این درخواست بیش از آنکه نشانه‌ای از ترس احتمالی آبی‌ها از نتیجه این مسابقه باشد از این نکته برمی‌خیزد که برگزاری دیداری اینچنین سنگین در فاصله کمی تا شروع لیگ برتر و با احتساب کوفتگی نفرات ملی‌پوش استقلال (و همچنین سرخ) در جام جهانی روسیه اقدامی عقلایی نیست و چون شهریورماه بازی‌هایی احتمالا بدخیم برابر رقبایی از قطر در مرحله یک‌چهارم نهایی لیگ قهرمانان آسیا هم در پیش است مصلحت و عقل حکم می‌کند که در یک مسابقه داخلی چنان از توان دو نماینده باقی مانده ایران در لیگ آسیا زده و کسر نشود که بر نتایج آنها در جام آسیایی هم تاثیر منفی بگذارد.


برخورد طبق قانون
فدراسیون فوتبال طبعا با رد درخواست آبی‌ها گفته است با هر گونه انصراف از سوپرجام طبق قانون برخورد خواهد کرد و مراتب معمول اعمال خواهد شد که شکست 3 بر صفر برای تیم غایب و جریمه نقدی سنگین می‌تواند بخش‌های مهم آن باشد.
پر اهمیت‌تر از آن به هم خوردن مجدد رسم و روال احیا شده برگزاری سوپرجام در فوتبال کشورمان است.
حتی اگر دلایل شفر برای مطرح کردن خواسته‌هایش قابل فهم باشد، نباید با لغو و عدم برگزاری این مسابقه، اصل مساله را حذف کنیم و شایسته‌تر آن است که پس از بررسی مجدد تقویم و گفت‌وگو با سران دو باشگاه زمان دیگری برای این دیدار انتخاب و رسما اعلام شود تا مردم بپذیرند و اهالی فوتبال هم باور آورند که سوپرجام یکی از کاپ‌های رسمی فوتبال کشور و غیر قابل حذف است و فقط بر اساس نیازها و شرایط روز می‌توان برخی جرح و تعدیل‌ها را در آن اعمال کرد اما چیزی فراتر از آن و نادیده گرفتن جامی که به رغم تعلق داشتن به فصل گذشته (به سبب رویارویی قرار دادن فاتحان لیگ و جام حذفی فصل گذشته) همیشه و در همه جای جهان شروعی بر فصل تازه به شمار می‌آید، کاری نه عقلایی و نه برابر با قانون است.

همه ضررهای یک مسابقه پرطرفدار
شاید خواسته شفر که مشابه آن از سوی سرخ‌ها بیان و تکرار نشده (و برانکو به واقع از آن استقبال کرده است) از بدخیمی‌های شهرآرود بسیار پرطرفدار پایتخت که کم یا زیاد همیشه برقرار است، نشات گیرد.
پیش‌تر بارها ثابت شده که این بازی حتی در صورت کسب پیروزی هم برای دو تیم مضر است زیرا شادی فراوان چنان بردی باعث قطع تمرکز نفرات تیم روی مسابقات بعدی می‌شود و اگر نتیجه همراه با شکست باشد، میزان نقصان فوق شدت هم می‌گیرد و در هر دو حالت دو تیم چنان کوفته و فرسوده می‌شوند که به حداقل دو هفته زمان برای یک ریکاوری موثر نیازمند هستند.
 از آنجا که فصل جدید لیگ از 4 مرداد یعنی هفته بعد از برگزاری سوپرجام شروع می‌شود، امکان ندارد که ابعاد و تبعات آن بر هفته‌های نخست لیگ نیز تاثیر نگذارد. چنین مسابقه‌ای به جای عناصر مثبت آرامش و تسلط و خونسردی، فاکتورهایی منفی مثل فرسودگی جسمانی و خستگی فکری را در اردوی دو تیم جاری خواهد کرد و همانطور که پیش‌تر آمد؛ پیروز شدن در این مسابقه نیز از حجم خصلت‌های منفی و مضری مثل خستگی و اشباع شدن بازیکنان نخواهد کاست و برعکس تیم را از فرط شادی افراطی به آسمان خواهد برد و تیمی که در آسمان است، معمولا در مسابقاتش روی زمین خواهد بود و در روزهای بعد از شهرآورد درست کار نمی‌کند و مثبت نتیجه نمی‌گیرد!

بدون مجال بازیابی
به واقع در پشت پرده درخواست شفر برای برگزار نشدن شهرآورد جدید (تحت لوای سوپرجام) هیچ راز و نکته منفی پنهانی وجود ندارد و وی فقط مایل نیست انرژی عظیمی را در همان ابتدای فصل روی مسابقه‌ای صرف و خرج کند که نه امتیازی در جدول رده‌بندی لیگ دارد و نه در صورت شکست فرصت و مجالی شایسته و لازم را برای بازیابی روحی در اختیار نفرات تیم قرار می‌دهد.
در آن زمان هنوز تبعات جام جهانی که برای ایران بسیار خوب آغاز شده، ادامه دارد و آبی‌های ملی‌پوش خسته و در میان‌شان روزبه چشمی مصدوم و اجبارا حاشیه‌نشین است و در شرایطی که شفر باید به فصل بعدی لیگ و در منظری وسیع‌تر به پیکار با السد قطر در لیگ قهرمانان قاره بیندیشد، یک بازی توأم با کرکری‌های سنگین در زمانی نامناسب شامل حال آبی‌ها خواهد شد. استدلالی که اگر بسط یابد و به درستی توضیح داده شود، شاید پرسپولیسی‌ها نیز با آن مخالفتی اساسی نداشته باشند و از تاخیر در برگزاری آن و تعیین زمانی تازه برای آن استقبال کنند.

وقتی که شفر بازگردد
البته در حال حاضر شفر در خارج از ایران به سر می‌برد و برای از سرگیری تمرینات تیم که تاریخ 4 تیر ماه برای آن تعیین شده، هنوز به کشورمان برنگشته و فقط حرف‌های برخی سران استقلال به نقل از این مربی آلمانی در مخالفت با تاریخ سوپرجام بیان شده اما همین نشان می‌دهد که مدیران فوق نیز حس خوبی نسبت به این دیدار ندارند.

کلید واژه ها شفر - دربی - استقلال
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top