انتقاد به روحانی آری، عبور از وی نه

سید مصطفی تاجزاده

وکیل ملت: اصلاح‌طلبان درباره آقای روحانی سه راه دارند؛ نخست اینکه چشم خود را بر واقعیت‌ها ببندند و بگویند دولت در هیچ زمینه‌ای شکست نخورده است و اگر هم مشکلاتی هست و مردم آن را لمس می‌کنند، با فرافکنی آنها را کاملا به گردن دیگران بیندازند. البته نقش دولت پنهان و نیز تحریم‌ها در به‌وجود آمدن مشکلات جدی است. با وجود این معتقدم دولت نیز در این زمینه نقش ضلع سوم را ایفا کرده و باید حتماً نقد شود.

تاریخ انتشار: 8آبان1397|19:11

انتقاد به روحانی آری، عبور از وی نه
| کد خبر: 281458

من حمایت بی چون و چرا از دولت را نمی‌پسندم و کمکی نیز به دولت نمی‌کند. افزون بر آن اجازه نمی‌دهد دولت خطاهای خود را اصلاح کند.

 راه دوم عبور از روحانی مانند عبور از خاتمی است. این روش نیز به باور من اشتباه است. نه به آن دلیل که دولت آقای روحانی یا دولت آقای خاتمی ضعف و کاستی نداشت یا ندارد، بلکه از این جهت که عبور از روحانی و خاتمی به آزادی و رفاه و پیشرفت بیشتر نمی‌رسد.
اگر عبور از روحانی به دموکراسی و رونق اقتصادی می‌انجامید، قابل قبول بود. ولی اگر قرار باشد از دولت روحانی عبور کنیم تا دولت پنهان حاکم شود، گامی به عقب محسوب می‌شود. این عبوری نیست که فرد یا جریانی دموکراسی‌خواه و تحول‌طلب آن را بپذیرد.
تجربه ثابت کرده است هرگاه حکومت از یکدستی خارج شده، امکان نفس کشیدن و بهبود امور و حل مشکلات حتی در سیاست خارجی افزایش یافته است. نمونه بارز آن دو دولت آقای خاتمی و دولت اول آقای روحانی است.
ما یک بار در ابتدای پیروزی انقلاب این اشتباه را کردیم که با مقایسه‌های فردی در پی حذف مهندس بازرگان برآمدیم، اما بعدا فهمیدیم اقدام مزبور باعث یکدست شدن قدرت و ضرر کردن همه شد.
با اتکا به آن تجربه بر اساس تجربیات گذشته، ما در دوره آقای هاشمی حاضر نشدیم پرچمدار عبور از وی شویم. در دوره آقای خاتمی نیز چنین راهبردی را تایید نکردیم. امروز هم پرچمدار عبور از روحانی نخواهیم شد. اما این اصلاً بدان معنا نیست که به آقای روحانی انتقاد وارد نباشد یا باید درباره خطاهای دولت سکوت کنیم. انتقاد آری اما عبور از روحانی نه.

 راه سوم این است که به مردم توضیح دهیم در چه شرایطی به آقای روحانی رای دادیم و چرا هنوز از رای خود دفاع می‌کنیم.
باید توضیح دهیم با این ساختار و با این محدودیت‌ها هر کس دیگری هم که جای او بیاید کم و بیش با همین گرفتاری‌ها مواجه خواهد شد. مگر اینکه به این سمت حرکت کنیم که با اصلاحات ساختاری امکان موفقیت دولت یا رئیس‌جمهور فراهم شود.
تاکید می‌کنم نباید سهم آقای روحانی را نادیده گرفت زیرا با وجود همه مشکلات دولت او به‌ویژه در عرصه اقتصادی، بهتر از این می‌توانست عمل کند.
بنابراین من نه معتقد به سکوت اصلاح‌طلبان درباره عملکرد روحانی هستم و نه به عبور از او معتقدم؛ بلکه به حمایت انتقادی از آقای روحانی باور دارم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

علی
|
29آبان ماه 1397
0
0
الان که آقای تاج زاده مملکت دست دوستان شماست چرا لال شدین؟؟؟؟
این اون مملکتی بود که هر روز از تو اوین میخواستی واسه ما درست کنی.
خدا لعنت کنه نون به نرخ روز خورهارو.
محمودیان
|
11آذر ماه 1397
0
0
این دولت و اعضایش نسخه نازله دولت سازندگی هستند یعنی به عبارتی منفعل ومصلوب الاراده در برابر بازار وبخش های الیگارشی حاکم بر هزار توی لایه های شرکت های دولتی ؟بدنبال مسکن واآسپرین و گفتار درمانی هستند ؟ فرار به جلو را خوب بلدند ؟ امتیاز دادن وامتیاز
گرفتن و عقیکم کردن مطالبات تصنعی مجلس را حرفه ای هستند یعنی در واقع این دولت یک شرکت سهامی است که سیاست خارجی و مرکز بر رسی های استراتژیک و بانک مرکزی سهامدار ممتاز دارد وبقیه هم سهم ستاد انتخاباتی و حمایتت کنندگان و بادمجان دورقاب چین های ساختمان پاستور است ؟از تمام این دولت یک اخم میرزاتقی خان امیر کبیر هم درنمیاد ؟بیچاره کسانی که به هزار آرزو به این امامزاده های تقلبی دل بسته اند این ها اگر کور نکنند ؟ شفا هم نمی دهند ؟ اقای تاج زاده این دولت ارزانی خودتان

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top