ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

پیش فروش نوزادان معضل جدید پایتخت

وکیل ملت: عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکید بر اینکه مسئولان نباید اجازه دهند که قبح پیش فروش نوزادان به‌عنوان اقدامی برخلاف شرع و وجدان ریخته شود به آسیب‌شناسی این قبیل معضلات پرداخت.

تاریخ انتشار: 29خرداد1397|07:11

پیش فروش نوزادان معضل جدید پایتخت
| کد خبر: 268722

احمد بیگدلی در واکنش به انتشار خبری از سوی استاندار تهران مبنی بر پیش فروش نوزاد در شهر تهران، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به گسترش دامنه آسیب‌های اجتماعی در سطح پایتخت گفت: ما باید در گام نخست به ریشه‌یابی علل خرید و فروش نوزادان بپردازیم، چراکه این اقدام عجیبی است که در گذشته از آن تحت عنوان عملی به دور از انسانیت یاد می‌شد که در شرایط کنونی در حال عادی شدن است. این در حالی است که بر اساس قانون خرید و فروش نوزاد در کشور جرم است. در تیر 96، شهیندوخت مولاوردی، دستیار رئیس‌جمهور در امور شهروندی گفت: در قانون مدنی کشور حضانت حق و تکلیف مادر است، اما در برخی مواقع این حق از مادر سلب می‌شود. نماینده مردم خدابنده در مجلس ادامه داد: بی‌تردید آسیب‌های اجتماعی همچون خرید و فروش نوزاد ریشه در مسائل اقتصادی به‌ویژه بیکاری دارد که زیربنای این آسیب‌ها را تشکیل می‌دهد و تا زمانی که نتوانیم این معضل مهم را حل کرده و وضعیت اقتصادی خانواده‌ها را بهبود ببخشیم، این نوع آسیب‌های اجتماعی توسعه‌یافته و قبح آن نیز ریخته می‌‍‌شود.

مسئولان متحد شوند

این نماینده مجلس اظهارکرد: مسئولان فعال در قوای سه گانه باید برای رفع تعدادی از معضلاتی که به این قبیل آسیب‌های خلاف شرع و قانون منتهی می‌شوند، متحد شوند، چراکه وقتی برخی آسیب‌های اجتماعی مهم که زمینه‌ساز این نوع اقدامات هستند، برطرف شود، قطعا مردم نیز درباره رفع سایر آسیب‌های اجتماعی پیشگام می‌شوند. بیگدلی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون لازم است، مسئولان در مرحله نخست برای رفع آسیب‌های اجتماعی، ایجاد بسترهای لازم برای اشتغال‌زایی را در دستورکار خود قرار دهند، چرا که در پی آن مشکل اقتصادی خانواده‌ها حل شده و در پی آن می‌توان تعداد زیادی از آسیب‌های اجتماعی که ریشه در مسائل اقتصادی دارد را نیز برطرف کرد، کما اینکه برخی خانواده‌ها از روی ناچاری اقدام به فروش فرزند خود کرده یا به روش اجاره رحم به تامین معیشت خود می‌پردازند.

زنان کارتن خواب نوزادانشان را می‌فروشند

این نماینده مجلس افزود: یکی دیگر از روش‌هایی که به معضل پیش فروش نوزادان دامن‌زده، مراجعه افرادی است که به‌دلیل ناباروری، نوزاد زنان معتاد کارتن‌خواب را با وعده تامین معیشت و ایجاد سرپناه برای آنها پیش خرید می‌کنند، بنابراین تا زمانی که فردی با مشکلات اقتصادی مواجه نباشد، امکان ندارد که فروش فرزند خود را بپذیرد. بیگدلی در بیان علل عدم‌موفقیت ایران در رفع آسیب‌های اجتماعی به‌ویژه در پایتخت تصریح‌کرد: در ایران مسئولان برای رفع آسیب‌های اجتماعی موازی‌کاری می‌کنند و همین امر باعث شده با اینکه تعداد زیادی از سازمان‌ها حل این معضلات را برعهده دارند، اما هیچ‌کدام برای تحقق این مهم موفق نباشند، بنابراین تا زمانی که تنها یک سازمان برای رفع آسیب‌های اجتماعی به‌عنوان مهم‌ترین دغدغه مقام معظم رهبری ایجاد نشود، نمی‌توان اقدام جدی در این زمینه انجام داد. به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به اینکه آیا برای برخورد با متخلفانی که در زمینه خرید و فروش نوزادان نقش دارند خلأ قانونی وجود دارد، یادآورشد: ما درباره مقابله با خرید و فروش نوزادان با هیچ‌خلأ قانونی مواجه نیستیم و تنها مشکل به عدم‌اجرای قانون برمی‌گردد، ضمن اینکه مجلس نیز باید نظارت دقیقی بر اجرای قانون داشته باشد و به هیچ‌وجه کوتاهی دستگاه‌های اجرایی مربوطه را نادیده نگیرد، از سوی دیگر در مورد خرید و فروش نوزادان رجوع به وجدان و شرع مهم‌تر از پیگیری وجود یا عدم وجود قوانین در این حوزه است.

 

منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top