در پی تهدید های شدید رییس جمهور آمریکا

دونالد ترامپ ، رییس جمهوری متفاوت در تاریخ آمریکا ؟

مهدی مرزبان سردبیر

وکیل ملت: وقتی سال 2003 م جرج بوش تصمیم گرفت به عراق حمله کند همین رویکرد ترامپ را داشت و کلید واژه های تحریم ، نقض صلح بین المللی ، جنگ برای جهانی بدور از تهدید ، جنگ برای امنیت بیشتر ، در تمام کلام های رییس جمهور وقت شنیده می شد و این دقیقا همان کلام هایی است که ترامپ در مقابل ایران استفاده می کند .

تاریخ انتشار: 18تير1397|13:20

دونالد ترامپ ، رییس جمهوری متفاوت در تاریخ آمریکا ؟
| کد خبر: 270226

  در روز های اخیر خبرهای زیادی در مورد تحریم ها علیه ایران توسط کشور آمریکا شنیده می شود که تبدیل به تیتر یک خبرهای ایران و جهان شده است و موضع گیری ترامپ رییس جمهور این کشور در مورد این موضوع و موارد دیگر تحلیلگران را شگفت زده کرده است اما برای بررسی  این موضوع باید ساختار کشور امریکا را در طول تاریخ شناخت و مشخص شود دلیل این رفتار ترامپ چیست و آیا این رفتار در سابقه ی سیاسی  آمریکا وجود نداشته است ؟ برای پاسخ به این پرسش ها نگاهی به رفتار امریکا را در طول یک قرن اخیر می اندازیم ..
1. وقتی جنگ بین الملل اول ( معروف به جنگ جهانی اول ) شروع شد قدرت امریکا یک قدرت منطقه ای بود به همین دلیل بود که وقتی ویلسون رییس جمهور وقت آمریکا پیشنهاد 18 ماده ای ( از جمله آزادی تجارت )  و تشکیل جامعه ملل را می دهد این کشور خودش عضوش نمی شود زیرا اصلا نمی خواهد قدرت منطقه ای اش تحت الشعاع قرار گیرد و به همین دلیل تمام تمرکزش را روی قاره ی آمریکا می گذارد و با رفتارشان نشان دادند از آن پیمان تا جایی حمایت می کنند که آسیبی به قدرت  منطقه ای خودش نزند و خط قرمز خود را نشان دادند .. 2. بعد از گذشت دو دهه از جنگ بین الملل اول و با شروع جنگ بین الملل دوم ( جهانی دوم ) امریکا خود را تبدیل به قدرت جهانی کرده بود و به همین دلیل مواضعش را از سطح منطقه ای به سطح جهانی تغییر داد و برای اثبات حرف هایش  هیروشیما و ناکازاکی را بمب باران هسته ای کرد و قدرت هسته ای خود را به جهانیان نشان داد ، به عقیده ی کارشناسان علوم سیاسی و روابط بین الملل این رویکرد تغییر زیادی در روابط بین الملل گذاشت و بمب هسته ای مانع خیلی از جنگ ها شد ..
3. بعد از پایان جنگ بین الملل دوم آمریکا رویکردش  را باز تغییر داد و با پیشرفت رسانه ها و تاثیر گذاری آن بر روی مردم کشورهای مختلف ، تمرکزش را بر روی قدرت نرم هم گذاشت تا جایی که آیزنهاور رییس جمهور آمریکا در سال 1955 م در یک سخنرانی معروف اعلام کرد جنگی که در پیش داریم جنگی است بر اذهان انسان ها ، آمریکا نشان داد که رسانه ها تاثیر گذاریشان برابر با یک جنگ سخت و نظامی است و به همین دلیل روی قدرت نرم ( رسانه های تصویری و نوشتاری ) تمرکز کرد و برای پیشبرد اهدافش از قدرت نوین رسانه ای بیشترین استفاده را کرد .
4. بعد از فروپاشی شوروی در سال1991 م جهان از حالت دو قطبی به تک قطبی به رهبری کشور آمریکا در آمد و تا کنون این روند ادامه دارد زیرا هنوز کشوری نتوانسته از نظر نظامی ، اقتصادی و ... به کشور ابر قدرت تبدیل شود . 
5. امریکا در طول سال ها نشان داد با ارزش ترین پول دنیا یعنی دلار را تحت اختیار قرار دارد و این در طول سال ها باعث شد که مبادلات با دلار آمریکا انجام شود و خود این موضوع هم باعث قدرتمند تر شدن آمریکا نیز شد زیرا هر مبادله ای بر اساس دلار در هر کجای دنیا سودی به کشور امریکا می رساند که این موضوع باعث شده وابستگی مالی اکثر کشور ها به دلار باشد .
6 . وقتی سال 2003 م جرج بوش تصمیم گرفت به عراق حمله کند همین رویکرد ترامپ را داشت و کلید واژه های تحریم ، نقض صلح بین المللی ، جنگ برای جهانی بدور از تهدید ، جنگ برای امنیت بیشتر ،  در تمام کلام های رییس جمهور وقت شنیده می شد و این دقیقا همان کلام هایی است که ترامپ در مقابل ایران استفاده می کند .     با نگاهی به موارد یاد شده به این نتیجه می رسیم امریکا در ساختارش یک کشور منفعت طلب هست که برای رسیدن به اهدافش هر راهی را انتخاب می کند ، جامعه ی ملل را خودش پیشنهاد می دهد اما عضوش نمی شود زیرا احساس می کند منافع و قدرتش را تحت الشعاع قرار می دهد و این منفعت طلبی در ساختارش است ، دموکرات و جمهوری خواه فرقی نمی کند زیرا فقط راه ها تغییر می کند جمهوری خواه ها  جنگ طلب هستند و از راه تهدید و جنگ به اهدافشان می رسند و دموکرات ها از راه رسانه ای و گسترش دموکراسی آمریکایی و همچنین مذاکره و توافق این منافع را تامین می کنند اما در طول تاریخ هم استثنایی هم وجود داشت زیرا اوباما تنها رییس جمهوری بود که تمام تلاشش را کرد تا از طریق سازش و توافق مناقشه های بین المللی را حل نماید و شاید مردم  کشور آمریکا و حتی کشور های دیگر جهان مانند اوباما دیگر نبینند . زیرا تنها رییس جمهوری بود که چهره ی متفاوتی از آمریکا ساخت .. و موارد بالا نشان می دهد که مواضع ترامپ در تاریخ هم بوده و رویکرد جدیدی نبوده است و به نظر می رسد تفاوتش کمی در میزان تهدید هایش است ..                

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top