"حسن روحانی؛ ناجی یا قربانی؟"

علیرضا خوشبخت

وکیل ملت: وضعیت روحانی و دولتش به لحاظ سیاسی به نظر حتی نابسامان‌تر از وضعیت دولت خاتمی بعد از برگزاری انتخابات مجلس هفتم و دولت احمدی‌نژاد در دو سال پایانی است.

تاریخ انتشار: 11شهريور1397|22:46

"حسن روحانی؛ ناجی یا قربانی؟"
| کد خبر: 275861

در این یادداشت سعی کردم توضیح دهم که چگونه روحانی درحالیکه می‌کوشد ناجی نظام باشد، به قربانی اصولگرایان تندرو مبدل شده است.

 وضعیت بحرانی کشور بر کسی پوشیده نیست و البته که نیروهای مختلف در بلوک قدرت هم به خوبی به این مساله آگاه هستند.

 بحران‌های متعدد اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی که در ۴سال نخست دولت روحانی تا حدودی مدیریت شده بود، با خروج ترامپ از برجام یک‌باره طغیان کردند.

 حاصل این وضعیت یک سقوط اقتصادی تمام‌عیار و پنبه شدن تمام رشته‌های روحانی در اقتصاد بود.

 واکنش روحانی در این شرایط کاستن از منازعه با اصولگرایان تندرو و کوشش برای نزدیک شدن به هسته مرکزی بلوک قدرت بود. او از حمله‌های لفظی معمول و کنایه‌پرانی اجتناب کرد و کوشید تنش با آنها را به حداقل برساند.

 روحانی به این هم اکتفا نکرد و علاوه بر کم کردن حملات لفظی و وسواس در عدم نزدیکی به اصلاح‌طلبان کوشید تا در عرصه سیاست خارجی مواضعی مشابه تندروها اتخاذ کند و حتی تلویحا از احتمال بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران سخن بگوید.

 در آن زمان برخی مشاوران روحانی قصد او را از ابراز چنین مواضعی کنترل کردن سقف مواضع در سیاست خارجی می‌دانستند؛ یعنی او می‌کوشد با نزدیک شدن به اصولگرایان تندرو و نهادهای قدرتمندی که در دست دارند، اعتماد آنها را جلب و در مقام سخنگوی هسته سخت بلوک قدرت عمل کند.

 این به نظر برنامه کلی روحانی است. او می‌خواهد ناجی نظام باشد؛ احتمالا امیدوار است که در روزهای پرفرازونشیب فردا سرانجام به او اعتماد شود، اختیاراتی برای حل بحران سیاست خارجی بیابد و با حل آن بحران، دستی بالاتر در سیاست داخلی...

 روحانی اما به نظر تاکنون کاملا در این راهبرد شکست خورده است. دو وزیر او توسط مجلس و با نقش‌آفرینی اصولگرایان تندرو برکنار شده‌اند.

 خودش علیرغم نطق آشتی‌جویانه در صحن مجلس با پاسخی سخت و حتی توهین‌آمیز مواجه شده و پاسخش به ۴سوال از ۵سوال اکثریت مجلس را قانع نکرده است.

 علیرغم همه فراز و فرودها هنوز لوایح مربوط به FATF بلاتکلیف هستند و شورای نگهبان حاضر به تایید برخی از آنها نیست.

 وعده استخر فرح را هم به او می‌دهند و دمی از حمله به او دولتش غافل نیستند. روحانی به آماج انتقادات بدنه اجتماعی حامی خودش هم بدل شده است.

 روحانی به نظر از یک نکته مهم غافل است. اصولگرایان تندرو و هسته مرکزی بلوک قدرت روحانی را نه در قامت یک ناجی، که بعنوان یک قربانی می‌خواهند.

 قربانی‌ای پشیمان که مسئولیت مشکلات موجود در کشور را بپذیرد، از روندهای گذشته توبه کند و البته آماده باشد که هزینه‌هایی چون استیضاح وزرایش را بپذیرد.

 روحانی در برنامه‌ریزی اصولگرایان تندرو باید بعنوان نمادی از شکست همه برنامه‌های اصلاحی و اعتدالی در مقابل دیدگان همه باشد؛ شکاف او با بدنه اجتماعی و سیاسیِ اصلاح‌طلبان موتلفش بیشتر شود و بر سر دفاع از او در اردوگاه حامیش شکاف‌های جدی رخ دهد.

 دستاورد روحانی هم البته تفقدهای گاه‌به‌گاه است و تشکرهایی که در حجم هجمه‌ها و انتقادات گم شود. آنها در اجرای برنامه خود تا به اینجا بی‌کم‌وکاست موفق بوده‌اند. روحانی اینک در تنگنایی بی‌سابقه است و به نظر کاملا تنها رها شده است.

 پرده آخر این سناریو اما به اصلاح‌طلبان بازمی‌گردد. آنها اکنون سرگردانند. گروهی سکوت کرده‌اند، گروه دیگری به امید جلب نظر بدنه اجتماعی به انتقاد از دولت مشغولند و البته بعید است با این شرایط بدنه اجتماعی آنها دیگر روی خوشی به مشارکت در انتخابات نشان دهد و خارج شدن دوباره از بلوک قدرت در انتظار آنهاست.

 بازی البته ادامه دارد. شاید بخت یار روحانی شود و حوداث به کمک او بیایند. شاید شدت یافتن بحران‌ها، معادلات را به سود او تغییر دهد و شاید تحولاتی در ایالات متحده و تضعیف ترامپ به فریاد او برسد.

 امید همیشه وجود دارد؛ با این همه امروز او نه ناجی کارآمد نظام، که قربانی‌ای ناکام است.

 نکته مهم آن که رییس‌جمهور و مشاورانش نباید این قربانی شدن را به مثابه فدا شدن در راه منافع ملی بدانند.

 اصولگرایان تندرو و حامیان آنها در بلوک قدرت مسئول اول وضعیت بحرانی فعلی هستند و فنا شدن در نقشه آنها، افتخاری برای روحانی و تیمش نیست و تنها حسرتی بی‌پایان برای حامیان او خواهد بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

مریم
|
1مهر ماه 1397
0
1
سلام با وجود احترامی که به صحبت های شما دارم ولی یک سئوال دارم چرا ما فقط بلدیم از دیگران انتقاد کنیم ولی خودمان در حل مشکلات خودمان ناتوان. چه میخواهیم؟؟ جزاین که اگر هر یک از ما ایرانی اگر به فکر انجام دادن کار صحیح در نقش اجتماعی و چه در نقش خانواده بخدا ایران گلستان خواهد شد. مرتب انتقاد کردن خیلی راحت است ولی اصل خدمت کردن است. پس یعنی دیگران در مقابل ما مسئول هستند ولی مسئولیت کسی به عهده من نیست؟ این همه انتقاد به مسئولین بخصوص رئیس جمهور درست ولی اگر همین انتقادات را هم بخودمان بکنیم درست است؟؟؟ چون اون فقط "یک نفره" ولی ما "همه" هستیم. اگر معلمه، "معملی کنه"، کارگره "کارگری کنه"، دکتره "دکتری کنه"، و .... سیاستمداره "کار سیاسی" خودش را درست انجام بده تنها کاری که باقی میماند ایجاد شفاوفیت در جامعه است که درست است آن هم وظیفه دولت به عنوان ناظر بالا دستی باید از خودش شروع تا برسد به من" تو" او" و شما" ....

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top