سیستان یا عدن؟

مرتضی بخشایش

وکیل ملت: یاران شرقی دوره ام کرده اند. یکی فرزانه است که اهل سرباز است و سرباز جایی در جنوبی ترین شرق ایران. دیگری سمیراست. از بجنورد که شمالی ترین شرق ها... ولی من هنوز تو را دوست دارم که از میانه ی شرق بر آمده ای...

تاریخ انتشار: 11شهريور1397|21:09

سیستان یا عدن؟
| کد خبر: 275844

از زابلی که ندیده ام ولی رنگ و بوی عدن دارد برایم. از زابل که صدای پرنده هایش آوای کلمات توست و جوی هایش به آهنگی شبیه  خنده های تو دامن بر می چیند.
می گویی جویی ندارد زابل. می گویم مگر خنده های تو پا بر می چینند؟ نگران نباش! کسی این دور و بر ها نیست. و خودش را توی آغوشم گم می کند. خودش را که نه. اهل این بازی ها نیست. عادت دارد از هر کلمه ای کلامی و از هر کلامی کتابی بسازد.
دم دمای عید بود پنج و شش سال پیش. زنگ زدم گفتم سوگنامه ات برای مرگ برادر را خواندم. تا کی توانستی از مادر پنهان کنی داغش را. گفت تا همیشه... مادر رفت....
خودم را رساندم خانه شان. پروانه که از دوست هایش بود و زهرا که همکلاسش بود هم بودند.
سه شنبه ها را برای این دوست ندارم که آن روز سه شنبه بود و تا وقتی من بودم آنها هم بودند و نشد با او چند کلمه ای حرف بزنم.
بعد آن روز برگشته بودی زابل و دیگر ندیدمت.
یاران شرقی دوره ام کرده اند. برایشان از تو می گویم. فرزانه هی می خواهد خنده هایش را به آهنگ تو درآورد. سمیرا روی انگشت های پا می ایستد تا هم قد و قواره ی تو شود.
زابل هنوز همان شهر افسانه ای ست. من روی مرز شرقی راه می روم و از هر بلندایی سر سوی زابل بر می گردانم.
شرقی ها را دوست دارم.
هیچی که نباشد مرا یاد تو می اندازند.
زابل را ولی با تمام آن جوی ها و پرنده ها و خاطره های افسانه ای دوست ندارم. تو را برد و دو دستی در دامنش نشاند و دستت را توی دست کسی دیگر گذاشت.
زابل را دوست ندارم. روی مرزهای شرقی دل ای دل ای می کنم و هی سربرمی گردانم سوی زابل. تورا که دوست دارم هنوز.... و یاران شرقی ام از سر برگرداندنم سوال می کنند. می خندم. می گویم انگار صدایتان را از سمت زابلستان شنیدم. نروید یک وقت آنجا.
دامنش پابست می کند آدم ها را.
می خندند.
گریه ام می گیرد.
یعنی تو صدای جوی های مرزی را می شنوی؟...

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top