جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی قبل در حالی آغاز به کار کرد که بررسی طرح اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام در دستور کار آن قرار دارد.

جلسه علنی امروز (یکشنبه، 19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی و با حضور 198 نفر از نمایندگان رأس ساعت 8 و  15 دقیقه آغاز به کار کرد.

لازم به ذکر است که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و عباس عراقچی و مجید تخت روانچی معاونان وی برای دفاع از طرح اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام در صحن علنی امروز مجلس حاضر شدند.

لاریجانی: اقدام غیرقانونی برای بررسی طرح برجام صورت نگرفته

 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه 19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی در اولویت قرار گرفتن طرح اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام با اشاره به اظهارات روح الله حسینیان گفت:‌ نکته آقای حسینیان مبنی بر اینکه هیأت رئیسه در آوردن طرح مذکور به صحن عجله کرده و دست هایی در  کار است، به هیچ وجه درست نیست زیرا مدت زمان برای ارائه گزارش کمیسیون های فرعی برای طرح های عادی 10 روزه است.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: نحوه بررسی طرح های فوریتی متفاوت است و هیچ اقدامی خلاف آیین نامه داخلی مجلس صورت نگرفته زیرا حدود 2 ماه است که طرح مذکور در مجلس مطرح بوده و در حال رسیدگی است.

 لاریجانی در پاسخ به تذکر توکلی: مصوبات کمیسیون‌های مجلس قابل دفاع است

 احمد توکلی در نشست علنی امروز (یکشنبه 19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در تذکر آیین نامه ای گفت:‌ براساس بند 11 ماده 24 آیین نامه هیأت رئیسه مجلس وظیفه دارد که از حیثیت مجلس دفاع کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ برخوردی که با کمیسیون برجام صورت گرفت مناسب نبود و زمانی که به روش کمیسیون اعتراض شد، اعتراض نابجا بود؛ به دلیل اینکه آنان 40 روز زحمت کشیدند و حقایقی را از برجام نقل کردند ولی شما به صورت اجمالی از کار کمیسیون برجام دفاع کردید.

توکلی افزود: حقایقی که در مورد برجام گفته شد خوشایند برخی ها نبود و به صورت 6 به 4 رأی آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر احمد توکلی گفت:‌ ما از حیثیت مجلس دفاع کرده ایم اما قرار نیست هر کسی حرفی بزند جواب دهیم.

لاریجانی ادامه داد:‌همیشه از مصوبات کمیسیون ها دفاع کرده ایم چون از ارکان مجلس است.

رسایی:برخی از وزرا حاضر به دفاع از برجام نشدند

حمید رسایی در نشست علنی امروز (یکشنبه 19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی تغییر دستور بررسی طرح کمیسیون امنیت ملی در خصوص برجام با استناد به اصل 77 و 125 قانون اساسی اخطار داد و گفت:‌ کلیه عهدنامه ها و موافقت نامه ها باید به صورت لایحه تقدیم مجلس شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس افزود: البته تمام لوایح در ابتدا باید در هیأت دولت تصویب شده و بعد به مجلس ارسال شود اما در حال حاضر نه تنها برجام به صورت لایحه به مجلس ارائه نشد بلکه طرحی را به صورت ضمیمه می خواهیم به تصویب برسانیم که از اساس اشتباه و نادرست است.

وی تأکید کرد: متأسفانه حتی برخی از وزرا در هیأت دولت و در کمیسیون های مجلس حاضر به دفاع از برجام نشدند؛ بنابراین آیا دولت باید برای مجلس ریل گذاری کند یا مجلس باید برای دولت ریل گذاری کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار رسایی گفت که این اخطار وارد نیست و همچنین معاون پارلمانی رئیس جمهور طی نامه ای به هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد که دولت در خصوص برجام نظر یکپارچه دارد و صحبت های رسایی در خصوص اینکه برخی از وزرا حاضر به دفاع از برجام نشدند درست نیست.

لاریجانی در پاسخ به تذکر نادران:طرح برجام، طرحی فوری است/ نحوه رسیدگی به طرح‌های فوری متفاوت است

الیاس نادران در نشست علنی امروز یکشنبه (19 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به مواد 145 و 150 آئین نامه داخلی مجلس گفت: براساس این مواد کمیسیون اصلی رسیدگی به طرح‌ها و لوایح ارجاعی پس از 10 روز و دریافت نظر کمیسیون فرعی شروع خواهد کرد و باید مهلتی به کمیسیون‌های فرعی داده شود تا آن ها نظرات خود را اعلام کنند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همچنین نمایندگان پیشنهاددهنده می‌توانند در کمیسیون اصلی حاضر شده و کمیسیون موظف است نمایندگانی که حداقل 24 ساعت قبل از شروع رسیدگی به طرح مذکور پیشنهاد خود را به کمیسیون تحویل داده‌اند به صورت کتبی برای حضور در نشست دعوت کنند. حال کمیسیون امنیت اگر یک مورد از نمایندگان پیشنهاد دهنده را برای حضور در نشست کمیسیون دعوت کرده اعلام کند تا ما هم این موضوع را بدانیم.

وی افزود: همچنین براساس آئین نامه داخلی مجلس کلیه پیشنهادات کتبی نمایندگان باید چاپ شده و همراه با گزارش طرح به صحن علنی ارجاع شود.

در این نشست لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: در این حوزه دو مبحث وجود دارد، نخست نحوه بررسی طرح‌ها و لوایح عادی بوده که شما نیز به این موارد اشاره کردید اما در صفحه 82 آئین نامه مراحل تصویب و بررسی طرح‌های فوری ذکر شده که ضوابطی متفاوت دارد از این رو طرح برجام نیز جز این طرح‌های فوری محسوب می‌شود.

بذرپاش:کسی مخالف برداشتن تحریم‌ها نیست

مهرداد بذرپاش در نشست علنی امروز (یکشنبه 19 مهر) مجلس شورای اسلامی، در مخالفت با کلیات طرح‌ یک‌فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام گفت:‌ انتقاد من از هیات رئیسه مجلس است که چرا باعث شده‌ایم مجلس اینطور دو تکه بشود؛ زیرا اگر موضوع مسیر خود را طی می‌کرد، بهتر بود و باید این طرح به کمیسیون ویژه‌ای که نمایندگان به آن رأی داده‌اند، ارجاع داده می‌شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کمیسیون امنیت ملی در 2 ساعت این طرح را که جزو مهمترین طرح‌های جمهوری اسلامی ایران است، بررسی کرده و همچنین 200 پیشنهاد را یکجا بررسی و رد کرده است؛ به نظر شما آیا این بررسی کارشناسی، درست و عمیق بوده است؟

وی تصریح کرد: کسی مخالف برداشتن تحریم‌ها نیست و این طرح با این اهمیت در عرض 2 ساعت بررسی و 200 پیشنهاد آن رد شده است ولی به نظر می‌توانستیم کار بهتری انجام دهیم.

بذرپاش افزود: آیا اینکه از دولت درخواست ارائه لایحه کردیم کار بدی بوده است؟ آیا این‌ها تندروی و کاسب تحریم‌ها بودن به حساب می‌آید؟ آقای حسینیان مطرح کردند که برخی اعلام می‌کنند از 80 درصد تا حتی 120 درصد! موافق برجام هستند. این عددها را از کجا می‌آورند؟ آنها هستند که خود را در صحنه سیاسی تنظیم کرده‌اند، ما هم اگر به دنبال رأی و مسائل سیاسی بودیم،‌ باید طرف شما بودیم.

وی گفت: اگر دولت لایحه‌ای داده، ما باید مجوز بدهیم. آیا دولت برای اجرا منتظر مجلس است؟ در حال حاضر شروع کرده‌اند و این خط را می‌روند که هر روز تاخیر به فلان میزان میلیارد زیان می‌بینیم. این دروغ محض است. اینکه می‌گویند هر روز تاخیر خسارت دارد، برای این است که شما را تحت فشار قرار دهند و این خلافی است که در تاریخ می‌ماند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: دو مجلس آمریکا حداقل 3 سال دیگر سر کار هستند که هر دو مخالف برجام هستند و رئیس‌جمهور فعلی که بار بر روی دوش او است، یک‌سال دیگر سرکار خواهد بود. مگر مجلس آمریکا برجام را تصویب کرده که اینها می‌خواهند تصویب بگیرند؟

عضو هیات رئیسه مجلس تصریح کرد: اینها در روز توافق برجام را اجرا خواهند کرد و منتظر شما نیستند و حرف اشتباهی است که منتظر مجوز مجلس هستند. اگر این‌طور بود باید لایحه ارائه می‌دادند. حتی بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری،‌آیا یک نفر از دوستان دولت گفته که منتظر مجلس هستیم؟

وی افزود: خانم شرمن گفته که هیچیک از بخش‌های طرح یک‌فوریتی مجلس مانع اجرایی شدن برجام نیست که نیاز امروز ما و مورد تاکید کاخ سفید باشد. روحانی بسیار دوست دارد روز اجرای برجام پیش از انتخابات مجلس باشد تا مردم شاهد برداشته شدن تحریم‌ها باشند و امیدوار است بر مسائل انتخابات موثر باشد. تقاضا دارم یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده امروز پاسخ خانم شرمن را بدهد. من این اظهارات را براساس متن می‌خوانم که چنین حرفی زده است و درخواست دارم یکی از تیم مذاکره کننده آن را تکذیب کند.

بذرپاش درخصوص اظهارات شرمن گفت: شرمن عنوان کرده حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود، به غیر از تحریم‌های هواپیما، پسته، خاویار، به فعالان اقتصادی آمریکا اجازه نخواهند داد با ایران تجارت کنند. آیا ما با بورکینافاسو توافق کرده‌ایم؟ باید توجه کرد کسی که جزو تیم مذاکره‌کننده است، چنین حرف‌هایی زده است لذا بار دیگر می‌گویم یکی تکذیب کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: آیا ما نباید حساس باشیم بعد از اجرای برجام چه میزان از تحریم‌ها باقی می‌ماند. بنابراین باید در طرح مذکورلحاظ شود و اگر طرف به هر بهانه‌ای تحریم‌ها را برگرداند. در چند سال دیگر نه تیم مذاکره‌کننده است و نه ما و نه شما؛ و سند حرف خواهد زد. 

وی افزود: طرح مذکور در کمتر از 2 ساعت در کمیسیون امنیت ملی به تصویب رسید و کمیسیون برجام که 50 روز کار کرده است، کنار گذاشته می‌شود. اینکه برجام حفره‌های امنیتی دارد، اعضا مشاهده کردند که باید در طرح لحاظ شود. ما طرح صیانت را تصویب کردیم که هیچکدام از موارد آن اجرایی نشد و اگر این هم تصویب بشود، اجرا نمی‌شود.


خبر در حال تکمیل است

کلید واژه ها برجام - مجلس - اقدام متناسب
دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top