ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

تاریخ انتشار: 18دي1397|00:45

| کد خبر: 285773

دستگیری شکنجه‌گر اینستاگرامی و یک تأمل بزرگ!

وکیل ملت: در روز‌هایی که فیلترینگ اینستاگرام محتمل به نظر می‌رسد و حتی برخی اخبار، حکایت از صدور حکم قضایی برای این منظور دارد، فیلمی در فضای مجازی دست به دست می‌شود که به نوعی به اینستاگرام گره خورده و به باور برخی، ممکن است حکم تیر خلاصی بر پیکر فعالیت این شبکه اجتماعی در کشورمان را داشته باشد!

آن گونه که از این فیلم برمی‌آید، در پی فحاشی یک دختر کم سن و سال به دختری دیگر در «پخش زنده» اینستاگرام، پسری در پی انتقام گیری از دختر فحاش برمی‌آید و به این منظور، نقشه‌ای طرح ریزی می‌کند که پایان بخش آن انتشار فیلمی از شکنجه آن دختر است.

شکنجه دختری که به دوست این پسر فحاشی کرده بود و بی خبر از ارتباط پسر با آن دختر دیگر، در دام دوستی مجازی با وی افتاده و از تهران (محل سکونتش) روانه سیرجان (محل سکونت پسر) می‌شود تا با وی در یک باغ بیرون شهر دیدار کند، غافل از آنکه همه این دوستی و قرار و مدار، بخشی از نقشه پسر برای انتقام است؛ انتقامی به شدت دردناک که مستند مبسوطی از آن در قالب فیلم در صفحه اینستاگرام پسر منتشر شده و مملو از خشونتی عریان از نوع زبانی و فیزیکی است. فیلمی که با عنوان شکنجه یک دختر توسط پسر سیرجانی یا عناوینی از این دست، در میان کاربران فضای مجازی دست به دست می‌شود و در تفسیر و تعبیر آن، پای اینستاگرام هم به میان می‌آید.

پای شبکه اجتماعی بسیار محبوبی در ایران که به باور برخی، زمان زیادی تا انتشار خبر فیلتر شدن آن در کشورمان نمانده است و حتی انتشار این فیلم نیز، نشانه‌ای از قریب الوقوع بودن آن خوانده می‌شود. فیلمی مبسوط و کامل که همه جزئیات ماجرا در آن روایت شده و به نوعی همه ادله مورد نیاز برای تشکیل پرونده و رسیدگی به آن را ارائه می‌دهد.

فیلم شکنجه دختر توسط پسر سیرجانی

شاهد ماجرا آنکه در پی انتشار این فیلم، پلیس ماجرا را پیگیری می‌کند و به سرعت موفق به دستگیری این پسر شکنجه گر می‌شود. پیگیری که فرماندهی انتظامی سیرجان در توضیح آن از همکاری پلیس آگاهی و پلیس فتای این شهرستان در این خصوص خبر می‌دهد که در نتیجه آن، در کمتر از چند ساعت افراد شناسایی و در نتیجه دو پسر جوان و یک دختر کم سن و سال دستگیر شده و در اختیار مراجع قضایی قرار گرفته‌اند.

نتیجه‌ای به شدت امیدبخش که دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سیرجان در تکمیل آن، از رسیدگی ویژه، خارج از نوبت این پرونده خبر داده و نوید برخورد قاطعانه با ایشان را می‌دهد تا همه چیز تحت کنترل به نظر برسد. همه چیز الا پرسش هایی بی پاسخ که مختص به این پرونده نیستند و از دایره فیلترینگ و این مسائل هم خارج اند.

صحبت درباره حلقه گمشده‌ای به نام آموزش است که جای خالی آن مدت هاست دیده می‌شود؛ اما رفع آن در دستور هیچ نهاد و سازمان و مجموعه‌ای نیست. آموزشی که با توجه به روزافزون شدن گرایش عموم به حضور در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، انتظار می‌رفت در نهاد‌های آموزشی مانند آموزش و پرورش در دستور کار قرار گیرد، اما ظاهرا هنوز ضرورت آن احساس نشده است.

آموزشی همگانی و عمومی که هر بار پرونده‌ای از این دست شکل می‌گیرد و افکار عمومی را جریحه دار می‌کند، جسته و گریخته به فقدان آن اشاره می‌شود، ولی پس از مدتی از یاد‌ها می‌رود تا همچنان محکوم اصلی شبکه‌های اجتماعی باشند و آن‌هایی که جرمشان آشکار می‌شوند و فرجامشان دستگیری و محاکمه است؛ مجازاتی که به باور برخی، باید بخشی از آن نصیب آن‌هایی شود که وظیفه شان آموزش عمومی است و در این خصوص کوتاهی می‌کنند.

قصوری که هیچ فیلترینگی نتوانسته جبرانش کند و باز در شبکه اجتماعی دیگری و در قالب پرونده‌ای دیگر بروز و نمود پیدا خواهد کرد، همان گونه که چرخه فیلتر کردن از وایبر و وی چت تا فیسبوک و تلگرام، نتوانسته پایان بخش این دست ماجرا‌ها باشد. قصوری که امروز نمود آن لگد‌های پیاپی پسر نوجوان یا جوانی بر سر و صورت دختری فحاش شده و فردا ممکن است تلخ‌تر از این‌ها باشد.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top