گزارشی از اعتصاب معلمان/اولادقباد: جای معلم در زندان و خط مسافرکشی نیست

زینب غبیشاوی

وکیل ملت: عضو فراکسیون امید خبر داده است که در روز اول، در ۵۶ مدرسه در ۱۵ استان و در روز دوم در ۲۰۹ مدرسه اعتصاب سراسری معلمان انجام شده است.

تاریخ انتشار: 25مهر1397|01:13

گزارشی از اعتصاب معلمان/اولادقباد: جای معلم در زندان و خط مسافرکشی نیست
| کد خبر: 280428

اعتصاب کامیون‌داران در اعتراض به مشکلات صنفی هنوز تمام نشده بود که اعتصاب صنفی معلمان آغاز شد و معلمان در شهرهای مختلف با تحصن، اعتراض خود را به شرایط اقتصادی نشان دهند. 

روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته جاری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسرکشور، به دلیل مشکلات و نارضایتی‌های عمیقی که در این صنف وجود دارد، از معلمان درخواست کرد در اعتراض به ادامه‌دار شدن روند موجود، برای دو روز متوالی در روز‌های ۲۲ و ۲۳ مهرماه با تحصن در مدارس از رفتن به کلاس‌های درس خودداری کنند.   در یکی دو روز قبل نیز به یکباره در فضای مجازی تصاویر متعددی از اعتصاب دبیران و فرهنگیان در بسیاری از شهر‌های ایران منتشر شد، اعتصابی که رفته رفته بیشتر و گسترده‌تر شد. این اعتصاب با هشتگ #تحصن_سراسری_معلمان در شهر‌هایی همچون تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز، کرمانشاه، ایلام، یاسوج، سنندج، سمیرم، همدان، آمل، زرین‌شهر، گناباد، اسلام‌آباد، تربت حیدریه، مریوان، سروآباد و گرمه نیز شروع و کماکان ادامه دارد.   به جای پاسخگویی، معلمان را بازداشت کردند   جعفر ابراهیمی فعال صنفی و بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان سراسر کشور گفته است: «شرایط سخت اقتصادی و مطالبات محقق نشده معلمان، از دلایل اصلی این اعتراض بزرگ صنفی بود. قرار بود برای ۱۳ مهرماه، همایشی برای بررسی و بیان مشکلات صنفی فرهنگیان داشته باشیم، اما هیچ همراهی از سوی دولت صورت نگرفت.»

ابراهیمی همچنین گفته است: «ما طرفدار تجمع و تحصن نیستیم و تجمع و تحصن به ما تحمیل می‌شود. ما معلمانی هستیم که بیش از هرچیز کلاس درس و دانش آموزانمان را دوست داریم و این شرایط که امروز شاهدش هستیم نتیجه عدم توجه به مطالبات صنفی معلمان و نشان دهنده تشدید دغدغه‌های معلمان نسبت به شرایط غیراستاندار آموزشی و افزایش فشار‌ها بر فعالان صنفی معلمان است، بار‌ها مطالباتمان از طریق نامه‌نگاری، مذاکره و ایجاد کمپین مطرح کردیم، اما متاسفانه نه تنها جوابی نگرفتیم بلکه با پاسخ دستگیری و بازداشت معلمان و فعالان صنفی مواجه شدیم.»

اعتراض به پولی‌سازی آموزش، اعتراض به پایین بودن حقوق و دستمزد، اعتراض به گرانی و تورم، اعتراض به زندانی کردن معلمان، مطالبه مدارس امن و ایمن و استاندارد، اعتراض به غارت صندوق ذخیره فرهنگیان، مطالبه بیمه فراگیر و کارآمد و مطالبه آزادی معلمان زندانی، خواسته‌ای است که معلمان سراسر کشور مطرح کرده‌اند.

یکی از معلمان به رویداد۲۴ می‌گوید: شرایط معیشتی و بازداشت معلمان مهمترین خواسته‌های ماست که انتظار رسیدگی به آن را داریم. معلمان در اعتصاب‌های اخیر و در پلاکاردهایی که در دست داشتند، روی مطالبات ‌صنفی خود تاکید کرده‌اند اما بازداشت چند نفر از همکاران ما باعث شد به این نتیجه برسیم که کی پاسخگوی ما نیست.

محمد بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی، رسول بداقی، اسماعیل عبدی، محمدتقی فلاحی، روح‌الله مردانی و رحمان عابدینی از جمله معلمانی بودند که در اعتراض‌ به وضعیت معیشتی صنف معلمان با اتهاماتی همچون اجتماع علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اخلال در نظم بازداشت شده‌اند

زاهدی عضو کمیسیون آموزش درباره اعتصاب معلمان گفته بود «در جریان مسائل و مشکلات هستم و فعلا در استان کرمان هستم و اینجا که فعلا خبری از اعتصاب نیست»

فریده اولادقباد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره اعتصاب سراسری معلمان به رویداد۲۴ گفته است: روز دوشنبه درباره اعتصاب معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش صحبت شد و آقای بطحائی وزیر آموزش و پرورش هم توضیحاتی را ارائه دادند.   عضو فراکسیون امید می‌گوید: در روز اول، ۵۶ مدرسه در ۱۵ استان و در روز دوم ۲۰۹ مدرسه با اعتصاب معلمان روبرو شد. البته شنیده‌ها حکایت از این دارد که معلمان در بسیاری از مدارس، نیم ساعت تا یک ساعت و نیم بر سر کلاس‌ها حاضر نشدند و سپس درس را شروع کردند. به هر حال معلمان از وضعیت معیشتی خود گله دارند و حتی بازنشستگان آموزش و پرورش هم می‌گویند که حقوقشان پایین است.

نماینده تهران می‌گوید: اعتراض دیگر معلمان به صندوق ذخیره فرهنگیان است که معتقدند هنوز آن ۸ هزار میلیارد تومان بحث برانگیز تعیین تکلیف نشده است. از سوی دیگر معلمانی که اعتصاب کردند از وضعیت تجهیزات و فضا‌های ایمنی که باید در مدارس وجود داشته باشد و متاسفانه نیست، شکایت داشته و دارند.

رییس فراکسیون زنان مجلس یادآور شد: دولت باید نگاه ویژه‌ای به وزارت آموزش و پرورش داشته باشد. باید هر چه سریع‌تر برای وضعیت نه‌چندان مناسب معیشتی معلمان فکری شود و در ادامه به شأن و منزلت اجتماعی آن‌ها بیش از پیش توجه کرد. معلمان معترض این پرسش را طرح کرده‌اند که با حقوق آنها و با این وضعیت تورم و گرانی چطور می‌شود به زندگی خود ادامه داد بنابراین آنها خواستار تجدیدنظر دولت در این موضوع هستند. متاسفانه حقوق معلم‌ها متناسب با تورم واقعی در جامعه نیست.

جای معلم در زندان و خط مسافرکشی نیست

فریده اولاد قباد با بیان اینکه دولت باید فکر اساسی برای درآمد معلمان و ایمن و مقاوم‌سازی مدارس داشته باشد، خاطرنشان کرد: به طور مثال اکنون در حال ورود به فصل سرما هستیم  اما حتی برخی مدارس امکانات گرمایشی لازم هم ندارند. آموزش و پرورش ما امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. همین مسائل نشان می‌دهد که دولت باید برای رضایت معلمان همت بیشتری را به خرج دهد.   او با بیان اینکه کشوری می‌تواند به رشد و توسعه پایدار برسد که به آموزش و پرورش بها دهد، می‌گوید: روز گذشته در مجلس شورای دانش‌آموزی یکی از دانش آموزان در نطق خود گفت: چرا معلمان من دو، سه شغله هستند؟ چرا معلم من در بنگاه کار می‌کند؟ چرا معلم من بعد از کلاس مسافرکشی می‌کند؟ هیچکس پاسخی نداشت که به این دانش‌آموز بدهد؟

نماینده تهران در مجلس دهم با تاکید بر اینکه دولت و نمایندگان موظفند به مطالبات به حق معلمان پاسخ دهند، تصریح کرد: مدارس و معلمان ما همیشه بار برگزاری انتخابات کشور را به دوش کشیده‌اند و بیشترین نقش را در تربیت فرزندان ایران داشته‌اند، اما آن‌طور که شایسته است به آن‌ها توجه نشده است. ما نمایندگان منتظر ارائه لایحه رتبه‌بندی معلمان از سوی دولت هستیم و معتقدم اگر این لایحه به مجلس ارائه شود و کارِ کارشناسانه روی آن صورت گیرد وضع معلمان سر و سامان پیدا می‌کند. جای معلم در زندان، بنگاه و خط مسافرکشی نیست، جای معلم در کلاس درس است و امیدوارم به زودی مشکلات این عزیزان برطرف شود.

منبع خبر رویداد24
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top