زمانی که مریم میرزاخانی ریاضیدان برجسته‌ی کشورمان درگذشت، رسانه‌ها ادعا کردند که تنها خواسته‌ی او در وصیت‌نامه‌اش گرفتن تابعیت ایرانی برای فرزندش بوده است (در قانون فعلی کشور ما تابعیت از طرف پدر به فرزندش منتقل می‌شود و مادر نمی‌تواند تابعیتش را به فرزندش بدهد) که تا جاییکه به یاد دارم این اظهار از طرف خانواده‌ی ایشان نه تایید شده بود و نه رد.
مطرح شدن این موضوع، در کنار شرمگینی‌هایی که ناشی از نادیده گرفتن نخبه‌ی برجسته‌ی ایرانی بود، باعث شده بود تا عذاب وجدان این نخبه‌کشی همه‌ی ما را ناراحت کند.

اما شاهد مثال دیگری از این ازدواج‌ها، سمیه، نقش اول فیلم ابد و یک روز بود؛  دختری که به‌دلیل فقر و اجبار تلویحی برادرش، مجبور بود تا با مردی افغانستانی که دارای تمکن مالی بود ازدواج کند و به افغانستان برود. تحلیل‌های زیادی درباره‌ی این فیلم از منظر جامعه‌شناختی مطرح شده‌است اما جامعه‌شناسان و تحلیلگران هیچگاه به نحو پدیدارشناسانه‌ای سمیه‌ی فیلم را بازخوانی نکردند.

سمیه‌ای که تمنای بودن در خانواده‌اش را داشت، سمیه‌ای که تمنای بودنش در خانواده را داشتند لکن برادری داشت که تمام تلاشش را می‌کرد تا شناسنامه‌ی قایم شده‌ی خواهرش را، که خود سمیه آن‌را قایم کرده بود، پیدا کند و او را هرچه زودتر شوهر بدهد تا این وسط از مال و منالی هم منتفع بشود.

لایحه‌ی تابعیت ابتدا باید توضیح بدهد که چقدر مخاطبانش را می‌شناسد؟ چقدر مریم میرزاخانی داریم و چقدر سمیه؟
آیا شرایط انتخابگری و ازدواج مریم میرزاخانی با شرایط غیرانتخابی سمیه یکی‌ست؟ و در نهایت لایحه‌‌ی سه خطی تابعیت، چه ضمانت هایی را برای جلوگیری از بازتولید نسل سمیه‌ ها دارد؟

هر زمان کسانی که طلایه‌دار پیشبرد این لایحه هستند، توانستند فارغ از ملاحضات امنیتی آمار صحیح و واقعی این زنان و شرایط اجتماعی آنان را به ما بگویند، بعد می‌توانیم قبول کنیم که به بلوغ کافی برای تصویب آن در مجلس رسیده‌اند. لایحه‌ی فعلی باتوجه به نداشتن آمار مشخص از این زنان، تیری در تاریکی است که ممکن است سمیه های زیادی را قربانی نشانه‌گیری هایش بکند.

 

دانشجوی کارشناسی مددکاری‌اجتماعی

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top