الاخبار تحلیل کرد؛

چرا نشست روحانی، پوتین و اردوغان بر خلاف رویه معمول، در مقابل دوربین‌ها برگزار شد؟

وکیل ملت: تفاهم های اعلام شده در بیانیه پایانی اجلاس تهران، در ضمن حدود نشست های استانه باقی ماند و تنها بند بارز آن، ضرورت جدا کردن گروههای تروریستی از گروههای معارض سوری بود. نکته جالب توجه در نشست تهران، این بود که در برابر دوربینها برگزار شد، در حالی که معمولا اینگونه نشستها به این شکل برگزار نمی شود. به عقیده برخی تحلیلگران، این اقدام با هدف آشکار شدن نقاط اختلاف بین سران روسیه، ایران و ترکیه در خصوص ادلب و در سطحی وسیعتر، در مورد پرونده سوریه صورت گرفته است.

تاریخ انتشار: 21شهريور1397|09:19

 چرا نشست روحانی، پوتین و اردوغان بر خلاف رویه معمول، در مقابل دوربین‌ها برگزار شد؟
| کد خبر: 277109

الاخبار نوشت: در میان اصرار روسیه و ایران برای مبارزه با تروریسم در ادلب، آنکارا مهلت بیشتری برای خلع سلاح تروریستها به دست آورد، اما پیشنهاد آن برای اتش بس در ادلب، مورد قبول واقع نشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت ، این روزنامه عرب زبان ادامه داد: با اینکه پیش از این، جلسه های زیادی در راستای زمینه سازی برای اجلاس تهران برگزار شده بود، این اجلاس سه جانبه در نهایت با یک راه حل فراگیر و جامع همراه نبود.

تفاهم های اعلام شده در بیانیه پایانی اجلاس تهران، در ضمن حدود نشست های استانه باقی ماند و تنها بند بارز آن، ضرورت جدا کردن گروههای تروریستی از گروههای معارض سوری بود. نکته جالب توجه در نشست تهران، این بود که در برابر دوربینها برگزار شد، در حالی که معمولا اینگونه نشستها به این شکل برگزار نمی شود.

به عقیده برخی تحلیلگران، این اقدام با هدف آشکار شدن نقاط اختلاف بین سران روسیه، ایران و ترکیه در خصوص ادلب و در سطحی وسیعتر، در مورد پرونده سوریه صورت گرفته است.

پوتین، روحانی و اردوغان در صحبت های خود، به حمایت از منافع مهمتر، در ضمن نزدیکی شان برای بررسی آینده ادلب و سوریه، پایبند بودند. در حالی که رئیس جمهور روسیه بر ضرورت تمرکز بر روند سیاسی مبارزه با تروریستها در منطقه ادلب اصرار داشت، همتای ترکی او در صحبتهایش بر طرح خود مبنی بر اعلام آتش بس در ادلب تمرکز کرد و حسن روحانی بر حق دولت سوریه در بازپس گیری کامل اراضی ان از دست تروریستها و ضرورت عقب نشینی نیروهای خارجی که حضوری غیر قانونی در این کشور دارند، تاکید کرد.

دیگر مساله مهم در این نشست، مخالفت علنی با پیشنهاد اردوغان تحت عنوان اعلام آتش بس در ادلب بود. دو طرف روسی و ایرانی با وجود مخالفت با این طرح ترکیه، با دادن فرصتی برای صلح و خلع سلاح، در چارچوب تلاش آنکارا برای قانع کردن رهبران تحریر الشام، در رابطه با ملحق شدن به ارتش ملی، موافقت کردند.

این موافقت، زمینه را برای مذاکرات بیشتر ترکیه با نمایندگان تحریرالشام، فراهم می کند، اما در مقابل، باب هدف قرار دادن پایگاههای تروریستها نیز باز است، همانطور که به موازات مذاکرات، بمباران این پایگاهها در ادلب، ادامه داشت.

توافق بر سر اولویت مصالحه ها و ضرورت جدایی گروههای معارض از تروریستها، اولین گام در مسیری پیچیده است، چرا که نظر هر یک از کشورهای ترکیه، روسیه و ایران در مورد ابزار تطبیق و اجرای ان، با یکدیگر متفاوت است، همانطور که شیوه ترکیه برای این جدایی، با مخالفت اولیه ایران و روسیه مواجه شد.

مساله قابل توجه آن است که پیشنهاد آنکارا در این مورد، به موازات دعوت بین المللی برای ایجاد راه حلهای مشابه برای اوضاع ادلب، مطرح شد. در جلسه شورای امنیت که با موضوع بررسی تحولات ادلب و با درخواست واشنگتن برگزار شد و در این جلسه، دی میستورا تصریح کرد که هر گونه تحرکی در ادلب باید اجتناب از قربانی شدن مردم عادی را در نظر داشته باشد و لازم است این مهم، از طریق جدایی آنها از افراد مسلح، صورت گیرد، تا در ادامه، معارضان از تروریستها جدا شوند.

دسته بندی خبر روز , جهان ,
منبع خبر انتخاب
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

کرامت سلیمی
|
23شهريور ماه 1397
0
0
در قضیه سقوط جت جنگی روسیه توسط ترکیه بیشترین تحقیر و ذلت به کشور روسیه وارد شد و روسیه نتوانست هیچ اقدامی انجام دهد و تلافی نماید. لزومی ندارد با فرض وجود سلاح هسته ای به کشور ترکیه حمله هسته ای کند. روسیه ای که مدعیست پیشرفته ترین سیستمهای ضد موشکی را دارد باید می توانست یک یا چند هواپیملی ترکیه را سرنگون نماید. اما عملا" این کار صورت نگرفت . چون روسیه چنین توانی ندارد و بیشتر چیزهایی که در باره ابرقدرتی این کشور گفته می شود بزرگنمایی کردن قدرت بوسیله تبلیغات دروغین می باشد. و هیچگاه دولت ترکیه به خاطر این واقعه از دولت روسیه عذر خواهی نکرد و این سرنگونی جت جنگی روسیه را اقدامی درست می دانستند.

جالب اینکه قرار است روسیه سامانه موشکی S-400 را که یکی از پیشرفته ترین سیستمهای ضدهوایی روسیه است در اختیار کشور ترکیه و همینطور متحدان ترکیه مثل عربستان سعودی قرار دهد. این موضوع جای سوالات زیادی دارد.

ترکیه عضو استراتژیک پیمان ناتو می باشد و قاعدتا" باید پیشرفته ترین سیستم ضدهوایی سازمان ناتو ( مثل پاتریوت )در این کشور مستقر باشد و معنایی ندارد که که سیستم ضدهوایی رقیب ناتو یعنی روسیه به این کشور داده شود. ضمن اینکه غربیها سیستمهای ضد موشکی خود را نسبت به سیستمهای روسی بسیار پیشرفته تر می دانند و مدعی هستند که همیشه چند قدم از روسها جلو تر می باشند.
همچنین دولت امریکا به دولتهای اکراین و بلاروس نیز کمک تسلیحاتی نمود و چنین موضوعاتی نشان می دهد که قضایا ان چیزی نست که در ظاهر به جهانیان نشان می دهند و دولتهای جهانی روابط پنهان و دور از چشم ملتها دارند و ملتها به بازی گرفته می شوند.

به نظر می رسد که تقریبا" تمامی ارتشهای دنیا مستقیما" از پنتاگون دستور می گیرند و در واقع چیزی که به عنوان ۷۰۰۰ پایگاه نظامی امریکا در دنیا عنوان می شود همین ارتشها و مکانهای نظامیست که در حدود ۲۰۰ کشور جهان پراکنده اند و اسلحه و سیستمهای مخابراتی و سایر امکانات را در اختیارشان قرار می دهد.و درجه اهمیتشان برحسب موقعیت جغرافیایی فرق می کند و با کمک همین ارتشها امریکا قادر است در هر منطقه ای که اراده کند جنگ و درگیری ایجاد نماید.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top