قاضی که خانه خودش را ویران کرد

عارف واحدناوان

وکیل ملت: «جهان سوم جایی است ، که اگر بخواهی کشورت را آباد کنی خانه ات خراب خواهد شد و اگر بخواهی خانه ات را آباد کنی باید در تخریب مملکتت بکوشی.» به این جمله ماندگار پورفسور حسابی می شود با اندکی جسارت جمله دیگری هم اضافه کرد و آن اینکه «حتی اگر در دنیای مدرن و پیشرفته کسی را سودای یاری رساندن به ملل عقب مانده باشد خانه اش ویران می شود.»

تاریخ انتشار: 28دي1397|13:57

قاضی که خانه خودش را ویران کرد
| کد خبر: 286259

به ماجرای مرگ رابین کوک ، وزیر امور خارجه اسبق انگلیس نگاه کنید. كوك كه از چپ گرايان برجسته حزب كارگر انگليس و از مخالفان سرسخت جنگ عراق بود ناگهان در هنگام تپه نوردي سقوط كرد و مرد.
كوك شب آغاز جنگ عراق در اعتراض به مشاركت انگليس در اين جنگ از سمتش در كابينه بلر استعفا كرد بعدها مشخص شد حق با کوک است و دلایل آمریکا و انگلیس در حمله به عراق نادرست بود.
ازاین دست افراد و ماجرها در جهان پیرامون ما بسیار است اما اینکه یک حقوق دان و قاضی هم قربانی چنین ایده شومی شود جای شگفتی دارد.
استاد مریم افشاری در کلاس درس طرح دعاوی و دفاعیات در حقوق و در لابه لای حرف هایش از پورفسور میشل ویرالی سخن به میان آورد و گفت که ویرالی مدافع حقوق جهان سوم بود و براین باور بود که باید کشورهای پیشرفته شرایطی فراهم کنند تا عقب ماندگی های جهان سومی ها جبران شود به این معنا که اگر قرار باشد مسابقه ای میان تمام کشورها برگزار شود کشوهای های جهان سوم از این امتیاز که مسابقه را از ده متر جلوتر شروع کنند برخوردار باشند.
اما استاد ویرالی کی بود و چه کرد؟! میشل ویرالی در اوتن فرانسه به دنیا آمد از دانشگاه پاریس با دفاع از پایان نامه اش تحت عنوان « اداره بین المللی آلمان در سال های 1945-1947 » دکتری گرفت و عضو هیات علمی همان دانشگاه شد او مسئولیت های دیپلماتیک مهمی در حقوق بین الملل برای کشورش بر عهده گرفت. ویرالی همچنین استاد دانشگاه پاریس ، ژنو و لاهه بود.
این استاد سرشناس حقوق علاوه بر نوشتن کتاب های بی شمار، بیش از 500 مقاله علمی نیز نگاشته است هدف کلی او کمک به تحول حقوق بین الملل به سود کشورهای در حال توسعه بود و درست از این جهت است که پورفسور میشل ویرالی از شهرت و محبوبیت بسیار زیادی در میان کشورهای جهان سوم برخوردار بود بطوری که  در تیرماه سال 1364 به پیشنهاد ایران او به عنوان داور ثالث در دیوان داوری دعاوی ایران و آمریکا تعین و عهده دار ریاست شعبه سوم دیوان شد. پورفسور ویرالی در دعوای میان هندوراس و السالوادور از طرف هندوراس به عنوان قاضی خاص دیوان بین المللی دادگستری منسوب شد او همچنین یکی از مشاوران هیات میانجی سازمان ملل در قبرس بود.
بالاخره پورفسور ویرالی با وجود اینکه هرگز نشانه های از بیماری نداشت و به لحاظ جسمانی بسیار سالم بود ناگهان بیمار شد و در سال 1367 درگذشت.مرگ او در هاله ای از ابهام است او مردی از جهان پیشرفته بود اما دغدغه کشورهای در حال توسعه را داشت بالاخره جانش را بر سر همین دغدغه هایش از دست داد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top