اصغر جهانگیر در دیدار با عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان گفت: 2 و نیم درصد زندانیان در کشور اتباع خارجی هستند که از این تعداد 92 درصد تبعه افغانستان هستند که تنها 3 درصد آنها زن بوده و 97 درصد مرد هستند و در 27 استان کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

جهانگیر افزود: 23درصد از این زندانیان در تهران، 11 درصد خراسان رضوی و 10 درصد در اصفهان هستند.

وی درباره 3 جرم اول کشور گفت: مواد مخدر، سرقت و جرایم علیه اشخاص سه جرم نخست در کشور هستند که جرایم محکومین تبعه افغانستان در همین سه رده جرم تقسیم می شود که 30 درصد سرقت، 17 درصد جرایم علیه اشخاص و مواد مخدر با 36 درصد جرایم اتباع افغانستانی را به خود اختصاص می دهند.

مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به خدمات اصلاحی و تربیتی در زندان های کشور گفت: تمام خدماتی که به زندانیان ایرانی داده می‌شود برای زندانیان اتباع بیگانه نیز ارائه می‌شود. در حال حاضر 130 رشته مهارتی در زندان‌های کشور آموزش داده می شود که زندانیان افغان نیز در آن ها شرکت دارند.

وی ادامه داد: 4500 زندانی افغان طی سال 96 در کلاس های قرآنی در زندان‌ها شرکت کردند.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضائیه اظهار داشت: در حال حاضر تعداد 238 نفر از این زندانیان در مقاطع راهنمایی و متوسطه و تعداد 89 نفر در مقطع ابتدایی و سواد آموزی در حال تحصیل هستند.

جهانگیر افزود: در خصوص برنامه های مشترک در حوزه زندانیان در نشست امروز گفت‌وگو شد و بحث تبادل و کاهش زندانیان در دستور کار قرار گرفت و گزارشی از خدماتی که جمهوری اسلامی ایران به زندانیان تبعه افغانستان ارائه می دهد، بیان شد.

رییس سازمان زندانها با اشاره به خدمات فرهنگی، درمانی و بهداشتی وآموزشی به زندانیان تبعه افغانستان گفت: بحث اصلاح و تربیت این زندانیان و مراقبت ها از این و خدماتی که به این افراد ارائه می‌شود به اطلاع هیات
افغانستانی رسید.

وی افزود: در خصوص محکومین مالی برادران افغانستانی نیازمند مشارکت کشور افغانستان هستیم چرا که برخی از شکات حاضر نیستند و به کشور افغانستان رفتند و باید برای تعیین تکلیف پرونده های این افراد سفارت افغانستان در ایران به ما کمک کند.

وی تصریح کرد: امیدواریم با برنامه هایی که در دستور کار قرار گرفته شاهد کاهش آمار اتباع خارجی در زندانها باشیم و برنامه های اصلاحی و تربیتی منجر به این شود که این زندانیان بتوانند بعد از آزادی زندگی شرافتمندانه ای را در پیش بگیرند.

رییس سازمان زندان ها گفت: ماموریت انتقال زندانیان برعهده وزارت دادگستری است و این وزارتخانه پیگیر این موضوعات است ما نیز همکاری لازم را در این خصوص داریم البته آمار زندانیان ما در کشور افغانستان بسیار ناچیز است ولی آمار زندانیان افغانستان به دلیل جمعیت بالای مهاجر، زیاد است و امیدواریم در برنامه های طرفینی سریعتر مقدمات انتقال این عزیزان را به کشورشان فراهم کنیم.

در این دیدار عبدالبصیر انور وزیر دادگستری افغانستان نیز با تشکر از خدمات سازمان زندانها به محکومین تبعه افغانستان گفت: خدمات خوبی به زندانیان در ایران ارائه می شود و ما بیشتر خواهان این هستیم که از تجارب هر دو کشور برای کاهش جمعیت کیفری استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: در کشور افغانستان نیز برنامه هایی برای اشتغالزایی و اصلاح و تربیت زندانیان دنبال می‌شود و امیدواریم این برنامه ها منجر به کاهش آمار مجرمین شود.

کلید واژه ها زندانیان خارجی - ایران
منبع خبر تسنیم
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top