سرانجام سه کشور قاره آمریکای شمالی موفق شدند میزبانی جام جهانی 2026 را در اختیار بگیرند و این رقابت سخت را از کشور مراکش ببرند. میزبانی ایالت متحده، مکزیک و کانادا از جام جهانی نکات بسیاری دربردارد که برخی از آن ها را مرور میکنیم.

 

1) این سومین میزبانی کشور مکزیک از جام جهانی خواهد بود. آزتک ها که به پایتخت جام جهانی معروفند، در سال های 1970 و 1986 میزبان جام جهانی بودند و در اتفاقی جالب، هر دو جام با قهرمانی تیم هایی از قاره آمریکای جنوبی به پایان رسید. جام 70 را برزیل با پله فتح کرد و ورلد کاپ 86 به مارادونا و یارانش رسید.

 

2) آمریکا برای دومین مرتبه میزبان بزرگترین رویداد فوتبال در جهان خواهد بود. تنها میزبانی ایالت متحده به جام 94 مربوط است که با قهرمانی برزیل به پایان رسید. بزرگترین ورزشگاه آمریکایی ها در آن رقابت ها استادیوم رز بول لس آنجلس با 91794 گنجایش بود.

 

3) کانادا هیچگاه میزبان جام جهانی نبوده و تعداد دفعات حضورش در جام جهانی به عدد یک محدود می شود! آن ها در جام 86 که به میزبانی مکزیک بود، حضور داشتند و نتوانستند کار خاصی انجام دهند.

 

4) جام جهانی 2026 برای نخستین بار با 48 تیم برگزار می شود و هواداران فوتبال، شاهد تعداد مسابقات بیشتری خواهند بود. همچنین احتمال حضور تیم های ناشناخته نیز در آن بسیار است و باتوجه به این موضوع، هیچ بعید نیست تیم های میزبان نیز تا مراحل پایانی صعود کنند. از بین این سه تیم تنها مکزیک به جام جهانی پیش رو صعود کرده است.

 

 

5) در ادوار جام جهانی، تنها یک بار دو کشور به صورت مشترک میزبان جام جهانی بودند. در سال 2002 دو تیم آسیایی کره و ژاپن مجوز این شکل برگزاری را گرفتند و در نهایت برزیل موفق به قهرمانی شد.

 

6) یکی از مسائل مهم درباره جام جهانی 2026 بازی افتتاحیه است. از 2006 رسم بر این بوده که یک طرف بازی افتتاحیه تیم میزبان باشد اما باتوجه به تعدد میزبان ها، کدام یکی نخستین بازی را برگزار می کنند؟ جام جهانی کره و ژاپن، با دیدار فرانسه و سنگال آغاز شد.

 

7) محل برگزاری فینال، دیگر دغدغه مهم هواداران فوتبال خواهد بود و احتمالا برای این بازی، کشمکش هایی نیز به وجود می آید اما باتوجه به شرایط، پیش بینی می شود بازی نهایی در کشور ایالت متحده آمریکا برگزار شود.

 

8) تیم ملی ایران در دو جام جهانی که مکزیک میزبان بود و یک جام جهانی که آمریکا میزبانی اش را برعهده داشت، غایب بود و حالا یوزها باید به دنبال طلسم شکنی باشند.

 

9) یکی از موضوعات مورد توجه برای فوتبال دوستان ایرانی، اختلاف زمانی زیاد بین ایران و آمریکای شمالی است. اختلاف زمانی ایران با پایتخت آمریکا 8 ساعت و 30 دقیقه، با پایتخت مکزیک 9 ساعت و 30 دقیقه و با پایتخت کانادا نیز چیزی حدود 8 ساعت و 30 دقیقه است و بار دیگر بازی های جام جهانی را در نیمه شب تماشا خواهیم کرد.

 

10) لیگ MLS در سال های اخیر فوتبالیست های بسیار بزرگی را به خود دیده است. بازیکنانی که اکثرا به این لیگ آمده تا آخرین سال های فوتبالشان را سپری کنند. احتمالا باتوجه به اخذ میزبانی از سال های آینده شاهد حضور بیشتر این ستاره ها خواهیم بود چرا که فدرسیون فوتبال این کشور، به دنبال جذب بیشتر هواداران به تماشای فوتبال است. در این میان، یک انتقال جذاب تا جام 2026 می تواند به انجام برسد و آن هم حضور کریستیانو رونالدو و لیونل مسی در این لیگ است.

 

کلید واژه ها جام جهانی - 2026
منبع خبر ورزش 3
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top