یک میلیون و 710هزار دلار بدهی، میراث مدیریت افتخاری و توفیقی

رونمایی از بزرگ‌ترین بدهی تاریخ باشگاه استقلال

وکیل ملت: بدون شک این بزرگ‌ترین بدهی تاریخ باشگاه استقلال است؛ بدهی عظیمی برجا مانده از مدیریت، مدیرانی که مدعی بودند در استقلال هیچ بدهی به جا نمی‌گذارند.

تاریخ انتشار: 30آبان1397|00:45

رونمایی از بزرگ‌ترین بدهی تاریخ باشگاه استقلال
| کد خبر: 282367

از فصول اخیر که افتخاری و توفیقی مدیریت باشگاه استقلال را به عهده داشتند، دیون بسیار درشتی به جا مانده است. ارقام نشان می‌دهد که معادل ریالی این بدهی چیزی حدود 22 تا 25 میلیارد تومان است. البته اگر قیمت ارز متغیر نباشد. این وضعیت در حالی آینده باشگاه استقلال را عمیقا به مخاطره انداخته که مدیران سابق باشگاه استقلال هیچ پاسخی به ابهام‌های برجا مانده از این بدهی‌های عظیم به رسانه‌ها نمی‌دهند و اعلام نمی‌کنند چرا با وجود درآمد 50 میلیاردی که بارها در مصاحبه‌های‌شان به آن اشاره شد چنین بدهی عظیمی برجا مانده است.
خبرهای تازه از باشگاه استقلال حکایت از هجوم دوباره طلبکاران به این باشگاه دارد. باشگاه استقلال که همین تازگی‌ها توانسته بود با کلی مشقت رضایت بسیاری از طلبکاران را بگیرد و تا حدودی خودش را وارد حاشیه امنیت کند اما دوباره سیل ویرانگر تازه‌ای این باشگاه را تهدید می‌کند و چنانچه مدیران فعلی باشگاه استقلال نتوانند بودجه لازم برای تسویه حساب با طلبکاران جدید را تامین کنند بدون شک این باشگاه با مشکلات بزرگی از جانب فیفا مواجه خواهد شد.
یکی از این طلبکاران بویان نایدنوف است. بازیکنی که در زمان مدیریت سیدرضا افتخاری به باشگاه استقلال پیوست. این بازیکن که در نقل و انتقالات زمستانی سال 96 به استقلال آمد و تنها 4 بازی برای این تیم انجام داد در صف شاکیان این باشگاه قرار دارد.
او بعد از پایان فصل قبل استقلال را ترک کرد و در تاریخ 12 آگوست (21 مرداد) از باشگاه استقلال شکایت کرده است. وی قراردادی 430 هزار دلاری با استقلال امضا کرده و تنها 30 هزار دلار از این باشگاه دریافت کرده است. او حالا خواستار دریافت 400 هزار دلار خود شده است. نکته مهم درباره نایدنوف این بود که با مصدومیت با استقلال قرارداد بست.
دیگر بازیکنی که بارها گفته شده شکایتش باشگاه استقلال را عمیقا تهدید می‌کند پروپژیچ است. پروپژیچ هم 360 هزار دلار از استقلالی‌ها طلبکار است و به گفته مهدی تاج مطالبات این بازیکن از حساب فدراسیون در فیفا برداشته شده تا این باشگاه از خطر حذف نجات پیدا کند اما مسوولان باشگاه استقلال باید این رقم را از سهم حضور بازیکنانشان در جام جهانی پرداخت کنند.
از سوی دیگر مسوولان استقلال معتقدند پروپژیچ با جرایم فیفا نزدیک به 420 هزار دلار از استقلال طلب کرده است. تا اینجا مجموع ارقامی که باشگاه استقلال باید به طلبکاران بپردازد به 820 هزار دلار رسیده اما ماجرا به همین نقطه ختم نمی‌شود. یازالده گومز بازیکنی که حتی با آبی‌پوشان تمرین هم نکرده بود بعد از حضور در تست‌های پزشکی باشگاه استقلال و رد شدن در آزمایشات پزشکی به فیفا شکایت کرد.
این بازیکن هم با توجه به اینکه در دوره مدیریت افتخاری به جای پیشنهاد برای او برگه قرارداد ارسال شده بود، از باشگاه استقلال شکایت کرده که همین شکایت 500 هزار دلاری قطعا باشگاه را با مشکلاتی مواجه خواهد کرد. البته سران کنونی باشگاه استقلال در ماه‌های اخیر در مصاحبه‌های خود ابراز امیدواری کردند که بتوانند رضایت گومز را بگیرند اما هنوز اقدامی در این راستا انجام نشده و شکایت 500 هزار دلاری گومز که بر اثر اشتباهی بزرگ در زمان مدیریت سیدرضا افتخاری و پندار توفیقی با استقلال قرارداده منعقد کرده، عمیقا این باشگاه را تهدید می‌کند.
بدون شک اگر استقلالی‌ها نتوانند رضایت این بازیکن را بگیرند باید علاوه بر آن 820 هزار دلار، 500 هزار دلار دیگر هم به طلبکاران بپردازند! ارقام را بنگرید. شگفت‌انگیز است. البته ماجراها به همین نقطه ختم نمی‌شود. طلب 120 هزار دلاری رابسون جانواریو هم هست.
بازیکنی که در زمان مربیگری منصوریان به استقلال ملحق شد و البته همان مدیران ناآشنا. درباره طلب‌های باشگاه استقلال به خارجی‌ها نباید به همین نام‌ها بسنده کرد. سرور جباروف نیز به رغم آنکه این روزها شایعه بازگشتش شنیده می‌شود 130 هزار دلار از استقلال طلب دارد. او نیز در صف طلبکاران است و شکایت او از باشگاه به فیفا تهدید کمی محسوب نمی‌شود.
در این میان باید به نام پادوانی هم اشاره داشت. مدافعی که در استقلال با مصدومیتی جانکاه مواجه شد. پادو نیز 140 هزار دلار از قراردادی که با استقلال منعقد کرده را نگرفته و باید این مبلغ را دریافت کند. پادو در ماه‌های اخیر که با مصدومیت مواجه بوده بارها خواستار دریافت این مبلغ شده اما هنوز باشگاه استقلال پرداختی تازه‌ای به این بازیکن نداشته است. مجموع این ارقام یک‌میلیون و 710 هزار دلار می‌شود که محاسبات ریالی‌اش اگر با ارز 13 هزار تومان نیز محاسبه شود به رقمی در حدود 22 میلیارد تومان می‌رسد.
 
افتخاری و توفیقی کجایند؟
در ماجرای بدهی‌های عظیم باشگاه استقلال به بازیکنان خارجی یک پرسش بزرگ به وجود می‌آید. سوال این است که چرا افتخاری و توفیقی که در زمان مدیریت آنها این بازیکنان به استقلال ملحق شده‌اند در این خصوص پاسخگو نیستند؟ این دو مدیر در زمان مدیریت خود بارها مدیران قبل از خود را در رسانه‌ها به چالش کشیدند و از بدهکاری‌های آنها گفتند.
مصاحبه‌هایی که دو عضو تاثیرگذار مدیریتی سابق باشگاه استقلال در زمان مدیریت خود با رسانه‌ها انجام داده‌اند، موجود است. آنها همواره از عملکرد مدیران قبل از خود انتقاد می‌کردند. حتی پیش از آنکه این دو به باشگاه استقلال بیایند، امیررضا خادم که آن روزها مسوولیت بزرگی در باشگاه استقلال نداشت، با نقد مدیران سابق این باشگاه طوری وانمود می‌کرد که با مسوولیت دادن به مدیران جدید از بدهی‌های استقلال می‌کاهد اما حالا و با گذشت 4 سال از آن تغییرات مشخص می‌شود که نه تنها بدهی‌های باشگاه استقلال کاهش نیافت بلکه بزرگ‌ترین بدهی تاریخ این باشگاه به خارجی‌ها در زمان مدیریت افتخاری و توفیقی رقم خورده است و مشخص نیست که مدیران فعلی باشگاه استقلال چگونه می‌خواهند از زیر بار این بدهی سنگین خارج شوند. این بدهی وقتی معمای بزرگ‌تری را پیش روی‌مان قرار می‌دهد که به گفته مدیران باشگاه استقلال فصل پیش رقمی در حدود 50 میلیارد تومان درآمد داشته‌اند اما در عین حال چنین بدهی بزرگی
به بار آمده است.

باشگاه استقلال: چاره‌ای جز پرداخت بدهی‌ها نیست
علی خطیر معاون ورزشی باشگاه استقلال در گفت‌وگویی به این بدهی‌ها اشاره کرده است. خطیر چنین گفته: «به هر حال این ارقام باید به بازیکنان پرداخت شود. متاسفانه زمانی که باید با این بازیکنان تسویه حساب صورت می‌گرفت و با آنها قبل از ترک ایران توافق می‌شد این اتفاق رخ نداد. توصیه من به‌عنوان یک عضو کوچک این فوتبال به همه باشگاه‌ها این است که اگر با بازیکن خارجی قرارداد می‌بندند حتما قبل از اینکه بازیکن از کشور ما خارج شود به هر شکل ممکن با او تسویه حساب کنند زیرا اگر بازیکن از ایران برود دیگر دسترسی به او ساده نخواهد بود. به خاطر فشار و نفوذ اتحادیه جهانی بازیکنان (فیفپرو) در فیفا، قوانین فیفا بیشتر به نفع بازیکنان است تا باشگاه‌ها. متاسفانه در پرونده شکایت بازیکنان از باشگاه‌ها، فیفا در اکثر مواقع حق را به بازیکن می‌دهد و شما دیدید بازیکنی که حتی با استقلال تمرین هم نکرده خیلی راحت به خاطر یک اشتباه به فیفا شکایت می‌کند. بویان هم بازیکنی است که از استقلال شکایت کرده و نامه شکایت او یک ماه قبل به دست ما رسیده و ما هم دفاعیات خود را هفته پیش به فیفا ارسال کردیم ولی واقعیت این است که امیدی به برنده شدن در پرونده این بازیکن نداریم.»

 

دسته بندی ورزش , ورزش + , داغ ورزشی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top