به تن نحیف عشق، بر طرح لب دارد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top