گفت و گوی اختصاصی با استاد دانشگاه در مورد اجازه شوهر به زن برای خروج ازخانه

کاری نمی شود کرد فرهنگ آقایان را باید تغییر داد

وکیل ملت: زهره محمدحسین پور/خبرنگار وکیل ملت:قانون خانواده برگرفته از شرع است و نمی توان تغیراش داد چون با شرع منافات پیدا می کند در شرایط فعلی فرهنگ اقایان را باید نسبت به زندگی تغییر داد این بخشی از حرف های تینا عقبائی ، عضو هیات علمی دانشگاه و وکیل دادگستری است با او درباره اجازه شوهر به زن برای خروج از خانه به گفت و گو نشستیم.

تاریخ انتشار: 20مهر1394|02:54

 کاری نمی شود کرد فرهنگ آقایان را باید تغییر داد
| کد خبر: 28718

عقبائی حرف های زد که هم از منظر حقوقی و هم از جنبه جامعه شناسی قابل تامل است.این استاد دانشگاه در رابطه با اجازه همسر برای خروج از خانه می گوید که این مساله در باب تمکین عام که مربوط به یک سری مسائل است که وقتی زوجه تا زمانی که با زوج زندگی می کند در واقع یک سری موارد را باید با توجه به زندگی مشترک قبول کند. یکی از آن موارد مساله خروج از خانه با اذن شوهر است که عنوان می کند همسر حق خروج از خانه یا کشور و حتی مشغول بودن در مشاغلی که با حیثیت خانوادگی منافات دارد را ندارد. البته که امروزه بسیاری از خانم ها در زمان عقد با رضایت طرف مقابل حقوقی را طی عقدنامه دریافت می کنند که  به نوعی آزادی آنها را در دوران زناشویی تضمین می کند.انچه در پی می آید ادامه این گفت و گو است:
با توجه به اینکه امروزه زن ها در مشاغل دولتی و غیر دولتی زیادی مشغول به کار هستند و در شرایط خاص مجبور به خروج از کشور هستند قدرت اجرایی اجازه همسر تا چه حد است؟
در واقع در این طور مسائل هم هیچ تفاوتی وجود ندارد، چون همانطور که قبلا گفته ام شاغل بودن همسر هم باید با اجازه شوهر باشد و اگر همسر رضایت نداشته باشد به راحتی می تواند مانع از ادامه کار شود، در بحث خروج از کشور بحث گذرنامه هم وجود دارد که خانم ها ملزم به داشتن گذرنامه بصورت دفترخانه ایی هستند.
با این توصیفات در رابطه با شرایطی که برای خانم نیلوفر اردلان بازیکن موفق تیم ملی بانوان پیش آمده است قانون تا چه حد حامی ایشان و امثال ایشان است؟
قانون در واقع نمی تواند حمایت خاصی از ایشان در  این راستا انجام دهد چون این قضیه به شکل دیگری در قانون مطرح می شود و در واقع اجازه همسر شرط خروج از کشور است اما در مورد زنان متاهلی که مسئولیت دولتی دارند از این ممنوعیت مستثنا هستند یعنی قانون‌گذار این حق را به آنها داده است اما همین حق برای زنان نخبه و ورزشکار و یا عموم زنان جامعه وجود ندارد. در واقع همسر خانم نیلوفر اردلان از قانون تبعیت کرده و عملی خلاف قانون شرع انجام نداده است.یکی از راه حل های حقوقی برای حل این دست مسائل در واقع داشتن حقوقی از جمله حق تحصیل،طلاق،مسکن،خروج از کشور و... است که باید در عقدنامه ذکر شود یا داشتن وکالت بلاعزل برای خانم ها است که در زمان خروج یا هر تصمیمی برای زندگی خود هنگام مخالفت شوهر بنا به هر دلیلی بتواند از حق خود دفاع کند.
نقش انجمن های دفاع از حقوق بانوان یا متشکل های مختلف چگونه است؟
در این دست از مسائل هیچ انجمن و متشکلی نمی تواند خلاف قانون قدمی بردارد و چون عمل به این قانون بر مبنای نظر شخصی نیست یا دارای بعد روانشناسی نیست که انجمن ها و تشکل های گوناگون به بررسی آن بپردازند. این یک قانون رسمی کشور است که بر اساس شرع و فقه نوشته شده است. قانون حقوق خانواده بر اساس شرع و فقه نوشته شده است و کاملا مطابق با آیات قرآنی است که مخالفت با آن امکان پذیر نیست.
در اینگونه مسائل شما بعنوان یک وکیل چطور می توانید از حقوق یک خانم شاغل دفاع کنید؟
این یکی از مسائلی است که وکلا بسیار با آن برخورد می کنند و  باید پیش از تصمیم گیری بویژه در مورد ازدواج با یک وکیل یا کارشناس حقوقی مشورت شود. متاسفانه در ایران از مهریه بالا در زمان عقد بعنوان اهرمی برای تضمین آزادی استفاده می کنند و به نظر من  این اشتباه بزرگی است. خانم ها برای اینکه بتوانند در این جامعه بر اساس علایق خودشون کار و زندگی کنند نیازمند داشتن یک سری حقوق هستند که باید در عقدنامه ذکر شود تا قابلیت اجرایی داشته باشد.
تاکنون تلاشی برای اصلاح یا تغییر این قانون در ایران شده است؟
در شرایط فعلی به نظر این موضوع بعید و تقریبا غیر ممکن است چون این قانون همانطور که گفتم منطبق با شرع و فقه است و در صورت تغییر آن منافات بین قانون و شرع به وجود می آید و چون قانون خانواده بر اساس شرع و فقه نوشته شده است امکان تغییر وجود ندارد پس تنها راه آن تغییر فرهنگ آقایان در رابطه با برخورد با نوع زندگی و مشاغل خانم ها است.
نظر شما درباره گفته های خانم لاله افتخاری در خصوص عدوم خروج خانم بدون اجازه شوهر چیست؟
خوب اینجور مسائل تا حد زیادی به فرهنگ خانواده برمی گردد.من شخصا اعتقاد دارم انتخاب درست طرف مقابل بسیار اهمیت دارد اما اگر از لحاظ قانونی به مساله نگاه کنیم متاسفانه خانم ها چه در زمان مجردی و چه متاهلی به اجازه مردی به عنوان سرپرست نیاز دارند و این واقعیتی است که وجود دارد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

بسیار عالی بود چون متاسفانه دیدگاه همه خانمها موقع ازدواج مهربه است همانطور که خانم عقبایی گفتند لطفا خانمها
|
21مهر ماه 1394
0
0
مقاله بالا درمورد اجازه خروج زن از کشور

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top