آنها فقط شایعه می‌سازند تا جنگ روانی ایجاد شود و خود در گوشه‌ای منتظر واکنش‌ها باشند که در خیال خودشان چهره‌ای تاثیرگذار تلقی شوند. برای آنها نوع شایعه هم تفاوتی ندارد؛ یعنی به فراخور اخبار رسمی روز به اتاق فکر شایعه‌سازی می‌روند و پس از ساخته و پرداخته کردن خبر دروغ به سرعت آن را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند. به‌عنوان نمونه این شایعه‌سازان اکنون که بحث نامه 100 ایرانی برای مذاکره با آمریکا گرم است یا اینکه آمریکا تحرکات جدیدی علیه کشورمان آغاز کرده است، بستر را برای ساختن شایعه با محور قرار دادن آمریکا مناسب می‌بینند.

دیپورت آقازادگان از آمریکا

شامگاه پنجشنبه ایسکا‌نیوز چنین خبری را منتشر کرد: «رئیس خزانه‌داری دولت آمریکا مدعی شد: ۱۴۸میلیارد دلار پول از حساب بانکی آقازاده‌های ایرانی در ایالات متحده توقیف شده است. استیون منوچین رئیس خزانه‌داری دولت آمریکا گفت: ۵‌هزار و ۴۳۲ نفر از فرزندان مسئولان ایران در آمریکا حضور دارند که فقط ۳۵۴ نفر آنها در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل و ۳۹۴۷ نفر فاقد تخصص هستند و بقیه نفرات در حرفه‌های نه‌چندان خاص مشغول به کار هستند! وی اظهارداشت: در حال حاضر بجز املاک‌ و دارایی شخصی ۱۴۸‌میلیارد و ۲۶۷‌میلیون دلار در حساب این نفرات پول وجود دارد که به‌علت نبود فدرال پولی در ایران و امضا‌نکردن FATF از منابع نامشخص این پول‌ها در قالب پولشویی از مردم ایران وارد آمریکا شده و ما این مبالغ را توقیف می‌کنیم. منوچین ادامه داد: ظرف سه ماه آینده این نفرات به ایران دیپورت می‌شوند».

کمپین با نامه به ترامپ

این خبر از سوی هیچ‌مقام رسمی کشورمان تایید نشد و مشخص نیست هدف خبرگزاری نزدیک به دلواپسان از انتشار آن چیست. نکته قابل توجه آنجاست که بیش از یک ماه گذشته کمپینی با عنوان «اخراج آقازاده‌ها از آمریکا» در فضای مجازی تشکیل شده بود که از کامنت‌ها مشخص شد سازماندهی آن از سوی مخالفان دولت است. به‌عنوان نمونه در یکی از کامنت‌ها آمده بود: «فرزندان ظریف، حداد عادل، ابتکار، تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و... که همه شون تو کشور شیطان بزرگ... باید از این کشور اخراج بشن.» در توضیح این کمپین آمده بود: «آقای دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، مواضع شما نسبت به حکومت جمهوری اسلامی و حمایت از مردم ایران قابل ستایش و قدردانی است. ما امضا‌کنندگان این کمپین از شما می‌خواهیم ترتیبی بدهید که فرزندان مقامات جمهوری اسلامی که تحت عناوین مختلف وارد آمریکا شده‌اند، از کشور اخراج شوند. فرزندان افرادی که پرچم ایالات متحده را آتش می‌زنند و روزانه شعار مرگ برآمریکا سرمی‌دهند، شایستگی زندگی درآمریکا و بهره‌مندی از امکانات و آزادی‌های این کشور را ندارند. آقای رئیس‌جمهور، این کمپین بنا به درخواست تعداد کثیری از مردم داخل ایران به راه افتاده و از شما می‌خواهیم فرمان بدهید فرزندان مقامات و شخصیت‌های سیاسی و نظامی حکومت ایران که تحت عناوین مختلف وارد آمریکا شده‌اند شناسایی و سپس از کشور اخراج شوند». تردیدهای جدی در همنوایی خبرگزاری ایسکانیوز و ارادتمندان به ترامپ برای اخراج فرزندان مقامات ایران از آمریکا وجود دارد!

نمودار ضد ایرانی

تردیدی در رویکرد ضدایرانی آمریکا نیست و بازگرداندن فرزندان مقامات دراین کشور به ایران خللی در دیدگاه کشورمان نسبت به آمریکا ندارد. از سوی دیگر مقامات آمریکایی در بسیاری مواقع پاسخی برای ادعاهای خود ندارند، مانند روز پنجشنبه که خبرنگاری در نشست خبری سخنگوی وزارت خارجه آمریکا منبع نمودار ضد ایرانی که در صفحه توئیتری وزیر خارجه آن کشور منتشر شده است را به چالش کشید و گفت: در حالی که واشنگتن در ایران سفارت یا کارکنانی ندارد، چگونه این اطلاعات جمع آوری شده است؟ بخشی از پرسش و پاسخ‌های روز پنجشنبه هدر نوئرت به موضوع توئیت‌های ضد ایرانی مایک پمپئو به خصوص نموداری که مدعی افزایش مخالفت‌ها در ایران شده بود، اختصاص یافت. خبرنگاری پرسید که این نمودار ایرادهای زیادی دارد و نشان نمی‌دهد که تعداد اعتراض‌ها زیاد شده است یا اینکه اعتراض‌ها وسیع شده‌اند، همچنین منبع این اطلاعات هم ذکر نشده است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: مقامات آمریکایی منبع این اطلاعات هستند. خبرنگار ادامه داد: چگونه مقامات آمریکایی می‌توانند منبع این اطلاعات باشند در حالی که در ایران سفارت یا کارکنانی ندارند؟ نوئرت پاسخ داد: منبع این نمودار، مقامات آمریکا هستند و آنها این قابلیت را دارند که اطلاعات را گردآوری کنند. خبرنگار پرسید: آیا منبع این اطلاعات، گروه‌های مخالف دولت ایران هستند؟ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پاسخ داد: من نمی‌توانم تمام جزئیات مربوط به اینکه اطلاعات از کجا آمده‌اند را مطرح کنم اما شما می‌توانید در زیر این نمودار اضافه کنید که منبع آن مقامات آمریکا هستند. نوئرت همچنین در اظهاراتی مداخله جویانه اظهار کرد ما به‌دنبال تغییر رفتار حکومت ایران هستیم و من فکر می‌کنم این همان چیزی است که اکثر مردم می‌خواهند که بخشی از رژیم ایران رفتار خود را تغییر دهد. وی با بیان اینکه در سال گذشته شاهد تعداد زیادی مخالف رژیم ایران بوده‌ایم، ادامه داد: من فکر می‌کنم که وزیر خارجه صرفا به این واقعیت اشاره می‌کند که این اعتراضات ادامه دارد و ما شاهد آن هستیم که مردم ایران به‌شدت نگران پیشرفت‌های اقتصادی خود هستند. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: ما شاهد آن هستیم که مردم هنوز منافع اقتصادی را تجربه نکرده‌اند. بنابراین مردم احساس می‌کنند که باید سرخوردگی خود را از طریق آزادی بیان و این نوع اعتراض‌ها مطرح کنند و من فکر می‌کنم این نمودار نشان می‌دهد که اعتراض‌ها ادامه دارد. وی اظهار کرد: همچنین شاهد زنانی هستیم که با حجاب به مخالفت برخاسته‌اند اما بعضی از آنها بازداشت شده‌اند و در زندان بسر می‌برند و به‌نظر می‌رسد که ایرانی‌ها به‌طور فزاینده‌ای نا امید شده‌اند. دولت دونالد ترامپ در راهبرد جدید خود علیه جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال تقویت شکاف‌های اجتماعی و دامن زدن به اعتراض‌های مدنی است.

 

کلید واژه ها دلواپسان
منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top