همه نگرانی ها بابت اجرای قانون 90 درصد در دربی 5 مهر

بهناز میر مطهریان

وکیل ملت: اینکه قانون می گوید باید 90 درصد از صندلی های ورزشگاه به تیم میزبان برسد و 10درصد آن به تیم میهمان، کاملاً حرف به جایی است و اینکه بالاخره بعد از مدت ها قرار است این قانون در دربی پایتخت اجرا شود هم جای خوشحالی دارد اما سوال اینجاست که در تمام سال هایی که این قانون اجرا نمی شد، چه زیرساختی برای اجرای آن فراهم شده است؟

تاریخ انتشار: 29شهريور1397|22:54

همه نگرانی ها بابت اجرای قانون 90 درصد در دربی 5 مهر
| کد خبر: 277901

آیا تبعات احتمالی اجرای چنین قانونی در این دربی، پیش بینی شده است؟ در این پیش بینی واقع بین بوده ایم؟ چه تضمینی وجود دارد که این قانون برای دربی برگشت هم اجرا شود و توقف احتمالی آن پرسپولیس را متضرر نکند؟ هزار و یک ابهام در پس اجرای این قانون وجود دارد و بدتر از همه اینکه نه باشگاه ها هنوز خود و هواداران شان را برای این قانون آماده کرده اند و نه سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال! با این وضعیت آیا شورای تأمین با اجرای این قانون موافقت می کند؟

سازمان لیگ مدت هاست اعلام کرده قانون 90 درصد در دربی 5 مهر اجرایی می شود. در فاصله کمتر از دو هفته تا این رقابت حساس اما مشخص است که اقدامات انجام شده برای فراهم کردن زیرساخت های لازم، هنوز کافی نیست. آن هم بعد از جنجال هایی که اعلام رأی پیروزی 3 بر صفر پرسپولیس مقابل استقلال برجای گذاشته و خشم استقلالی ها را نسبت به رقیب دیرینه برانگیخته است.

  بلیت فروشی الکترونیکی و دریافت کد ملی هواداران برای فروش بلیت به آن ها، تا حدود زیادی می تواند برگزارکنندگان دربی را به امکان شناسایی هواداران دلگرم کند. از نظر مسوولان همین موضوع از تخلفات احتمالی کم می کند. بخصوص در مسابقه ای که قرار است برای نخستین بار قانون 90 درصد در آن اجرایی شود. با این حال اما آنها قطعاً می دانند که همه هواداران بلیت خود را به صورت الکترونیکی نمی خرند و مشکل اصلی همان 30 تا 40 درصدی هستند که برای خرید حضوری اقدام می کنند.   هواداران پرسپولیسی که از شب قبل یا صبح روز دربی مقابل ورزشگاه آزادی چادر می زنند و در نهایت به خاطر پر شدن 10 درصد از سهم این تیم، محکوم به ماندن پشت درها می شوند و به هر کاری دست می زنند تا بتوانند وارد ورزشگاه شوند. این همان نگرانی بزرگی است که به نظر می رسد مانع اصلی بر سر راه اجرای این قانون باشد! مانعی که شاید حتی شورای تأمین را مجاب کند که فعلاً با اجرای این قانون در این دربی موافقت نکند.

تبعات از بین رفتن مرز میان هواداران سرخابی
حسام مهدوی، مدیرعامل شرکت مبنا توسعه مبین که بلیت فروشی دو تیم استقلال و پرسپولیس را انجام می دهد، درباره زیرساخت هایی که برای اجرای قانون 90 درصد فراهم شده این طور توضیح می دهد: «با توجه به اینکه هواداران برای خرید بلیت الکترونیکی باید کد ملی خود را در سایت گیشه سه وارد کنند، تا حدودی امکان شناسایی هواداران آسان شده و همین موضوع از بروز یکسری تخلفات جلوگیری می کند اما اینکه چطور بتوانیم حواشی و جنجال های احتمالی را مدیریت کنیم، فقط و فقط با همکاری خود هواداران امکان پذیر است. کار سختی است و عملی شدن آن کمک جدی هواداران را می طلبد.»   مهدوی درباره مشکلاتی که ممکن است در خرید حضوری بلیت پیش بیاید، این طور می گوید: «20 تا 30 درصد از هواداران احتمالاً پشت در ورزشگاه آزادی خواهند ماند. ممکن است بابت اینکه نتوانسته اند به ورزشگاه راه پیدا کنند ناراحت شوند و همکاری لازم را نداشته باشند. حتی ممکن است مأموران را مجبور کنند که درها را به روی شان باز کنند. به همین خاطر ما نیاز به نیروهای امنیتی بیشتری خواهیم داشت و باید ببینیم شورای تأمین با افزایش نیروهای امنیتی موافقت می کند یا نه. همه این ها به جلسه شورای تأمین بستگی دارد.»   با توضیحات مدیرعامل شرکت مبنا، این احتمال وجود دارد که شورای تأمین با اجرای قانون 90 درصد برای دربی 5 مهر موافقت نکند. هرچند که سازمان لیگ مدعی است که همه زیرساخت های لازم برای اجرای این قانون وجود دارد و حتی سعید فتاحی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ چند روز پیش در مصاحبه ای احتمال خرید بلیت استقلالی ها از سوی پرسپولیسی ها را بعید دانسته و گفته بود: «اگر یک پرسپولیسی بلیت استقلالی بخرد باید برود وسط استقلالی ها بنشیند یا برعکس.»   مصاحبه فتاحی درباره اجرای قانون 90 درصد به 10 درصد سکوها: 90 درصد سکوهای دربی به استقلال رسید
یک یادآوری ساده از سال گذشته نشان می دهد که حتماً الزامی برای نشستن هواداران پرسپولیسی در میان استقلالی ها نیست. سال گذشته، پرسپولیسی ها که بلیت جایگاه های شان به فروش رفته بود از جایگاه های خالی استقلالی ها بلیت خریده بودند که همین اتفاق باعث شد تا در زمان بازی جایگاه آبی ها خالی بماند!   این البته بهترین حالت ممکن است. حالا تصور کنید پرسپولیسی ها تصمیم بگیرند، بلیت بخرند و اتفاقاً در میان استقلالی ها هم بنشینند. می توانید تصور کنید که از بین رفتن مرز بین پرسپولیس و استقلالی ها، باعث ایجاد چه تنش ها و درگیری هایی روی سکوها خواهد شد؟ این همان موضوعی است که لزوم افزایش نیروهای امنیتی در این دربی را ثابت می کند.

اجرای قانون 90 درصد در دربی 5 مهر مستلزم افزایش نیروهای امنیتی است
ضمن اینکه اگر همه این خطرات به جان خریده شود و با یک ریسک بزرگ، قانون 90 درصد اجرا شود، در صورت بروز هر حادثه ای آیا سازمان لیگ تضمین می کند که قانون در بازی برگشت هم اجرا شود؟   آیا به این موضوع فکر کرده است که اگر قانون اجرا و به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها، متوقف شود، چه جنجال بزرگ تری از سوی پرسپولیسی ها به وجود خواهد آمد؟   البته همه این ها دلیل موجهی برای فرار از اجرای قانون نیست. اصلاً اصرار سازمان لیگ به اجرای این قانون هم از آنجا شروع شد که احتمال رویارویی استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا وجود داشت و اگر این اتفاق می افتاد، براساس قوانین کنفدراسیون فوتبال آسیا، راهی جز اجرای قانون 90 درصد در آن بازی وجود نداشت!   آنجا بود که سازمان لیگ به فکر این افتاد که هرچه زودتر این قانون را در لیگ داخلی اجرایی کند تا نواقص برطرف شود و برای اجرای این قانون در بازی های آسیایی هم آماده شویم. تأمین زیرساخت ها اما از اجرای قانون اهمیت بیشتری دارد و این چیزی نیست که بتوانیم نادیده اش بگیریم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top