احساس پیری

قاسم یزدان پناه

وکیل ملت: موقعی که دانش آموز بودم وقتی از کسی نام می بردند و می گفتند: جوانی ۳۰ ساله است ؛ با خودم فکر می کردم ، جوان سی ساله ؟! مگر کسی که سی سالش است پیر نیست ؟! آن زمان پسرعمویی مادری ۳۳ ساله داشتم که هنوز زن نگرفته بود ، یادم میاد به هر خانه ی فامیلی که وارد میشد همه به او می گفتند:پیرمرد کی زن می گیری؟

تاریخ انتشار: 26مرداد1397|15:54

احساس پیری
| کد خبر: 273916

    و او سبیل پر پشتش را می چرخاند و با خنده می گفت :هنوز وقتش نرسیده!
       من حالا تقریبا ۵۸ ساله شدم ، هنوز حس پیری را در درونم لمس نکردم و از پا نیافتاده ام ، ولی در بیرون و در انظار مخاطبین و ببیندگان آشنا و غریبه ها احساس می کنم گفتار و رفتارشان با من نوعی برخورد با احترام به یک میانسال رو به پیری ست !!! چند روز پیش دربان محل کارم که مردی مسن است به من گفت :" بابا " نگاه لطیفی به او کردم و با تبسم گفتم: بابا جان چند سالته ؟ گفت؛۵۳ سال !!! خنده ای کردم و به دوستم که همراهم بود گفتم :این ۳ سال از من کوچکتره به من میگه بابا !!! فکر کردم این حس پیری این روزها چقدر دیر سراغ آدم ها میاد!!!
       یکی از دوستان پا به سن گذاشته ام می گفت: روزی سوار اتوبوس شدم جا برای نشستن نبود، همینطور که ایستاده بودم شنیدم کسی می گوید: حاج آقا بفرمائید بنشینید ، سمت راستم را نگاه کردم ،حاج آقایی ندیدم ! سمت چپم را نگاه کردم باز حاج آقایی ندیدم ! به پشت سرم نگاه کردم همینطور بود !!! پسر جوان به شانه ام دستی زد و دوباره گفت : حاج آقا بفرمائید بنشینید ، تشکر کردم و نشستم و با خودم گفتم: واقعا پیر به نظر میام ؟! آنجا بود که حس پیری به درونم هم نفوذ کرد.
      این طنز جالب را از" برنارد شاوو" نویسنده و طنزپرداز معروف پشنوید:
    از او پرسیدند چه وقت حس کردی پیر شدی؟ گفت : از خیابان رد می شدم دختر زیبایی را دیدم به او چشمک زدم ، نزدیکم آمد و با لبخندی گفت: ببخشید آقا می تونم کمکتان کنم ؟چیزی توی چشمتان گیر کرده ؟! آنجا بود که فهمیدم دیگر از من گذشته !!!
          لین روزها در بسیاری از جلسات مخصوصا جلسات آموزشی و فرهنگی که شرکت می کنم با عنوان پیشکسوت از من یاد می کنند !!! نمیدونم چرا حس خوبی به این کلمه "پیشکسوت "ندارم !
         دیشب در اصفهان موقع برگشت از میدان چهارباغ با اتوبوس "BRT " به مقصد می رفتم ؛ شنیدم جوانی حدودا ۲۲ ساله به دوستش می گوید: "پیر شدیم رفت !!! " با خودم فکر کردم ظاهرا در این زمانه ی پر تنش "احساس پیری " سراغ جوانها هم آمده است !!! به خودم امیدوار شدم ، واقعا با همه ی تنش ها و استرس ها و دلمشغولی ها و نابسامانی هایی که می بینم و می شنوم ،هنوز احساس پیری ندارم !!!
    این آیه قرآن به من آرامش می بخشد و رنج ها را تحمل می کنم و لبخند می زنم و با سیلی همچنان صورتم را سرخ نگه میدارم :  " لقد خلقنا الانسان فی کبد " انسان را در رنج آفریدیم !!!

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top