روايت دانشجويان از خشونت جنسي برخي اساتيد در دانشگاه

علی طایفی

وکیل ملت: طرح مسئله: ناسازه اخلاق اجتماعي بويژه جنسي چنان در جامعه فربه شده از داعيه اخلاق و ارزش، فراگير شده است كه زنان در جامعه در هيچ مكان اجتماعي از خشونت و آزار جنسي رهايي ندارند. اين ميدان گسترده خشونت جنسي از خانه و خانواده تا مدرسه و كلاسهاي آموزشي ورزش و قرآن؛ و از فضاهاي اداري و كار تا خيابان ها و معابر عمومي، همه جا را فراگرفته است.

تاریخ انتشار: 26مرداد1397|15:37

روايت دانشجويان از خشونت جنسي برخي اساتيد در دانشگاه
| کد خبر: 273915

علاوه بر اين فضاهاي عيني خشونت، فضاي ذهني نيز زنان خشونت ديده را ناگزير از سكوت كرده و ارزشهاي حاكم بر حامعه مردسالار، همگان بخصوص زنان را به "هيس اجتماعي" فرامي خواند.

آزار جنسي فراگير از آزار فيزيكي تا روحي و كلامي حتي در مراكز دانشگاهي نيز وارد شده است. اصل اخلاقي حاكم بر دانشگاهها در اكثر كشورها بر اين مبنا است كه صاحبان قدرت در نهاد علمي در فضايي دمكراتيك، امكان سوء استفاده از قدرت را نداشته و در چنان ساختار مراتبي علمي فعاليت كنند كه درآن، روابط اجتماعي درون ساختار علم و پژوهش از آفت فساد جنسي بدور باشد.

ساختار مسلط مردسالارانه در نهاد علم و تصاحب مسندهاي قدرت توسط مردان كنشگر در نهاد علم و دانشگاه، در كنار سيطره اخلاق ايدئولوژيك در اين مراكز، سبب شده است كه برخي اساتيد مرد صاحب قدرت در دانشگاه هاي دولتي و غير دولتي و آزاد اسلامي، از هر ترفندي براي بهره كشي جنسي از دانشجويان دختردر دانشگاه سود جويند.

ارايه پيشنهاد دوستي، رابطه جنسي، دعوت به منزل، نزديكي فيزيكي در دفتر كار، تلاش براي ملاقات خصوصي، ارتباط در فضاهاي مجازي تا شوخي هاي دستي بنام دوستي و خيره هاي سنگين جنسي از انواع روش هاييست كه دانشجوي دختر مقيم يا مهمان در شهرهاي بزرگ و كوچك را روزانه در فشار، آزار وتهديد هاي جنسي و ناامني جنسيتي قرار مي دهد.

ناسازه اخلاق جنسي در جامعه دانشگاه هاي اسلامي چنان است كه زن در آن از كمترين حقوق انساني و برابر با مردان برخوردار است و رهبران نظام سياسي حاكم در جامعه، برابري جنسيتي را دسيسه جهان غرب دانسته و عليه آن پيام نوروزي مي دهند. دختران دانشجويي كه براي كسب نمره قبولي به ارتباط جنسي فراخوانده مي شوند، در فضاي اختناق جنسي و جنسيتي در اين ساختار، امكان حتي اعتراض و شكايت نيز نمي يابند و در بهترين حالت نيز در صورت شكايت به توصيه و مماشات با استاد و مدرس متجاوز اكتفا مي شود.

بنظر مي رسد زنان و دختران در محيط هاي علمي و پژوهشي بايد از همه امكانات رسانه اي براي معرفي افراد متعدي با شرح دقيق جزييات بهره گيرند و فضاي امن كنش غير اخلاقي كنشگران نهاد علم در كشور را ناامن سازند كه به ناشايست در اين كرسي ها تكيه زده اند. اين روش تنها امكان مقابله با ساختار ستم جنسي مردانه در نهادهاي علمي و ساز و كار دفاع از حقوق دختران فاقد قدرت، كيان علم و سلامت فضاهاي دانشگاهي است.

در پيوند زير گزارش  نتايج فراخوان من براي بيان روايت ها و تجربه زيسته زنان از خشونت و آزار جنسي در دانشگاه ها ( فروردين ٩٦) منتشر مي شود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top