ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...
«قضات بازنشسته» و «نمایندگان مجلس» بخش قابل توجهی از بازار وکالت را کسب می‌کنند

طرح پیشنهادی اسکودا برای اصلاح مقررات مربوط به وکالت

وکیل ملت: رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری (اسکودا) می‌گوید در طرح پیشنهادی اسکودا برای اصلاح مقررات مربوط به وکالت، ورود افراد بدون آزمون وکالت به این حرفه بسیار محدود شده است. برای مثال مواردی از راه‌های ورود به حرفه وکالت از طریق ورود قضات بازنشسته، نمایندگان مجلس و برخی نهادهای دیگر است که بخش قابل توجهی از بازار وکالت را این افراد کسب می‌کنند.

تاریخ انتشار: 25شهريور1397|23:43

 طرح پیشنهادی اسکودا برای اصلاح مقررات مربوط به وکالت
| کد خبر: 277503

مرتضی شهبازی نیا در گفت‌گو با ایسنا در این باره افزود: این طرح که مربوط به مصوبه حقوقی و قضایی مجلس می‌شود که به موجب آن تصمیم بر این بود که در حوزه وکالت نیازی به قانونگذاری جدید وجود ندارد و می توان با اصلاح همین مقررات فعلی و رفع خلاءها پاسخگوی نیازهای جامعه وکالت بود. این طرح در مرحله پیش نویس قرار دارد و پس از اعلام نظر نهایی کانون‌ها برای مجلس ارسال خواهد شد.

رییس اسکودا، افزود: به عقیده ما برای ورود به عرصه وکالت معضلی وجود ندارد و نهاد وکالت تنها نهادی است که به صورت مرتب و منظم در حال برگزاری آزمون وکالت با رویکرد افزایشی است. در طرح پیشنهادی اسکودا، ورود افراد بدون آزمون وکالت به این حرفه بسیار محدود شده است. برای مثال مواردی از راه‌های ورود به حرفه وکالت از طریق ورود قضات بازنشسته، نمایندگان مجلس و برخی دیگر از نهادها است که بخش قابل توجهی از بازار وکالت را این افراد با توجه به سوابق خود کسب می‌کنند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: اگر این موارد اصلاح و توسط مجلس پذیرفته شود، ورود بدون آزمون به عرصه وکالت نزدیک به صفر خواهد شد. البته در طرح پیشنهادی به دلیل اینکه احتمال دادیم نتوانیم مانع ورود قضات بازنشسته یا نمایندگان مجلس و ... به حرفه وکالت شویم شرایط سختی را پیشنهاد دادیم تا میزان پذیرش از این طرق را به حداقل برسانیم. نمایندگان مجلس در حال حاضر براساس ماده 8 لایحه استقلال وکالت ‌می توانند به حرفه وکالت وارد شوند.

شهبازی نیا با بیان اینکه قانون منع به کارگیری بازنشستگان در رابطه با اشتغال در بخش‌های دولتی و عمومی است و نمی‌توان از طریق آن برای ورود قضات بازنشسته به حرفه وکالت محدودیت و مانعی ایجاد کرد، گفت: منطق این قانون در جذب قضات بازنشسته در عرصه وکالت هم وجود دارد. به طور کلی قضات باید به اندازه‌ای تامین باشند تا پس از بازنشستگی با وجود فعالیت در حرفه پر استرس قضاوت دیگر مجبور نباشند در فضای پر استرس دیگری مانند وکالت حضور داشته باشند.

رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) عنوان کرد: نحوه فعالیت باید به شیوه‌ای باشد که وکلای با سابقه پس از چند سال بتوانند وارد حرفه قضاوت شوند نه اینکه قضات بازنشسته به وکالت روی آورند. در بسیاری از کشورها معمولا قضات را از میان وکلای باتجربه‌ای که شرافت شغلی خود را در دعاوی نشان دادند انتخاب می‌کنند و برای قضاوت از آن افراد دعوت می شود. همه جای دنیا رسم بر این است که قضات باز نشسته وارد وکالت نمی‌شوند.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

علی
|
21مهر ماه 1397
0
0
⏹چه کسانی دشمنان اصلی نهاد وکالتند

◀️گروهی از انحصارگران معتقد به ظرفیت ثابت و محدود بعضا اهداف اعضای کمپین حذف ظرفیت را در راستای دشمنی با نهاد وکالت ارزیابی می کنند پاسخ به سوالات زیر نشاندهنده این است که چه کسانی در اصل دشمنان واقعی نهاد وکالتند؟

1⃣ظرفیت ثابت و محدود در هیچ جای جهان جز ایران برای ورود به شغل آزاد وکالت وجود ندارد چون سبب اتلاف عمر و هزینه فار غ التحصیلان حقوق می شود آیا مبارزه با ظرفیت ثابت و محدود را اگر با این مثال توضیح دهیم که مثلا کل وکلای کانون ناچار شوند برای تمدید پروانه در یک آزمون با ظرفیت ثابت شرکت کرده و از میان مثلا 40000 وکیل کانون به 1000 نفر اجازه تمدید پروانه دهند شیوه ای صحیح برای احراز صلاحیت است پس منطقا باید نتیجه گرفت مبارزه با ظرفیت ثابت و جایگزینی آن با احراز صلاحیت علمی نسبی در اصل دوستی با نهاد وکالت است .

2⃣طرفداران کمپین معتقد به تخصصی شدن وکالت با پایه های مختلفند تا مردم مثلا بابت یک سرماخوردگی ویزیت یک متخصص مغز و اعصاب را نپردازند آیا تمامی وکلای کانون را وکیل پایه یک محسوب کردن نوعی گمراه کردن مردم ایران نیست پس فرق وکیلی با بیست سال سابقه کار با وکیلی با دو سال سابق کار چیست ؟ آیا مبارزه با این روند دشمنی با نهاد وکالت است ؟

3⃣طرفداران کمپین حذف ظرفیت معتقدند که تنوع خدمات حقوقی آنچنان در کشورمان زیاد است که می توان چندین برابر وضعیت فعلی در کشور وکیل با تخصصهای گوناگون حقوقی تربیت کرد و اساسا معتقدند جلوگیری از اشتغال دیگران در مشاغلی که اشتغال در آن نیازی به بودجه عمومی را ندارد نوعی ظلم به داوطلبان حرفه وکالت بوده چون حتی در صورت کمبود امکانات اکثریت داوطلبان مایل به پرداخت هزینه تربیت وکیل نیز هستند رقابت وکلا در یک بازار انحصاری سبب اضافه دریافتی از مردم شریف ایران است آیا جلوگیری از دریافت حق الوکاله اضافی در یک بازار انحصاری در مقابل بازار رقابتی کامل توسط موکلان سبب استمرار دوستی پایدارموکلان با نهاد وکالت نیست؟ آیا این امر سبب تنومند شدن درخت وکالت نیست که اعضای کانون ها فزونی یابند؟

4⃣دشمنان نهاد وکالت کسانیند که می گویند به خاطر شان وکالت حتی اگر وکلا بی کار هم بودند باید به موکلان وقت قبلی داده و هزینه خدمات را نیز حتما دریافت کنند آیا کسانی که معتقدند که یک حقوقدان و وکیل واقعی باید به فکر اجرای عدالت حتی با مراجعه به مردم و حل مشکلات آنها باشد و شان وکالت را نه در دفاتر گرانقیت و....بلکه در راستای خدمت بدون منت حقوقی می دانند دشمنان نهاد وکالتند؟

⏹در نتیجه در اصل دشمنان نهاد وکالت کسانیند که در مناطق ◀️مرفه نشین تهران صاحب دفاتر میلیاردی بوده و بعضا این ثروتها را در یک بازار انحصاری در زیر چهل سالگی به دست آورده اند از دست دادن درآمد رانتی در حرفه وکالت کابوسی برای انحصارگرانی است که می خواهند حقی را ناحق جلوه داده تا با اضرار به غیر بتوانند درآمد بدون تلاش در یک بازار رقابتی کامل را داشته باشند

◀️ آری کسانی دشمنان اصلی نهاد وکالتند که از افزایش دانشکده حقوق و فزونی سرباز عدالت نگرانند تا مبادا در کارشان به نفع مردم و اشتغال دست زیاد شود

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top