ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

تاریخ انتشار: 4تير1397|09:26

| کد خبر: 269363

اردوغان در اولین سخنرانی پس از پیروزی چه گفت؟

وکیل ملت: رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه دیشب طی سخنرانی در اجتماع هواداران خود در آنکارا گفت که در انتخابات ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸(سوم تیر ۱۳۹۷) دموکراسی و اراده ملی مردم پیروز شد.

وی در این سخنرانی که بعد از نیمه شب در محل محوطه ساختمان مرکزی حزب عدالت و توسعه آنکارا انجام شد، افزود: با خرابکاران و خائنان مبارزه کردیم و همه با هم پاسخ کسانی را که در انتظار زانو زدن ترکیه بودند، دادیم.

وی بیان کرد: این مردم که در جریان کودتای نافرجام با دستان خالی مقابل تانک‌ها، توپ‌ها، هواپیماها و هلیکوپترها ایستاده بودند، امروز نیز مسئولیت خود را در قبال استقلال و آینده کشور به جای آوردند.

وی اضافه کرد: ترکیه با این انتخابات به همراه بسیاری از رویدادهای جدید، ائتلاف احزاب را نیز تجربه کرد.

اردوغان با بیان این که ترکیه راهکار مبارزه قاطعانه با گروه های تروریستی گولن و و پ.ک.ک را برگزیده است، وعده داد که با گروه های تروریستی با قاطعیت بیشتری مبارزه خواهد کرد و اعتبار ترکیه را در مجامع بین المللی افزایش خواهد داد.

وی افزود: مردم ترکیه به دموکراسی، آزادی، حقوق و ادامه روند اصلاحات در ترکیه رای دادند.

وی با تقدیر از مردم ترکیه و تمام کسانی که به وی، ائتلاف انتخاباتی و حزبش اعتماد کرده و رای دادند، اظهار کرد: از حزب دیگر ائتلاف جمهور و متفق خود یعنی از دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه و طرفداران آن نیز تشکر می کنم.

رییس جمهوری همچنین ترکیه بیان کرد: از تمام شهروندان ترکیه صرف نظر از این که به کدام حزب رای داده و با استفاده از حق دموکراتیک خود به پای صندوق رای رفتند، قدردانی می کنم.

اردوغان دیشب در اولین سخنان خود پس از اعلام نتایج غیررسمی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی نیز، خود را پیروز رقابت انتخابات اعلام و بیان کرد: نتایج غیررسمی انتخابات مشخص شده و بر اساس نتایج به دست آمده، مردم ترکیه مسئولیت ریاست جمهوری و قوه مجریه را به بنده اعطا کرده است.

وی با اشاره به مشارکت حدود 90 درصدی مردم ترکیه در انتخابات اظهار کرد: مردم با این مشارکت به تمام دنیا درس دموکراسی دادند.

به گزارش ایرنا، سعدی گوون رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه، رجب طیب اردوغان اکثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده و پیروز انتخابات است.

گوون طی یک نشست خبری با اعلام اینکه تا این لحظه 97.7 درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه شمارش شده است، گفت: بر اساس نتایج، آرای شمارش نشده و باقی مانده در نتیجه انتخابات تاثیری ندارد.

وی بیان کرد: نتایج شمارش آرایی که وارد سیستم می‌شود و گزارش جلسه های شمارش آرا همزمان با شورای عالی انتخابات با احزاب سیاسی نیز به اشتراک گذاشته می‌شود.

بنا به اعلام خبرگزاری آناتولی که تنها مرجع رسمی و قانونی رسانه ای اعلام نتایج انتخابات ترکیه تعیین شده است، رجب طیب اردوغان با کسب حدود 52.55 درصد آرا، اکثریت مطلق آرای انتخابات ریاست جمهوری را به دست آورده است.

محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه و نزدیک ترین رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان دیشب در نخستین واکنش به نتایج انتخابات ترکیه اعلام کرد که پیروزی اردوغان را در انتخابات می پذیرد.

محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق و نزدیک ترین رقیب اردوغان نیز کمی بیش از 30 درصد مجموع آرای انتخاباتی ریاست جمهوری ترکیه را به خود اختصاص داده است.

اینجه در نخستین واکنش خود به انتخابات ترکیه، انتخابات برگزار شده را رقابتی غیرعادلانه و نابرابر خواند.

وی بامداد دوشنبه، پاسخ سوالات اسماعیل کوچوک کایا خبرنگار فوکس تی.وی ترکیه را از طریق واتساپ داد و اعلام کرد که فردا(امروز) در خصوص انتخابات بیانیه ای را منتشر خواهد کرد.

همچنین بنا به اعلام این رسانه، نتایج اولیه شمارش آرا حاکی است که احزاب عدالت و توسعه٬ جمهوری خلق٬ دموکراتیک خلق ها٬ حرکت ملی گرا٬ سعادت و نیک حد نصاب 10 درصدی لازم را برای حضور در مجلس ترکیه کسب کرده اند و هیچ کدام از احزاب به تنهایی نتوانسته است اکثریت کرسی های مجلس ترکیه را کسب کند.

بر اساس گزارش این رسانه، ائتلاف جمهور متشکل از حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچه لی در قالب ائتلافی 53.62 درصد آرای انتخابات را کسب کرده و این ائتلاف بیش از نیمی از کرسی های مجلس 600 نفره ترکیه را در اختیار خواهد داشت.

انتخابات همزمان ریاست جمهوری با حضور 6 نامزد و مجلس ترکیه با حضور هشت حزب در روز سوم تیرماه و با مشارکت گسترده نزدیک 90 درصدی مردم ترکیه برگزار شد. 

بر اساس گزارش آناتولی، حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، حزب سعادت و حزب نیک نیز با ائتلاف ملت در انتخابات پارلمانی کشور حدود 34 درصد و حزب دموکراتیک خلق ها نیز 11.62 درصد آرای انتخابات مجلس 600 نفری ترکیه را کسب کرده است.

منبع خبر ایرنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top