به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد

عفو 50 هزار زندانی با موافقت رهبر معظم انقلاب

وکیل ملت: رئیس قوه قضائیه که پیش از این از عفو بـــــــــــــزرگ برخی زندانیان به مناسبت 40 سالگی انقلاب اسلامی گفته بود، دیروز از موافقت رهبر معظم انقلاب با کلیات آن خبر داد.

تاریخ انتشار: 16بهمن1397|00:01

عفو 50 هزار زندانی با موافقت رهبر معظم انقلاب
| کد خبر: 287503

 آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به تقاضای خود از محضر رهبر معظم انقلاب برای اعطای عفو گسترده در 40 سالگی انقلاب اسلامی و موافقت اولیه ایشان با کلیات این تقاضا تصریح کرد: متأسفانه برخی این اقدام بزرگ را هم سیاسی می‌کنند. عده‌ای گفته‌اند بهتر است این عفو شامل زندانیان سیاسی هم بشود. این در حالی است که ما محکومی با عنوان «زندانی سیاسی» نداریم. اگر کسی اقدامی علیه امنیت مرتکب شده است، عنوان مجرمانه مستقلی دارد که باید به آن رسیدگی شود. جرم سیاسی نیز در قانون تعریف شده و رسیدگی به آن هم ساز و کار‌های قانونی خود را دارد، اما در حال حاضر چنین محکومانی نداریم.

نقد در جمهوری اسلامی جرم نیست
آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: متأسفانه برخی از افرادی که حتی در دستگاه‌های اجرایی هم سمت دارند، گفته‌اند این عفو شامل منتقدان هم بشود. گویی القا می‌کنند کسانی به خاطر نقد صرف، در زندانند. این چه دروغ بزرگی است؟ مگر امروز کسی که نقدی داشته به خاطر انتقادش در زندان است؟ دستگاه قضایی هیچ گاه به صرف نقد، کسی را تحت تعقیب قرار نداده است. این اظهارات ناشی از عدم توجه برخی به این نکته است که افترا و توهین با نقد تفاوت دارد و این تفاوت را نیز قانونگذار قائل شده است. به صراحت می‌گوییم که نقد به هیچ عنوان در جمهوری اسلامی جرم نیست. رئیس قوه قضائیه گفت: متأسفانه عده‌ای این عفو شیرین را که تخمین زده می‌شود شامل قریب به ۵۰ هزار نفر بشود، با برخی اظهارات بی مورد و حواشی نامربوط تلخ می‌کنند و یک اقدام انسانی، قضایی و حقوقی را که مربوط به جرم و محکومیت مجرمان است، سیاسی جلوه می‌دهند. اصل این پیشنهاد از سر رأفت و اقتدار نظام جمهوری اسلامی است و هر تفسیر دیگری در این زمینه بیهوده و خطاست.


رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک ایام‌الله دهه مبارکه فجر به همه هموطنان و سایر ملل مسلمان و آزادیخواه جهان، بر ضرورت شناخت قدر ارزش‌های دینی، الهی و انسانی انقلاب اسلامی تأکید کرد و گفت: این انقلاب از بعد نظری یک راه جدید در زمانه ما و در میانه هجوم مکاتب و ایسم‌های مختلف بود. وی با اذعان به اینکه همچنان تا آرمان‌های انقلاب فاصله داریم، یادآور شد: وجود برخی کاستی‌ها و فاصله‌ها از اهداف انقلاب نباید باعث شود که پیشرفت‌ها و جهات اقتدار کشور نادیده گرفته شود. دشمنان از همان روز‌های آغازین پیروزی انقلاب مدعی بودند که انقلاب اسلامی دوام نخواهد داشت. خباثت آن‌ها به حدی است که بعد از چهار دهه همان حرف‌ها را تکرار می‌کنند و در مسیر تحقق رویا‌های آشفته خود از هیچ تلاشی از جمله جنگ، تحریم، آتش افروزی و تهدید فروگذار نکرده‌اند.
 به بهای آبراهه کوچکی مثل «اینستکس» به هر ذلتی تن نمی‌دهیم


آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به ایجاد ساز و کار مالی «اینستکس» از سوی اروپا تصریح کرد: اروپایی‌ها بعد از ۹ ماه تعلل و مذاکره، یک ساز و کار با ظرفیت محدود، آن هم نه برای تبادل پول بلکه برای تأمین غذا و دارو ایجاد کرده‌اند. کشور‌هایی که در مقابل رذالت امریکا در خروج از برجام، مدعی پایبندی به این توافق بودند، اقدامات‌شان محدود به «اینستکس» شده و حسب گزارش‌ها دو شرط عجیب نیز گذاشته‌اند؛ یکی اینکه ایران به FATF بپیوندد و دیگری آنکه در زمینه موشکی وارد مذاکره شود. لازم است این کشور‌ها بدانند که جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه این شروط تحقیرآمیز را نخواهد پذیرفت و به بهای باز شدن یک آبراهه کوچک نظیر اینستکس، تن به هر خواسته‌ای نخواهیم داد. رئیس قوه قضائیه با اشاره به تعهد و وظیفه اروپا نسبت به برداشتن تحریم‌ها، اظهار کرد: مگر جمهوری اسلامی برای تأمین غذا و داروی خود ناتوان است؟ اصلاً مگر دارو غذا تحریم بوده است که حالا این ساز و کار مالی را به عنوان یک امتیاز القا کنند؟


وی با بیان اینکه همگی باید بر همان طریق ایستادگی مورد تأکید امام راحل و مقام معظم رهبری حرکت کنیم، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در همان بحث برجام هم فرمودند که به طرف مقابل اعتماد ندارند، منتها بر اثر برخی اصرار‌ها و برای جلوگیری از این شبهه که رهبر انقلاب مانع از پیشرفت مذاکرات هستند، اصل آن مذاکرات را با شروطی پذیرفتند. امروز هم اروپا همان مسیر امریکا را طی می‌کند و ما هم مانند همیشه باید استقامت کنیم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top