هما فلاح‌تفتی گفت: «همسرم اکنون در زندان است و مرخصی نیست.» شاید برای برخی قابل باور نبود که دادگاه برای یک قاضی سابق و مشهور حکم حبس صادر کند. نام آن قاضی سابق سعید مرتضوی بود. سعید مرتضوی از سال 82 مسئولیت دادستانی و انقلاب تهران را بر عهده داشت. مرتضوی همچنین در ماجرای حوادث کهریزک، به مشارکت در قتل غیر عمد تعدادی از بازداشت‌شدگان متهم و با پیگیری خانواده قربانیان آن حادثه نهایتا در این زمینه محکوم شد. او پس از عزل از دادستانی توسط محمود احمدی‌نژاد به عنوان رئیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز مشغول به فعالیت شد. وی در اسفندماه 90 و با دستور محمود احمدی‌نژاد به ریاست سازمان تأمین اجتماعی رسید و در این مقام نیز حواشی فراوانی برای خود و جامعه ایجاد کرد تا سرانجام در دهم مرداد 91 با حکم دیوان عدالت اداری و در راستای شکایت چند تن از نمایندگان مجلس از ریاست سازمان تأمین اجتماعی عزل شد. دادستان سابق تهران در 24 آبان سال 93 به‌طور دائم از شغل قضا انفصال پیدا کرد و در آذر 96 به جرم مشارکت در قتل و نیز برخی تخلفات مالی به دو سال حبس محکوم شد؛ حکمی که وی ماه‌ها از پذیرش آن امتناع می‌کرد و خود را تسلیم دادگاه نکرد. نهایتا دوم اردیبهشت ماه بازداشت و برای طی دوران محکومیت به زندان رفت. مدیرعامل پیشین تأمین اجتماعی و دادستان وقت تهران نسبت به احکامی که علیه‌اش صادر شده بود، از دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی کرد، اما شعبه دیوان پس از بررسی مطالعه پرونده، درخواست مرتضوی برای پذیرش اعاده دادرسی را نپذیرفت و رد کرد.

شایعه مرخصی

15 خرداد شایعه‌ای مبنی بر دیده شده سعید مرتضوی در زادگاهش و مرخصی آمدن او به مناسبت شب‌های قدر در فضای مجازی و خبری منتشر شد. دیده شدن او این سوال را به ذهن‌ها آورد که آیا به‌راستی مرتضوی از زندان به مرخصی آمده است؟ با این حال وکیل او از مرخصی آمدن موکلش اظهار بی‌اطلاعی کرد. سعید ایوبی، وکیل سعید مرتضوی دادستان سابق تهران در خصوص خبری که اخیرا مبنی بر حضور مرتضوی در مراسمی در تفت مطرح شده بود، ابراز بی‌اطلاعی کرد و گفت: هیچ اطلاعی از مرخصی سعید مرتضوی همزمان با لیالی قدر ندارم.

مرتضوی در فشافویه؟

نکته قابل تامل آنجاست که اهالی رسانه هنوز به یاد سعید مرتضوی هستند. شاید دلیل این ماندگاری او در ذهن به تصمیماتی بازگردد که او برای برخی رسانه‌ها داشت. در یکی از نشست‌های خبری اخیر سخنگوی قوه قضائیه بود که حجت‌الاسلام اژه‌ای در پاسخ به انتقال برخی زندانی‌های شناخته شده به زندان فشافویه گفت: مگر زندان فشافویه چه اشکالی دارد؟ وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه اگر زندان فشافویه اشکالی ندارد، چرا سعید مرتضوی را به این زندان نمی‌برند، اظهار کرد: شاید مرتضوی هم به زندان فشافویه برود.

رد شکایت قاضی سابق!

سعید مرتضوی سابقه قضاوت در دادگاه مطبوعات را داشته و از این نظر شکایت او از یک روزنامه اصولگرا جالب توجه است. شکایتی که رد شد. دادگاه پرونده مدیرمسئول روزنامه «جوان» را به اتهام نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر بررسی کرد. شاکیان سعید مرتضوی و سعید ابوطالب بودند. پس از پایان جلسه دادگاه، هیات منصفه مطبوعات مدیرمسئول روزنامه «جوان» را مجرم تشخیص نداد.

اصولگرایان علیه مرتضوی

ظاهرا گلایه‌ها از سعید مرتضوی زیاد است و طیف اصولگرا که پیش از این رابطه خوبی با او داشت به ادعاهایی علیه او می‌پردازد، مانند عباس سلیمی نمین که 2 مرداد مدعی شد: «سال 84 نامه‎ای نوشتم و گفتم که سعید مرتضوی از دانشگاه آزاد رشوه می‎گیرد و در برابر این رشوه خدمات ویژه‎ای به آنها می‌دهد. جواب داده شد که بله ما تذکر داده‎ایم. این حرف یعنی چه؟ یعنی ما این را پذیرفته‌ایم. او بدون اینکه به دانشگاه آزاد شهریه بدهد، ثبت نام کرد. در کلاس‎های دانشگاه هم شرکت نمی‎کرد. در دانشگاه آزاد هم استخدام شد که محل تأمل بود. من نامه خودم و جواب را برای روزنامه‎های مختلف فکس کردم، اما چاپ نکردند. مرتضوی از طریق دانشگاه آزاد رشد کرد، دکترای خود را از آن گرفت و همسر او هم در همان جا استخدام شد».

 

کلید واژه ها سعید مرتضوی - زندان
دسته بندی حقوق جزا , خبر روز , ایران ,
منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top