پیروزی نظم بر اسطوره

محمد زینالی اُناری

وکیل ملت: ژاپن بر ایران پیروز شد/ نظم بر اسطوره پیروز شد. در سیستم منظم، آدم ها به وظیفه ی خودشان عمل میکنند و داخل یک سری قراردادها و قواعدند و وظیفه ی خود می دانند که این قراردادها و قواعد را به نحو احسنت انجام بدهند.

تاریخ انتشار: 10بهمن1397|21:29

پیروزی نظم بر اسطوره
| کد خبر: 287093

قهرمان آن ها، قهرمانی است که قاعده را اجرا می کند. قاعده ها جمعی است، پس قهرمان های آن ها، قهرمان هایی هستند که با هم به کار جمعی می پردازند. آن ها یک فرد قهرمان و دو فرد قهرمان نیستند، آن ها قهرمانانی هستند که قرار است با هم قهرمان باشند. آن ها «من» نیستند و «ما» شده اند. ژاپنی ها به موناد ما تبدیل شده اند و من ها نیستند و هر من آن ها از موناد «ما» بازتاب می شود. اما ما موناد جمع نداریم و به من های متکثری که بر سر کار جمعی اختلاف داریم تبدیل شده ایم.

ما ایرانی ها، وجدان جمعی و همبستگی نداریم، وجدان های فردی متناقض و متشتت داریم و در بهترین حالت، جامعه ی ما به وجدان ها و ایده آل های موزائیکی تبدیل شده است. اگرچه در همه جا هویت های فردی و گروهی ذیل هویت جمعی وجود دارد، اما در جایی مثل ژاپن، فرد و جمع رابطه ی دو سویه دارند و از هم مشتق می شوند و در چیزی مثل فوتبال، من فردی آن ها ذیل ما قرار می گیرد. در جوامع مدرن، فردیت و جمعیت به اندازه ی هم و در جای مناسب خود ارزش دارند. در خانه، فرد تصمیم گیر است، اما در میدان فوتبال، تصمیم ها جمعی است.

در ایران، فردمداری ذات رفتار جمعی است. حتی در جایی که جمع هایی منظم شکل می گیرد، ذیل یک فرد قدرقدرت و پر از شوکت شکل می گیرد. یادگار ارباب و رعیتی و شهنشاه منشی، این شده است که ما ایرانی ها به خویشکاری یک فرد قهرمان می اندیشیم تا این که همه مان در یک خویش کاری گروهی ادغام شویم. یک زمانی دچار تقدیرگرایی می شویم و دعا میکنیم خدا امورات را حل کند، زمانی دیگر منتظر دولت می شویم تا همه چیز را حل کند و زمانی هم می خواهیم دوباره رضاخان زنده شود و مملکت را بسازد. ما «ما» نداریم و به فردهای خودمدار جمع گریز تبدیل شده ایم.

تفاوت کشور نظم گرا و کشور اسطوره گرا در این است که یکی از تفکر عقلانی و قواعد و قراردادها استفاده می کند و دیگری متکی است بر احساسات عریان و قراردادگریز. یکی با نظم می خواهد به آخر یک موج قهرمانی برسد تا لذت ببرد، دیگری می خواهد از تمام لحظه ها لذت ببرد. در تفکر نظم گرا، برای رسیدن به اوج و نهایت، می توان مدت ها صبر کرد و سکوت کرد و رعایت امور جمعی را داشت، تفکر اسطوره ای، متکی بر «من» است و به سرعت واکنش می دهد، حوصله هم ندارد! تفکر منطقی و منظم روی نظم سوار است و وقتی وارد یک کار جمعی شده است، آن را پذیرفته و اجرا می کند. تفکر احساسی و اسطوره ای، به هیچ نظمی متقاعد نیست و کش آن زود در می رود.

در تفکر احساسی من و غیر من مهم اند، اما در تفکر منطقی «من» ملاک نیست، بلکه قراردادها و قواعد جمعی ملاک اند. به خاطر همین، در فوتبال ژاپن و ایران، نظم مانند ماری خاموش آدم های احساسی را می گزد و عصبانی می کند. اما احساس نمی تواند ولو به این که 500 ساعت در اوج پیروزی بوده، بر خود غلبه کند. بازی کنان ژاپن، تنها به بازی فکر می کنند و در جام جهانی و جام آسیایی مدعی هستند، اما بازیکنان ایران از آرژانتینی و ژاپنی می ترسند. آن که نظم دارد، در برابر باخت به قاعده ی تساوی می اندیشد و نگران نیست، می داند که تنها اگر بازی و اجرای خوب قواعدش را بلد نباشد، باخت طبیعی است، اما تیم ایران، وقتی گل می خورد، عصبانی و ناامید می شود و حوصله اش سر می رود و فکر می کند که اتفاق مهیبی افتاده است.

کشوری که نظم ندارد، یک مربی منظم می آورد، تا اسطوره ی بازیهای منطقی اش باشد، اما از او می خواهد از آرژانتین و ژاپن و عربستان بترسد. مربی نظم گرا هم در آن به اسطوره ای خشن و ضد اسطوره تبدیل می شود. ما چندین بازی را با قدرت بازی کردیم، چون تیم های مقابل ما، آن ترس را و بازی روانی را در ما بر نمی انگیختند، اما وقتی به تیمی رسیدیم که بلد است چگونه روح و روان ما را بازی بگیرد و با اسطوره ی قدرت مقابل ما حاضر شود، بازنده ایم.

برای تقابل با آدمی که احساسات اسطوره ای اش تفکر منطقی او را کنترل می کنند و تفکر منطقی او نمی تواند برای احساساتش دریچه های رهایی خوبی باز کند، کافی است از عناصری مانند قدرت و تحقیر استفاده کنید تا او را عصبانی و نگران کرده و فروبپاشانید. نظم همیشه می تواند بر اسطوره پیروز شود. برای کنترل نظم باید نیم کره ی چپ مغزمان را در دست داشته باشیم. در بازی ایران و ژاپن، ایرانی ها نشان دادند که نیم کره ی راست شان از کوره درآمده و نیم کره ی چپ شان را نابود می کند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top