"با درخواست مذاکرات ترامپ چه کنیم و چرا؟

پویان فخرایی،

وکیل ملت: دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، در موقعیت خاصی از نظر زمانی به ایران پیشنهاد مذاکره بدون شرط داده است. این درخواست او برای مذاکره در یک زمان‌بندی عالی صورت گرفته است چراکه:

تاریخ انتشار: 10مرداد1397|00:54

 "با درخواست مذاکرات ترامپ چه کنیم و چرا؟
| کد خبر: 272259

۱. مدت کمی به زمان آغاز تحریم‌های اولیه آمریکا مانده است. این مذاکره برای ایران پیش از آغاز تحریم‌ها بسیار جذاب باشد.

۲. ایران برای معامله با آمریکا تقریبا هیچ کارت قابل معامله‌ای در دست ندارد و کارت‌های امنیتی خود (تنگه‌ها، مهاجرت، مواد مخدر) را در مذاکره با اروپا سوزانده است. خاصه آنکه این کارت‌ها در مورد اروپا بیشتر مؤثر است تا آمریکا. پس ایران در موضع ضعف وارد این مذاکرات خواهد شد.

۳. ایران در ضعیف‌ترین موقعیت خود است. تلاطم بازار ارز و ناتوانی دولت از مهار آن، بیشترین فشار را به دولت روحانی وارد کرده و حتی درخواست اولیه مذاکره باعث کاهش نرخ ارز شده است. از سوی دیگر، جامعه از این وضعیت ملتهب و ناامید است و به هر ریسمانی برای نجات چنگ خواهد زد. به این ترتیب، فشار اصلی برای جواب مثبت نه از خارج، که از داخل خواهد بود.  

 اما این‌همه جزییات صحنه بازی نیست. نکاتی دیگری نیز در پس این پرده وجود دارد:

الف. آمریکا در حال انجام مذاکرات بی‌نتیجه‌ای با کره‌شمالی است. مذاکراتی که به دلیل وجود عدم اراده سیاسی، رسیدن به توافق، قابل تصور نیست؛ اما صرف مذاکره برای دو طرف مفید است چراکه هر دو طرف(ترامپ-کیم) به بازسازی تصویر خود دست زدند.
 
ب. ترامپ دنبال توافق نیست. او صرفا به مذاکره نیاز دارد تا تصویر بهتری از خود در داخل و خارج از آمریکا ایجاد کند. در واقع او دنبال مذاکره برای مذاکره است و نه چیزی بیشتر و صرف دیدار برای او دست آورد است.

ج. ایران در مذاکرات با اروپا و دیگر کشورها پس از خروج از آمریکا از برجام، در موضعی برتر است. مذاکرات بی‌ثمر با آمریکا این موضع برتر را از بین خواهد برد.

د. چنان‌که صرف طرح مذاکرات علایم روانی مثبت در بازار ایجاد کرده است، اگر ایران به این مذاکرات پاسخ منفی بدهد؛ نتایج بد روانی خواهد داشت و فشار داخلی روانی به دولت افزایش خواهد یافت. پس ایران نیاز دارد جواب فکر شده‌ای به آمریکا بدهد.

 در چنین وضعیتی و با در نظر گرفتن جمیع شرایط زمین‌بازی، ایران برای پاسخ به درخواست مذاکره ترامپ، باید توپی را که او به زمین ایران انداخته، محکم‌تر به زمین او برگرداند و برای این کار باید محصولاتی که از برجام می‌خواسته را بعنوان پیش‌شرط مذاکره با آمریکا روی میز بگذارد:

 لغو قانون آیسا (تحریم‌های ایران)، اجازه دسترسی ایران به بازار مالی آمریکا و حذف ایران از لیست کشورهای شامل دستور محدودیت مسافرت به آمریکا می‌تواند از آن جمله باشد.

 ایران باید با توجه به وضعیت مذاکرات آمریکا-کره‌شمالی، از آمریکا بخواهد بعنوان نشانه‌ای از اراده مثبت برای حصول توافق این قدم‌ها را بردارد تا ایران به پای میز مذاکره بیاید.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

پیمان
|
10مرداد ماه 1397
1
3
دوست نازنینم کم چرت و پرت بگو.
به نظرت مذاکره انجام میشه؟؟
ما در موضعی نیستیم که بخواهیم شرط بذاریم

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top