عفو گسترده در آستانه چهل سالگی

وکیل ملت: قوه قضائیه پنجشنبه هفته گذشته در نشست روسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها با بیان یک خبر خوش از گستردگی دامنه شمول عفو در آستانه چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی خبر داد و اظهار داشت: افزایش زندانی به نفع کشور نیست.

تاریخ انتشار: 10بهمن1397|08:19

عفو گسترده در آستانه چهل سالگی
| کد خبر: 287063

آیت‌ا... صادق آملی لاریجانی افزود: تعداد قابل توجهی از زندانیان مورد عفو قرار خواهند گرفت. البته آن استثنا‌هایی که در عفو‌های دیگر وجود دارد برای این عفو جدید نیز مطرح می‌شود، اما تلاش ما این است که با انجام بررسی‌های دقیق، تعداد بیشتری مشمول شرایط شوند. وی گفت: با توجه به موافقت رهبر معظم انقلاب با اصل موضوع به زودی جزییات آن اعلام خواهد شد. اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها نیز در رابطه با‌ ساز و کار اعمال عفو گسترده‌ای که ریاست قوه قضائیه خبر داده بود، گفت: این موضوع در جلسه کمیسیون عفو بررسی و جزئیات آن به حضور ریاست قوه قضائیه تقدیم خواهد شد.

عفو؛ بلوغ سیاسی انقلاب
علی اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری گفت: نخستین معنای 40 سالگی یک انسان و یک نظام سیاسی، رسیدن به بلوغ است و اقداماتی مانند عفو عمومی در یک نظام سیاسی زمینه افزایش مشروعیت و کارآمدی بیشتر را فراهم می‌کند. وی ادامه داد: عفو در نظام‌های سیاسی و حقوقی علاوه بر جنبه اخلاقی جنبه مصلحت و منفعت عمومی دارد. نظام حکمرانی گاهی با بررسی‌ها و ارزیابی‌هایی در چارچوب مصالح عمومی و منافع ملی با هوشمندی و برخورداری از حکمت تصمیم به بخشش می‌گیرد. گرجی اظهار کرد: عفو مشروعیت و محبوبیت نظام‌های سیاسی را افزایش می‌دهد. این اقدام حرکت در مسیر خواست عمومی مردم و تامین رضایت آنهاست. معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی رئیس‌جمهوری یادآور شد: پایه‌های نظام ایران، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است. در این نظام هرگز نباید شخصی به دلیل فعالیت سیاسی، فعالیت انتقادی یا مخالفت با نهادها و مقامات سیاسی و اداری محبوس شود زیرا هرگز به نفع و مصلحت نظام نیست. وی اضافه کرد: امیدواریم عفو و بخشودگی شامل آن دسته از شهروندانی باشد که به هر دلیل با نظام سیاسی و مدیریت کشور نقد دارند. اگر این عفو شامل منتقدان شود و در گام بزرگتر برای ایرانیانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند و از بازگشت به کشور و توبیخ بیم دارند، رخ دهد. به آنها اجازه دهند تا به کشور بازگردند و در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران در وطن خود زندگی کنند، موجب همبستگی هر چه بیشتر ملت و دولت می‌شود. این حقوقدان با اشاره به بند 11 اصل 110 قانون اساسی گفت: در این بند اختیاری که به رهبری نظام داده شده است، اختیار عفو یا تخفیف مجازات محکومان است یعنی کسانی که اتهام آنها در دادرسی کیفری ثابت شده است و در حال تحمل مجازات هستند. این موارد عفو خصوصی و موردی هستند که البته می‌تواند پرشمار باشد و هیچ محدودیت عددی ندارد. گرجی افزود: رهبری می‌توانند در یک اقدام مشفقانه و در راستای تحکیم نظام و همبستگی دولت و ملت به عفو گسترده‌ای اقدام کنند. وی تصریح کرد: البته جای تاسف است که قوه قضائیه هنوز به اجرای قانون جرم سیاسی اقدام نکرده است بنابراین از نظر قوه قضائیه تا زمانی که این قانون اجرا نشده باشد محکوم سیاسی نداریم و در حقیقت قوه قضائیه همه این محکومان سیاسی را نوعی محکومان امنیتی تلقی می‌کند. این مقام مسئول در معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: طبقه بندی مجرمان مشخص است اما هفت سال حبس برای معلمی که هیچ نفع شخصی در اعتراض نداشته است، روح معلمان را جریحه دار می‌کند. گرجی اظهار کرد: امیدواریم رئیس قوه قضائیه تدبیری بیندیشند و زمینه عفو محکومان سیاسی و امنیتی را فراهم کنند البته عفو به معنای عفو عمومی اقدامی است که مجلس شورای اسلامی می‌تواند انجام دهد و این اقدام هم می‌تواند در قالب مصوبه‌ای باشد که عنوان مجرمانه را از یک عمل بردارد یا عفوی باشد که شامل توقف تعقیب شود.

سیاست قضائی و کیفری
بهمن کشاورز، حقوقدان و وکیل دادگستری درباره سخنان رئیس قوه قضائیه گفت: آنچه که در گفتار رئیس قوه قضائیه و سایر مسئولان قضائی کشور منعکس شده است، به طور معمول عفو خصوصی است که به طور خاص و در مورد افراد معین و با احتساب شرایط مشخص اعطا می‌شود و همان است که تاکنون به مناسبت‌های مختلف به طور منظم انجام شده است. وی ادامه داد: برای داوری در خصوص مصادیق و وسعت و عمق عفوهایی که قرار است، اعلام شود که نشانه‌ای از سیاست قضائی و کیفری کشور خواهد بود، باید منتظر اعلان جزئیات بمانیم. این وکیل دادگستری یادآور شد: رئیس قوه قضائیه پس از دریافت گزارش کمیسیون عفو و بخشودگی، فهرست کسانی را که شرایط استفاده از عفو را دارند به مقام معظم رهبری تقدیم می‌کند و در صورت موافقت ایشان این افراد حسب مورد، آزاد یا مشمول تخفیف‌هایی می‌شوند. کشاورز افزود: به طور معمول استثنائات شمول عفو را ضمن اعلام آن مشخص می‌کنند اما آنچه تا به حال انجام شده است، معمولا جرایمی مانند آدم ربایی، کلاهبرداری، جرایم توأم با خشونت، جرایم مربوط به امنیت داخلی و تبانی و مواضعه برای ارتکاب جرم مستثنی می‌شوند و البته گمان نمی‌رود در عفوی که در شرف اعلام است با چیزی غیر از این مواجه باشیم. این حقوقدان اظهار داشت: ممکن است شمار افرادی که مشمول عفو می‌شود، بیشتر شود و شرایط شمول آن آسان‌تر گردد اما تصور نمی‌کنم مثلا کسانی که به لحاظ اتهام تبلیغ علیه نظام، شرکت در سازمان‌ها و تشکیلاتی که مخالف نظام است، مواضعه و تبانی برای ارتکاب جرایم، توهین به مقامات مختلف و امثال اینها محکومیت دارند، مشمول عفو شوند. کشاورز اضافه کرد: البته با توجه به کثرت موارد کلاهبرداری و جرایمی از قبیل اختلاس و ارتشا، امکان بیشتری برای ورود در فهرست عفو دارند. وی خاطرنشان کرد: ناکارایی حبس برای اصلاح مجرم و ترمیم شخصیت او امری ثابت شده و قطعی است اما موضوع مجازات جایگزین حبس و نحوه اعمال آنها و اینکه آیا موثر است یا خیر و تاثیرات مثبت یا منفی بحث مستقلی را می‌پذیرد.

 

کلید واژه ها عفو
دسته بندی حقوقی , حقوق جزا , ایران ,
منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 3

وکیل دادگستری
|
14بهمن ماه 1397
0
0
انشا الله هرچه هست خیر باشد
وکیل دادگستری
https://www.vakilramezanzadeh.ir
علی
|
14بهمن ماه 1397
0
0
باسلام ممنون خدا بهتون سلامتی وسر افرازی بده بخدا بعضی زندانیان هستن هم از دروغ برایشان پاپوش درست میکنن یکی مثل شوهر من شما رو بخدا کاری بکنیدخسته ام تواین گرونی انقد خاری وخفت میشنوم
علی
|
14بهمن ماه 1397
0
0
این بزرگی روبکن شوهرم ۲۰سال حبس داره آزادش کن تا آخر عمر دعاتوت میکنم خانواده زندانیان خیلی بدبختن خسته ایم دیگه ۵ساله شوهرم رندانه اسلام واسلامی بخشش دارن کمکمون بکنید

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top