عامل بحران نرخ ارز مردم یا دولت  ؟ در نگاه اول تصور می شود که این بحران ناشی از خروج امریکا از برجام است و به دلیل شروع تحریم های جدید علیه ایران این بحران به وجود آمده است اما در نگاه عمیق تر کمی دور از واقعیت است و برای بررسی این موضوع ابتدا باید به چند نکته ی مهم که تاثیر سیاست بر اقتصاد را نشان می دهد اشاره کرد .
یک :  دولت ها در دوره های مختلف برای کسری بودجه نرخ دلار را کمی  تغییر می دادند و در نتیجه راه حلی موقت و مخرب بر اقتصاد برای کسری بودجه انتخاب می کردند و این راه کار  بالاخره یک جایی در یک زمانی  به بن بست می رسید .. دو : رفتار های غیر حرفه ا ی نهاد های مختلف در ساختار حاکمیت آن هم در زمان حساسی که تمام رفتار های ایران ریز بینانه رصد می شد  باعث فشار بیشتر علیه مان شد که انتظار می رفت این نهاد ها  در کنار هم و با همکاری هم مانع خیلی از رفتار های نا عادلانه ی کشورهای غربی علیه کشورمان می شدند اما متاسفانه تقابل قوه ی مجریه با قوای دیگر خیلی راحت به خودمان گل زدیم که کشورهای رقیب  با تمام ادعاهایشان نمی توانستند این کار را انجام دهند .
سه : نقش رسانه ی ملی در عدم ثبات نرخ ارز بسیار با اهمیت بود، با توجه رشد روز افزون شبکه های مجازی و همچنین رسانه ی خارجی ،  صدا و سیما با پوشش ضعیف خبرهای ارزی و اقتصادی و همچنین بی کفایت نشاندن دادن دولت روحانی در این زمینه  عدم اعتماد به دولت را بیشتر کرد که تصور می شود این رفتار نوعی تقابل با دولت است و سازمان صدا و سیما برای تامین منافع خود دولت حسن روحانی را تحت فشار قرار داد و البته این رفتار باعث شد که مشکلات بیش از پیش نشان داده شود و دهک های پایین تحت فشار قرار گیرند  . چهار : با تمام مشکلات و راه کار های اشتباه دولت و نهاد های مختلف در به وجود امدن این بحران ارزی ، باید اذعان داشت که مردم بیشترین تاثیر بر رشد روز افزون نرخ ارز داشتند شاید به دلیل اشتباهات زیاد دولت های مختلف به خصوص دولت احمدی نژاد مردم راه کار های دولت را دیگر باور نمی کنند .. و همچنین عدم آموزش کمک به دولت در مواقع بحرانی از دوران کودکی باعث رشد منفعت طلبی فردی به جای منفعت طلبی جمعی شده است .
به عنوان مثال در کشوری مثل سوییس اگر نرخ ارز دچار این چنین بحرانی می شد و دولت  برای ثبات این وضعیت به مردم ، امانت گذاشتن طلا را نزد بانک ها پیشنهاد می داد مردم این کشور بی تردید در صف های طولانی همه ی طلای خود را به بانک می سپردند تا کشورشان به حالت عادی برگردد زیرا از کودکی به انها اموزش داده شده است که ثبات کشور و کمک به دولت در مواقع بحرانی باعث منفعت شخصی هم می شود و همه ی کشور از آن بهره مند می شود حال تصور کنید این راه کار را دولت حسن روحانی پیشنهاد دهد آن عده هم که طلای خود را نزد بانک ها گذاشتند از آنجا خارج می کنند و عملا به بی ثباتی ارزی کمک می کنند .. و تصور می شود برای همین منفعت شخصی ارزهای موجود را خریداری می کنند و بدون هیچ اطلاعی از تاثیر خرید یک دلار فقط دلار اضافی و غیر ضروری آن را در خانه ی خود نگهداری می کنند ..
گرچه به نظر می رسد این رفتار مردم هم نتیجه ی بی ارزش قایل شدن آموزش در سالیان قبل است که متاسفانه این روزها بروز کرده است ..
در پایان این سوال به وجود می آید دولت باعث عدم ثبات می شود یا مردم ؟ شما چگونه تصور می کنید ؟  

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top