تاریخ انتشار: 18مهر1394|02:25

| کد خبر: 27424
مهمترین اخبار حقوقی رسانه ها

رفع نگرانی با شروط ضمن عقد -نتایج یک نظر سنجی درباره آگاهی های حقوقی در قراردادها

وکیل ملت: در کنار همه مسایل و اخبار همایش داوری که همزمان با روز داوری بین‌المللی برگزار شد مهمترین خبری بود که تمام خبرگزاری ها آن را پوشش دادند.ت

برخی نگرانی های جوانان ازتشکیل خانواده با شروط ضمن عقد قابل حل است
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه نهاد خانواده آنقدر ارزش دارد که بایدها و نبایدهای آن را بپذیریم، گفت: برخی نگرانی های جوانان در مورد تشکیل خانواده را می توان با شروط ضمن عقد برطرف کرد.
به گزارش خبرنگارایرنا محمد روشن در نشست خبری روز خانواده و معرفی هفتمین کنگره ملی آسیب شناسی خانواده که قرار است در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شود، اظهارداشت: در تدوین یا بازنگری قوانین باید دقت زیادی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه به طورمثال در قانون جدید هزینه دادرسی اقدامات حقوقی خانواده های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی حذف شده است و آنها از پرداخت هزینه دادرسی معاف هستند، افزود: این موضوع خود می تواند در امرافزایش طلاق در میان این خانواده ها موثر باشد در حالیکه باید ذکر می شد هزینه دادرسی طلاق هایی که مجوز آن پس از مشاوره از سوی دو نهاد مذکور صادر شده است.
وی گفت: برخی از قوانین نه تنها تسهیل گرازدواج نیستند بلکه خود عاملی می شوند که خانواده از امکان لازم برخوردار نشود و طلاق به بدترین شکل اتفاق بیفتد.
روشن در خصوص اظهار نظر شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در مورد اصلاح قانون اجازه زوجه از زوج برای خروج از کشور نیز اظهار کرد: در شریعت داریم که هر انسانی تحت ولایت تکوینی و تشریعی خداوند است. اما ولایت تشریعی در برخی موارد از خداوند به انبیاء و ائمه تفویض می شود و حتی در مواردی گفته شده است که پدر بر کودکان خود ولایت دارد.
وی افزود: اما اینکه کسی بردیگری ولایت داشته باشد و ازاعمال آن امتناع کند یک قاعده ای فقهی است یعنی اگر زوجی به دلایل غیرموجه مانع خروج زوجه از کشور شود و عدم وجاهت جواز شوهر محرز شود حاکم شرع به این موضوع ورود کنند و اعمال ولایت می کند.
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، افزود: حتی در مواردی دختری همکف و همراه را برای ازدواج به پدر خود معرفی کند و دلایل پدر برای مخالفت با این ازدواج موجه نباشد حاکم شرع در این مورد اعمال ولایت کرده و اجازه ازدواج را صادر می کند.
روشن درپاسخ به سوال دیگری در مورد بازنگری قانون خانواده نیز گفت: هر اجتماعی که تشکیل می شود برای طرفین محدودیت ایجاد می کند وقتی عقدی منعقد می شود طبیعتا بایدها و نبایدهایی بین طرفین ایجاد می کند نهاد خانواده که ریشه در دین و اجتماع دارد دارای منشاء شریعت است و بایستی از آن تبعیت شود اما می توان کارهایی انجام داد که اعضای خانواده تعامل منطقی تری با یکدیگر داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: 8 سال طول کشید تا قانون جدید خانواده از مجلس خارج شود اما این قانون هنوز کامل نیست و به اهداف مورد نظر نرسیده است. اما باید بدانیم که نهاد خانواده آنقدر ارزشمند است که طرفین محدودیت های آن را بپذیرند در عین حال برای برخی نگرانی ها می توان ضمن شروط ضمن عقد راه حل هایی پیدا کرد.

نتایج یک نظر سنجی درباره آگاهی های حقوقی
معاون امور بین الملل و همکاریهای بین المللی قضایی ستاد حقوق بشر نتایج یک نظر سنجی درباره آگاهی های حقوقی شهروندان را اعلام کرد.
کاظم غریب آبادی اعلام کرد: با هدف بررسی وضعیت آگاهی شهروندان از حقوق خود طبق قانون اساسی، میزان اجرای برخی از اصول قانون اساسی مرتبط با حقوق ملت در جامعه از نظر پاسخگویان و سنجش نگرش شهروندان درخصوص وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران و جهان، بنابر سفارش ستاد حقوق بشر یک نظرسنجی توسط مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما از ۸۱۶ شهروند تهرانی انجام شد.

وی افزود:در این نظر سنجی که با استفاده از روش محله ای- میدانی و از طریق مصاحبه حضوری و تکمیل پرسشنامه انجام شد، بیش از ۶۸% از پاسخگویان اظهار داشتند که معمولاً اخبار سیاسی را بیشتر از رادیو و تلویزیون داخلی پیگیری می­کنند. ۱۵% هم مطبوعات را منبع دریافت اخبار سیاسی معرفی کردند.

غریب آبادی افزود: به طور میانگین، حدود ۹۰% از پاسخگویان از حقوق اساسی خود طبق قانون اساسی آگاهی کافی دارند. برابر این نظر سنجی، ۷۸.۹درصد پاسخگویان معتقد بودند که کشورهای غربی تا جایی مدافع حقوق بشر هستند که منافع سیاسی خودشان تامین شود.

۷۶.۷ درصد هم بر این باور بودند که اعمال تحریم ها علیه ایران از سوی کشورهای خارجی برخلاف حقوق بشر است. از نظر ۷۲.۵درصد از پاسخگویان نیز کشورهای غربی از حقوق بشر بهره برداری سیاسی می کنند. بیش از ۶۷ درصد هم مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر را مناسب تشخیص دادند.

معاون ستاد حقوق بشر کشورمان همچنین اظهار داشت که بیش از ۷۸ درصد پاسخگویان، گزارش های نهادهای بین المللی از وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را بی طرفانه ندانستند. بیش از ۹۰ درصد پاسخگویان نیز درخصوص انجام تکالیف شهروندی خود در حوزه های احترام به حقوق همسایگان، تبعیت از قوانین راهنمایی و رانندگی و حفاظت از اموال عمومی در شهر مانند اموال شخصی پاسخ مثبت دادند.
شرط داوری در قراردادها از دادگاه سلب صلاحیت می‌کند
همایش داوری همزمان با روز داوری بین‌المللی توسط مرکز منطقه‌ای داوری تهران با حضور حقوقدانان برجسته بین‌المللی برگزار شد.

در نشست خبری این همایش، اوویس رضوانیان مدیر مرکز منطقه‌ای داوری تهران گفت: چنانچه طرفین یک توافق یا قرارداد توافق کنند که داوری در خصوص اختلافات را به شخص ثالث واگذار کنند شخص ثالث مذکور می‌تواند موضوع را حل و فصل کند و دیگر اختلافات وارد سیستم قضایی و دادگاه نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: چنانچه شرط داوری در قراردادها گنجانده شود از دادگاه سلب صلاحیت می‌شود و حتی اگر یکی از طرفین به دادگاه مراجعه کند، دادگاه با توجه به شرط داوری گنجانده شده در قرارداد، از خود برای رسیدگی سلب صلاحیت می‌کند.

وی افزود: عضویت ایران از طریق ایجاد مرکز منطقه‌ای داوری تهران در مرداد 1383 توسط نهادهای قانونگذاری ایران رسمیت یافت.

مدیر مرکز منطقه‌ای داوری تهران گفت: ایران متعهد شده است استقلال نهادهای بین‌المللی داوری را بپذیرد و این مرکز به سبب این استقلال بهترین مرجع داوری برای حل و فصل اختلافات است.

رضوانیان تاکید کرد: این مرکز هم در داوری های داخلی و هم داوری‌های بین‌المللی فعال است و در قراردادهایی که بین دو شخص ایرانی شامل شخصیت‌های حقوقی و حقیقی، دو شخص خارجی و یک شخص ایرانی یک شخص خارجی می‌تواند داوری کند.

سورش دیواناتان رئیس یک گروه داوری تجاری در سنگاپور نیز در این نشست خبری درخصوص این نشست و کیفیت آن گفت: همایش‌هایی از این دست واقعه‌ای فوق‌العاده برای وکلای خارجی مانند من است که با ایرانیان ارتباط بگیرم و مراکز داوری را بشناسند.

دیواناتان تصریح کرد: ایران فرصت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران و حقوق‌دانان دارد ولی شناخته شده نیست.

رئیس یک گروه داوری تجاری در سنگاپور تصریح کرد: ایران کشوری زیبا با مردمی دوست داشتنی و محیطی امن است و من دوست دارم حس حضور در این سرزمین را با مردم کشور خودم شریک شوم.

وی تاکید کرد: مطمئن هستم شرکت‌ها و فرصت‌های زیادیی در سنگاپور وجود دارند که بخواهند با ایران ارتباط بگیرند چنانچه زمانی وکیل یک شرکت بودم که پیش از تحریم‌ها با ایران ارتباط بازرگانی داشت.

مرتضی شهبازی‌نیا دبیر علمی همایش روز داوری بین‌المللی نیز گفت: در این همایش 3 میزگرد شامل داوری بین‌المللی در ایران، داوری بین‌المللی با طرفین دولتی و تاثیر تفاوت‌های فرهنگی و حقوقی در روند داوری بین‌المللی دارد.

وی افزود: محورهای میزگرد داوری بین‌المللی در ایران نقش دادگاه‌های ایرانی در داوری بین‌المللی به چالش کشیدن، ابطال و اجرای آرای داوری در ایران و اثر تحریم‌های وضع شده علیه ایران بر روند داوری بین‌المللی است.

شهبازی‌نیا محورهای میزگرد داوری بین‌المللی با طرفین دولتی را مصونیت دولت‌ها، حفظ منافع ملی در مقابل علنی بودن امور، تجربه و چالش‌های مراجع داوری در داوری‌های بین‌المللی با طرفین دولتی عنوان کرد.

دبیر علمی این همایش تفاوت‌های فرهنگی از نگاه داوران، تجربه وکلا و مشاوران حقوقی و موضع طرفین دعوی را محورهای میزگرد سوم با عنوان تاثیر تفاوت‌های فرهنگی و حقوقی در روند داوری بین‌المللی دانست.

شهبازی نیا تاکید کرد: انتخاب ایران ببه عنوان یکی از مراکز داوری فرصتی خوب برای ایران است تا به مرکزی برای داوری در منطقه تبدیل شود که مزایای فراوانی برای ایران خواهد داشت. ایجاد این مرکز در کنار مزایای متعدد می‌تواند به جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین کارآفرینی کمک کند چرا که مکانیزم حل و فصل قابل اتکایی برای قراردادهاست.

مرکز منطقه‌ای داوری تهران (TRAC) یک سازمان داوری بین‌المللی است که زیر نظر سازمان حقوقی مشورتی، آسیایی-آفریقایی (AALCO) فعالیت می‌کند که پس از تصویب به وسیله نهادهای قانونگذاری ایران در مرداد 1383 رسمیت یافت و سال بعد فعالیت خود را با انتشار قواعد داوری آغاز کرد.

مرکز منطقه‌ای داوری تهران به عنوان یک مرکز مستقل و بی‌طرف در انجام وظایف خود از مزایا و مصونیت‌های یک سازمان بین‌المللی بهره می‌برد و خدمات داوری را در سطحی جهانی برای کاربران فراهم می‌کند.
 

می‌توان وظایف سنتی قضات را به سازمان‌های داوری واگذار کرد
مشاور حقوقی ارشد اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران گفت: داوری سازمانی وظایف سنتی را که بر عهده قضات قرار داشته، می‌تواند بر عهده بگیرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محسن محبی استادیار دانشگاه آزاد اسلامی در بخش اول همایش روز داوری بین المللی با بیان اینکه مفهوم داوری سازمانی پیش از این در نظام حقوقی ایران شناخته شده نبود اظهار کرد:‌ در گذشته مفهوم داوری سازمانی در حقوق و نظام حقوقی ایران چندان شناخته به حساب نمی‌آمد و تنها در این زمینه مقاله‌ای نوشته شده بود، اما امروز در این رابطه قانونی نوشته شده است که طی آن قانونگذار داوری سازمانی را وارد نظام حقوقی ایران می‌کند.

وی افزود: این قانون آثار حقوقی بسیار مهمی دارد و اثر حقوقی مهمش این است که در بند دوم آن وظایف مهمی را که به طور سنتی بر عهده قضات قرار دارد، به سازمان‌های داوری واگذار می‌کند.
در ادامه پاتریشیا شانسی معاون رییس موسسه داوری اتاق بازرگانی استکهلم گفت: داوری بین‌المللی اهمیت فراوانی دارد و یک عنصر ضروری برای معاملات تجاری است و از طریق آن می‌توان ریسک‌های بازرگانی را کاهش داد.
شانسی با بیان اینکه نقش داوری بین‌المللی در معاملات تجاری، بسیار بالاست اظهار کرد: ایجاد یک جامعه داوری بین‌المللی با تاکید بر نهادهای داوری و نیز تاثیری که بر کاهش تحریم‌ها و رشد توسعه معاملات تجاری خواهد داشت، می‌تواند ریسک‌های مربوط به بازرگانی را کاهش دهد.
وی افزود: بدون داوری بین‌المللی نمی‌توان چارچوب‌های حقوقی را به‌درستی عملی کرد و داوری بین‌المللی اگر قوی باشد و درست به آن عمل شود، مبنای درستی برای حل اختلافات در حوزه‌ کسب و کار بین‌المللی خواهد بود.
معاون رییس موسسه داوری اتاق بازرگانی استکهلم در پایان با بیان اینکه برای توسعه داوری بین‌المللی به عوامل بسیاری نیاز است اظهار کرد: من به آینده مرکز منطقه‌ای داوری تهران بسیار امیدوار هستم و این امیدواری با پتانسیل‌هایی که از طریق لغو تحریم‌ها افزایش خواهد یافت بیشتر می‌شود. می‌توان بعد از برداشته شدن کامل تحریم‌ها شاهد رشد داوری بین‌المللی در ایران بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top