تاریخ انتشار: 13آذر1397|10:12

| کد خبر: 283282

انتشار پیام‌های خصوصی خاشقجی در واتس‌اپ

وکیل ملت: شبکه «سی‌ان‌ان» خبر داده که به بیش از ۴۰۰ پیام «جمال خاشقجی» در پیام‌رسان «واتس اپ» (WhatsApp) دسترسی پیدا کرده که با نگاهی به آنها مشخص می‌شود، «محمد بن سلمان» به دنبال هدف قرار دادن یک منتقد جوان سعودی مستقر در کانادا بوده است.

طبق این گزارش، خاشقجی این پیام‌ها را برای «عمر عبدالعزیز» منتقد و فعال حقوق بشر عربستان سعودی فرستاده که در مونترال کانادا در تبعید به سر می‌برد.

انتشار پیام‌های خصوصی خاشقجی در واتس‌اپ/ استقرار ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/دیدار نتانیاهو و پامپئو در بروکسل درباره ایران/ توافق جدید پوتین و اردوغان درباره ادلب

سی‌ان‌ان نوشت: «انتقادهای جمال خاشقجی در نوشته‌های علنی و عمومی او درباره عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولی‌عهدش، کاملا با دقت و بررسی شده بود اما در محافل خصوصی این روزنامه‌نگار و ستون‌نویس واشنگتن پست مانعی در برابر خودش برای انتقاد ایجاد نمی‌کرد.»

بنا بر گزارش این رسانه آمریکایی، «شاید با نگاهی به پیغام‌های جمال خاشقجی در واتس اپ، سرنخ‌های جدیدی درباره قتل او به دست آید».

عمر عبدالعزیز ۲۷ ساله، پیغام‌های رد و بدل شده بین او و خاشقجی در این پیام رسان را در اختیار سی‌ان‌ان قرار داده است.

خاشقجی در بخشی از این پیام‌ها، ولی‌عهد عربستان سعودی را «دیو» و «پک من» (pac-man) می‌خواند. پک من نام یک بازی رایانه‌ای است که در آن برای پیروزی، شخصیت اصلی این بازی باید دائما دهانش باز باشد و هر آنچه بر سر راهش است را ببلعد.

به گزارش سی‌ان‌ان، بر اساس پیغام‌های خاشقجی که حامی متن، تصویر و فیلم‌های زیادی است، یک موضوع کاملا روشن است و آن، نگرانی شدید درباره مواضع ولی‌عهد و خشونت اوست.

انتشار پیام‌های خصوصی خاشقجی در واتس‌اپ/ استقرار ناو هواپیمابر آمریکا در خلیج فارس/دیدار نتانیاهو و پامپئو در بروکسل درباره ایران/ توافق جدید پوتین و اردوغان درباره ادلب

خاشقجی در یک پیام خود در ماه می نوشته بود: «او هر چقدر قربانیان بیشتری می‌بلعد، تعداد بیشتری قربانی طلب می‌کند».

این پیغام خاشقجی بعد از دستگیری‌ گروهی از فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی به دستور محمد بن سلمان ارسال شده است.

او همچنین نوشته بود: «این دستگیری‌ها موجه نیستند و به نفع او نیست، اما حاکم مستبد هیچ منطقی ندارد و فقط زور و سرکوب را می‌شناسد و می‌خواهد این را به فعالان نشان دهد. او شبیه به دیو پک من است، هر چه بیشتر قربانی ببلعد، خواهان بلعیدن تعداد بیشتری است. من متعجب نخواهم شد که این سرکوبگری شامل آنهایی خواهد شد که در حال تشویق او هستند».

«عمر عبدالعزیز» از جمال خاشقجی پرسید: «آیا احتمال این وجود دارد که وقتی او شاه شد، این افراد را به نشانه ترحم و بخشش عفو کند؟».

خاشقجی در جواب به این سؤال در واتس اپ نوشته است: «منطق این طور حکم می‌کند اما من دیگر هیچ ایمانی به تحلیل ذهن این مرد با منطق ندارم».

خاشقجی و عبدالعزیز در پیام‌های تقریبا روزانه از اکتبر ۲۰۱۷ تا آگوست ۲۰۱۸ در حال تبادل نظر درباره طرح‌هایی به منظور ایجاد یک «ارتش الکترونیکی» برای جوانان در عربستان سعودی برای مقابله با پروپاگاندای حکومتی در شبکه‌های اجتماعی بودند. عمر عبدالعزیز در صفحه توئیتر ۳۴۰ هزار دنبال‌کننده (فالوئر) دارد.

این دو منتقد عربستان سعودی در مکالمه‌های خود درباره یک ابزار تهاجمی به نام «زنبور عسل سایبری» به منظور ایجاد پرتالی برای مستند کردن نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و همچنین ابتکاری برای تولید فیلم‌های کوتاه موبایلی صحبت کردند.

عبدالعزیز گفت: «ما پارلمان نداریم و فقط توئیتر داریم؛ اما توئیتر ابزاری است که آنها (حکومت عربستان سعودی) هم دارند و از آن برای جنگیدن و انتشار شایعاتشان استفاده می‌کنند. به ما در توئیتر حمله شده و مورد اهانت قرار گرفته‌ایم و به دفعات زیاد مورد تهدید قرار گرفته‌ایم و به خاطر همین ما تصمیم گرفتیم که کاری بکنیم».

در بخشی از طرح او و خاشقجی برای مقابله با پروپاگاندای حکومت عربستان سعودی، ارسال سیم کارت‌های خارجی برای منتقدان داخلی مورد بررسی قرار گرفت تا به گفته آنها با این کار، منتقدان داخلی بدون اینکه ردیابی شوند در توئیتر مطالب خود را منتشر کنند.

بخش دیگر از طرح مدنظر آنها، جلب کمک‌های مالی بود و خاشقجی در یکی از پیغام‌هایش به عبدالعزیز قول داد که ۳۰ هزار دلار از حامیان مالی کمک جذب کند.

خاشقجی در یک پیام نوشته بود: «من برای جلب کمک مالی تلاش خواهم کرد، ما باید کاری بکنیم».

عبدالعزیز یک ماه بعد از این پیام خاشقجی به او خبر داد که ۵۰۰۰ دلار کمک مالی به او رسیده است.

این فعال منتقد عربستان سعودی اوایل آگوست به خاشقجی خبر داد که مأموران حکومتی با او تماس گرفته و گفته‌اند که آنها از طرح آنلاین مشترکش با خاشقجی اطلاع دارند.

خاشقجی از عبدالعزیز پرسید «آنها چطور اطلاع یافتند؟» و او در جواب نوشت: «شاید یک شکاف و مشکلی وجود داشته باشد». جمال خاشقجی در جواب به عبدالعزیر نوشت: «خدا به ما کمک کند».

عبدالعزیز در مصاحبه با سی‌ان‌ان گفت: «جمال (خاشقچی) اعتقاد داشت که مشکل، محمد بن سلمان است و او گفت، این بچه باید متوقف شود».

خاشقجی در یکی دیگر از پیغام‌هایش برای عبدالعزیز نوشت: «عمر! امیدارم که حالت خوب باشد. ان شاءالله خدا صدای ما را بشنود و ملت ما از این مخمصه نجات یابد».

عمر عبدالعزیز بعد از تماس‌های مأموران حکومتی عربستان سعودی، در مونترال با آنها دیدار و آن دو مأمور خودشان را «عبدالله» و «مالک» معرفی کردند.

عمر عبدالعزیز به سی‌ان‌ان خبر داد، گفت‌و‌گوهای انجام شده در این دیدار را ضبط کرده بود.
یکی از این دو مأمور سعودی به او گفت: «ما با پیغام شخص محمد بن سلمان و تضمین او برای شما به اینجا آمدیم. اگر سعود القحطانی خودش اسم شما را بشنود فورا شما را خواهد شناخت و می‌توانید مستقیم با شاهزاده محمد (بن سلمان) دیدار کنید».

سعود القحطانی مشاور دربار و از چهره‌های نزدیک به محمد بن سلمان بوده که درباره نقش آفرینی او در قتل خاشقجی جنجال‌های زیادی ایجاد شده است.

یکی از این دو مأمور اعزامی از ریاض به مونترال، به عمر عبدالعزیز پیشنهاد داد که به سفارت عربستان سعودی در کانادا برود و برخی کارهای اداری را انجام دهد.

عمر عبدالعزیز پیشنهاد این مأمور اعزامی عربستان سعودی به او را با خاشقجی در میان گذاشت؛ اما وی توصیه کرد چنین کاری نکند و به سفارت نرود.

عبدالعزیز به سی‌ان‌ان گفت: «او (خاشقچی) به من گفت (به سفارت) نروم و فقط با آنها در اماکن عمومی دیدار کنم». توصیه خاشقجی به هموطن در تبعیدش در حالی انجام شد که خود او دهم مهرماه برای انجام کارهای اداری به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول رفت و در آنجا توسط توسط تیم ترور اعزامی ریاض کشته شد و تا به امروز هنوز خبری رسمی درباره اینکه چه بر سر جسد او آمده، منتشر نشده است.

دسته بندی خبر روز , خبرخوان , جهان , اخبار ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top