آیا تمرکز بر رسوایی دو سلبریتی در پرونده ثامن الحجج یک بازی بود؟!

وکیل ملت: پس از انتشار جزئیات بیشتری از پیوندهای مالی گروه‌های از اشخاص با مجموعه فاسد موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج، برخی از آنها بیشتر مورد توجه قرار گرفتند و از میان این عده، دو سلبریتی در مرکز توجهات قرار گرفتند اما چرا چنین اتفاقی رخ داد و عمده توجه افکارعمومی متوجه این دو تن شد که از قضا، رقم‌های کمتری نسبت به برخی از اشخاص از ثامن الحجج دریافت کرده بودند؟ آیا این یک توطئه برای به حاشیه راندن رانت‌خواران اصلی بود؟!

تاریخ انتشار: 29تير1397|00:08

آیا تمرکز بر رسوایی دو سلبریتی در پرونده ثامن الحجج یک بازی بود؟!
| کد خبر: 271310

چندی پیش «تابناک» به ابعاد مالی همکاری یکی از سبلریتی‌های کت و شلوارپوش و عدم تسویه دیون خود تا زمان انتشار آن گزارش اشاره کرد و پس از آن نیز روزنامه‌ شرق جزئیات بیشتری از رانت‌هایی که م.م، ا.ع دریافت کرده بود را در گزارشی تحت عنوان «ردپای برخی سلبریتی‌ها و مسئولان در پرونده ثامن‌الحجج» منتشر کرد که با توجه به ذکر رقم‌های ذکر شده در آن مورد توجه قرار گرفت و واکنش‌هایی را نیز در پی داشت.

بر اساس این گزارش، در تاریخ 14/12/91 و 4/7/92، مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ 180 میلیون‌تومانی و 400 میلیون‌تومانی را به حساب... مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «...» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است. ... از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام دومیلیارد‌و 900 میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها 800 میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بازگشتی را از هدیه دریافتی (580 میلیون تومان) کم کنیم، به عدد 220 میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب ... خرج شده و در مقابل دومیلیارد‌و 780 میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون... هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.

در این گزارش نام چهره‌های نسبتاً مشهور سیاسی و... دیگری نیز آمده بود اما توجه افکارعمومی و حتی روزنامه مذکور نیز بر این سبلریتی‌ها تمرکز کرده بود. این در حالی است که رقم دریافتی این مجری‌ها به مراتب کمتر از رقم‌های ذکر شده درباره دیگر چهره‌ها بود. در ادامه افکارعمومی نیز بر روی این چهره‌ها تمرکز کرد و فضای مجازی مملو از موضع‌گیری درباره این اشخاص شد و کمتر به دیگر اشخاصی که در این گزارش نامشان به میان آمده بود، توجهی صورت پذیرفت.

این اتفاق باعث شد برخی با این توهم توطئه سراغ این گزارش بروند که اساساً ذکر اسامی این دو نفر برای تحت الشعاع قرار دادنِ سایر اسامی است. این در حالی است که اگر قرار بر تحت الشعاع قرار دادنِ دیگران بود، چرا نام آنها در این گزارش ذکر شده و عملاً آنها نیز هدف قرار گرفتند و چرا اساساً از ذکر نام و رقم‌های دریافتی‌شان پرهیز نشده است؟ البته طرح این ابهام خطی بود که گمان می‌رود ابتدا توسط برخی نزدیکان و مرتبطین با این دو چهره در فضای مجازی مطرح شد تا فشار افکارعمومی بر این دو شخص کاهش یابد و به قول معروف، افشای فساد آنها، «یک بازی» برای تحت الشعاع قرار دادنِ سایر متهمان و کم‌اهمیت تلقی شود!

واقعیت آن است که برای افکارعمومی دور از انتظار نبود که یک چهره ناشناس یا یک سیاستمدار مفاسدی داشته باشد اما اگر یک چهره مدعی اصلاح و مبارزه با فساد که هر شب در تلویزیون حضور می‌یابد و در این زمینه نطق کرده و دیگران را به نقد می‌کشد، با فساد هم‌آغوش شود، مردم او را مُلَوّن می‌پندارند و بابت این دورویی نقدهای شدیدتری متوجه آن شخص می‌کنند.

اگر یک دزد، سرقت چند میلیاردی کند، افکارعمومی حساسیت کمتری نسبت به آن نشان می‌دهد که یک چهره موجه و مدعی سرقتی چند میلیونی انجام دهد. به عنوان نمونه اگر یک مدیر شرکت خارجی فرار مالیاتی داشته باشد، رسوایی کوچکی در مقابل فرار مالیاتی یا حتی استفاده شخصی رئیس جمهور یک کشور از اموال دولتی است. این قاعده بازی مرسوم در دنیاست و وقتی چنین اشخاصی، حسن شهرت‌شان را قربانی بهره از چنین فرصت‌های نامشروعی می‌سازند، باید بپذیرند روی با این قاعده به شکل بی‌رحمانه‌ای توسط افکارعمومی داوری می‌شوند.

مخاطبان گرامی لطفا با هدف تداوم خبررسانی به شما عزیزان روزانه آیکون "مطالب پیشنهادی" و" تبلیغات" پایین و اطراف خبر را کلیک کنید.

از همکاری شما برای تداوم فعالیت پایگاه خبری وکیل ملت سپاسگزاریم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top