علی شریفی پور کارشناس ارشد حقوق خصوصی در گفت گوی با وکبل ملت:

بهزیستی متولی جمع آوری کودکان خیابانی

وکیل ملت: زهره محمد حسین پور/خبرنگار وکیل ملت:روز به روز بر تعداد کودکان خیابانی به دلیل نبود ساماندهی مناسب افزوده می‌شود.متاسفنه این روزها بر سر هر کوه و برزنی سر هر کوچه و خیابانی ، پشت هر چراغ قرمزی کودک یا کودکانی را می بینیم که با هزار گریه و التماس قصد فروش کالای خود به رهگذران یا راننده ها را دارند.

تاریخ انتشار: 19مهر1394|02:32

بهزیستی متولی جمع آوری کودکان خیابانی
| کد خبر: 27934

به راستی چه کسی یا سازمان و نهادی متولی کودکان خیابانی است؟ این سئوال را از علی شریفی پور وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق پرسیدم ایشان با بیان اینکه طبق آیین ساماندهی کودکان خیابانی سازمان بهزیستی نقش محوری در جمع آوری کودکان خیابانی داردکه این امر با کمک سازمان های دیگر قابل اجرا می باشد گفت که طبف تعریف سازمان یونیسف کودکان خیابانی به افراد زیر 18 سال (دختر و پسر)اطلاق می گردد که در شهرهای بزرگ برای ادامه بقای خود مجبور به کار یا زندگی در خیابان هستند. شریفی پور در ادامه افزود که عبارت کودک خیابانی اولین بار توسط کمیسیون حقوق بشر در سال 1994 به کار رفت و البته این عبارت در دهه 1980 به کرات در مورد کودکانی که محل زندگی یا محل کارشان خیابان و محروم از حمایت کافی بوده اند و  نیز تحت سرپرستی مستقیم و مسئولیت فرد بزرگتری قرار نداشتند اطلاق می گردد.
این دانشجوی دکترای حقوق خصوصی افزود که شورای حقوق بشر در 24 مارس 2011 در قطع نامه 12/6 خود از کمیساریای عالی حقوق بشر درخواست نمود که در مورد چالش های پیش رو رویه های مطلوب و رهیافت حمایت و ارتقاء حقوق کودکانی که در خیابان زندگی و یا کار میکنند را ارئه نمایند.
در این قطعنامه درخواست شده که با دیگر فعالان و بازگیران مرتبط مانند دولت ها و دیگر ارکان و آژانس های تخصصی ملل متحد، نماینده ویژه دبیر کل در مورد کودکان و مخاصمات مسلحانه،گزارشگر ویژه در مورد فروش کودکان، فحشای کودک، سازمان های منطقه ایی جامعه مدن، نهاد های حقوق بشری ملی و خود کودکان همکاری شود. در این قطعنامه تاکید شده که برای رشد همه جانبه شخصیت کودک و حمایت کامل کودک باید در محیط خانواده پرورش پیدا کند و تنها در این صورت است که منافع عالیه یا مصالح وی رعایت می گردد.
از شریفی پور پرسیدم که چه ماده های قانونی در رابطه با کودکان خیابانی در ایران وجود دارد؟ این وکیل خبره دادگستری در پاسخ گفت که در ایران طبق ماده 79 قانون کار به کارگماردن افراد کمتر از 15 سال تمام ممنوع است. همچنین طبق ماده 83 قانون کار به تاکید آمده است ارجاع هرگونه کار اضافی و انجام کار در شب و نیز ارجاع کارهای سخت و زیان آور و خطرناک، حمل بار با دست ، بیش از حد مجاز و بدون استفاده از وسایل مکانیکی برای کارگر نوجوان ممنوع است. و همچنین ماده 84 قانون کار یادآور می شود در ارتباط با مشاغل و کارهایی که بعلت ماهیت آن یا شرایطی که در آن انجام می شود برای سلامتی یا اخلاق کارآموزان و نوجوانان زیان آور است حداقل سن کار 18 سال تمام خواهد بود.
با توجه به افزایش شمار کودکان خیابانی از این دانشجوی دکتری پرسیدم که بالاخره متولی جمع آوری و رسیدگی به کودکان خیابانی چه سازمانی است؟وی با ابراز تاسف از افزایش کودکان خیابانی گفت که در حال حاضر اختصاصی ترین مصوبه در خصوص حقوق کودکان خیابانی (آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی) است که در هئیت دولت تصویب و جهت اجرا ابلاغ شده است.. بر اساس این آیین نامه سازمان بهزیستی کشور موظف است با همکاری دیگر سازمان ها نسبت به شناسایی، جذب و توانمند سازی کودکان خیابانی در کلیه مراکز استان ها جهت حضور کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت در مراکز اقامت در سه سطح اقدام نماید. نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران موظف است در مواردي كه سلامت جسماني و رواني كودك در معرض خطر جدي قرار مي‌گيرد در امر جذب سازمان بهزيستي كشور همكاري نمايد.

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 8

meysam azadi
|
19مهر ماه 1394
0
6
من با نظر دکتر شریف پور در مورد ساماندهی کودکان خیابانی توسط بهزیستی موافقم
ایمان خلیلی
|
19مهر ماه 1394
0
4
من هم با نظر جتاب اقای علی شریف پور کاملا موافقم
ابراهیم رئیسی
|
21مهر ماه 1394
0
3
نظرات دکتر شریف پور بسیار راهگشا و ارزنده است.
ابراهیم رئیسی
|
21مهر ماه 1394
0
3
نظرات دکتر شریف پور بسیار راهگشا و ارزنده است.
soodeh hashem i
|
21مهر ماه 1394
0
1
بسیار راهکار حقوقی جالبی میباشد
فرهاد احمدی
|
21مهر ماه 1394
0
1
ازنظر حقوق اجتماعی این از مسائل روز میباشد
فاطمه سلیمانی
|
21مهر ماه 1394
0
0
مطالب شماباواقعیت های اجتماعی کاملا مطابق است امیدوارم که مسولین ازامثال شمانخبگان برای حل این معضل استفاده نمايند.
فاطمه سلیمانی
|
21مهر ماه 1394
0
0
مطالب عالی واموزنده

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top