نفت و بی راهی که کیهان پیشنهاد می کند!

وکیل ملت: سه شنبه گذشته، یادداشتی با عنوان" راه تازه ای باید" به قلم سعدالله زارع پور در روزنامه کیهان انتشار یافت که دربرگیرنده مفروضات و پیشنهادات جالبی، برای عبور از بحران کنونی در اقتصاد بود.

تاریخ انتشار: 23تير1397|10:19

نفت و بی راهی که کیهان پیشنهاد می کند!
| کد خبر: 270715

در مقدمه این یادداشت نویسنده با اشاره به بیانیه  کمیسیون مشترک برجام مدعی شده بود که ادامه چانه زنی با ۱+۴، برای ایران هیچ دستاورد روشنی نخواهد داشت و به همین دلیل ایران باید با کنار گذاشتن استراتژی " نگاه به غرب" توجه خویش را معطوف به گسترش روابط با روسیه، چین و هندوستان نماید . نویسنده با این مفروضات، پیشنهاد کرده بود، کشورمان ضمن عقد یک قرارداد ۲۰ و حتی ۵۰  در قالب یک کنسرسیوم با حضور شرکت های ایرانی، چینی، روسی و هندی، فروش نفت به این کشورها را برای سال های متمادی را تضمین نماید.

۱- نویسنده کیهان احتمالا در هنگام نوشتن این یادداشت فراموش کرده بود که روسیه و چین از جمله کشورهای عضو گروه ۱+۴ در برحام هستند و امضای این کشورها پای بیانیه اخیر،  به معنای تایید مفاد آن است. اگر بیانیه مدنظر آنچنان که کیهان می پندارد، " پر از خالی"  است، چطور باید از نقش روسیه و چین در طراحی و تصویب آن به سادگی عبور کرد؟

۲- یادداشت نویس روزنامه کیهان به احتمال زیاد به دلیل ناآگاهی از سوابق ارتباطات نفتی و گازی میان ایران و سه کشور مورد اشاره و بی توجه  به آخرین خبرها در این حوزه چنین پیشنهادی ارائه کرده است. نویسنده حتماً از انصراف شرکت روسی لوک اویل از ادامه همکاری با ایران، به دلیل احتمال از سرگیری تحریم های آمریکا، در یک ماه گذشته خبر ندارد. قطعا ایشان مطلع نیست که شرکت CNPC چین به دلیل عدم انجام تعهدات خویش در میدان نفتی آزادگان به دلیل تحریم ها و با گذشت پنج سال از انعقاد قرارداد، توسط وزارت نفت از این میدان اخراج شد.

احتمالا نویسنده از نوع رفتارهای هندوستان در دوران تحریم در مورد توسعه میدان گازی فرزاد B بی اطلاع است. نویسنده شاید خبر نداشته که در یک سال اخیر یک‌ قرارداد نفتی با شرکت زاروبژنفت روسیه برای توسعه میدان های آبان و پایدارغرب امضا شده و شرکت چینی CNPC، شریک توتال در کنسرسیوم توسعه فاز ۱۷ پارس جنوبی محسوب می شود! آقای زارع پور احتمالا خبرندارد که روس ها همین امروز قرارداد فروش نفت به این کشور را قراداد "نفت در برابر غذا" می خوانند!  اگرنه هیچ انسان عاقلی با وجود آگاهی از این سوابق، اینگونه آبروی کارشناسی خود را صرف پیشنهادات خنده آور نمی کند!

۳- با یک تحقیق ساده در مورد مدل های قرارداد نفتی می توان فهمید که مراد از قراردادهای " بلندمدت" در نفت، واگذاری میدان های نفتی به شرکت های توسعه دهنده است و نه فروش " بلندمدت نفت". چرا که فروش نفت مقوله ای جدا از تولید آن محسوب می شود و شرایط آن تابعی از وضعیت بازار، میزان عرضه و تقاضا است. احتمالا نویسنده یادداشت، چیزهایی در مورد" قراردادبلند مدت" در نفت شنیده  و بدون آگاهی از جزئیات آن، تصمیم به ارائه پیشنهادات شگرف! در این حوزه گرفته است.  البته فروش گاز مبحثی جدا از نفت است. قراردادهای گازی معمولا به صورت بلندمدت امضا می شوند.بهترین قرارداد گازی  که هم تامین کننده منافع ملی و هم تضمین کننده امنیت ملی کشورمان بود، قراردادی است که در نتیجه تلاش های کیهان و همفکرانش هرگز اجرا نشد.در سوابق کیهان کارشکنی در مسیر اجرای کرسنت که امروز  می توانست به مثابه اهرم فشار بر امارات در اختیار کشورمان باشد، ثبت شده است!

۴- گذشته از غیر کارشناسی بودن پیشنهاد انعقاد قرارداد " پنجاه ساله" نفتی، که از سوی نویسنده یادداشت کیهان ارائه شد و می توان آن را به پای کم اطلاعی ایشان از مباحث استراتژیک انرژی و آینده نگری در بازارهای نفت دانست، باید از ایشان پرسید که بالاخره کیهان موافق عقد قراردادهای طولانی مدت با شرکای خارجی در حوزه نفت و گاز هست یا خیر؟ مراجعه به آرشیو روزنامه کیهان در سالهای اخیر به خوبی نشان می دهد که  طولانی مدت بودن قرارداد با شرکای خارجی یکی از ایرادات کیهان و جریان مورد علاقه اش به قرارداد IPC بود. حال چه اتفاقی افتاده که کیهان حاضر به امضای قرارداد بلند مدت با شرکتهای روس، هندی و چینی به صورت بلند مدت شده است؟! آیا کیهان به دنبال مدلی پیشرفته تر از IPC برای جذب شرکت های این سه کشور است؟! چرا این پیشنهادات جذاب  باید به صورت انحصاری به شرکت های روسی، چینی  و هندی ارائه شود؟!

۵- یادداشت "راه تازه ای باید" بیشتر نمایشگر نادانی ها در مورد نفت و اقتصاد انرژی بود. با این حال نباید از کنار این واقعیت گذشت که ارائه چنین پیشنهاداتی نتیجه ترجیح ایدولوژی بر اقتصاد و واقعیت های سیاست خارجی است. نگاهی که بر اساس آن می توان به روس ها علی رغم رفتارهای مکارانه، خصوصا در نفت و‌ گاز  اعتماد کرد و حتی پیشنهاد فروش ۵۰ ساله نفت را به آنها ارائه کرد!

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top