اگر خوانندگان ديگر بدون آگاهي و درك از فضاي موجود ترانه‌هاي اجتماعي- سياسي مي‌خوانند، اما فريدون با آگاهي كامل سياسي مي‌خواند و تاوانش را نيز پرداخت كرد. تاوان اين بي‌پروايي دو سال دوري از صحنه بود. مسعود اميني كه در سرودن ترانه‌هاي به شدت سياسي شهره بود، ترانه‌اي به نام «سال قحطي» را به فريدون سپرد تا او اجرايش كند.

فريدون از «سال قحطي» چنين ياد مي‌كرد: «ترانه به شدت سياسي بود، من هم در خانه ترانه را ضبط و اجرا كردم، يادم هست كه براي كرال از بچه‌هايي كه در كوچه فوتبال بازي مي‌كردند استفاده كردم تا اينكه اين‌كار را دوستي از من گرفت تا براي خودش ضبط كند اما من نمي‌دانستم يا توجه نكردم كه هر دوستي، دوست صميمي ديگري هم دارد و اين ترانه بدون مجوز پخش شد، تا اينكه من براي استراحت به لاهيجان رفتم. در آنجا دانشجويان دانشگاه لاهيجان از من درخواست كنسرت كردند و من هم آنجا با يك گيتار براي دوهزار نفر دانشجو كنسرتي برگزار كردم، در آنجا از من درخواست اجراي ترانه سال قحطي را نمودند. من هم برايم جذاب بود و آن را اجرا كردم ولي غافل از اينكه هزارو هشتصد نفر از دانشجويان ضبط صوت همراهشان بود، وقتي به تهران برگشتم ساواك من را خواست و مدت دو سال ممنوع‌الصدا شدم. كه اين ممنوعيت از سال پنجاه و چهار تا پنجاه و شش دوام داشت».
 

کنسرت كيش براي #فریدون_فروغي تجربه جديدي بود او كه در اين مدت اركستر خاصي را با خود به همراه نداشت با صرفه‌جويي هر چه تمام‌تر اين كنسرت را برگزار كرد. در اين راه موزيسين جواني دوش به دوش او حاضر بود، جواني كه فروغي هر بار اسمش را بر زبان آورد خون تازه‌اي در رگ‌هايش دويد: «اركستر ما بر روي MD پياده مي‌شد و ملودي‌هاي زنده را روي اركستر MD من با گيتار مي‌زدم و بهروز صفاريان كه يكي از موزيسين‌هاي جوان مملكت ماست و من آتيه‌اي بس درخشان براي او پيش‌بيني مي‌كنم، بر روي كيبورد تنظيم كرده بود، دسته ديگري از آهنگ‌ها را هم به صورت تك‌ساز اجرا كردم». به راستي برنامه كيش فرصت و مجالي براي استفاده از اركستر باقي نگذارد، زمان و فشارهاي مالي هم دست به دست هم دادند تا كنسرت كيش به دور از جنجال به انجام برسد.
فريدون مي‌گفت در شب اجراي كنسرت ترانة «شياد» را با كلام مبدل اجرا كرد؛ در آن شب آقازاده‌اي كه در جمع حضور داشت با ديگر حاضران در ترانه‌خواني «شياد» شريك شده بود و وقتي متوجه شد كه اين ترانه از او مي‌خواند از اين همصدايي پشيمان شده بود.

آخرين گفت‌وگو با فريدون فروغي،  محمد ضرغامي، وقايع اتفاقيه
امروز زادروز فریدون فروغی است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top