معمای گوشت

وکیل ملت: بازار گوشت منجمد و گوشت گرم گاو و گوسفند، با چند مسئله مواجه است: متوسط رشد قیمت آن بیش از رشد cpi است، چندنرخی است و نرخ دولتی کم یاب است و با صف مواجه است، رانت گسترده ای نصیب واردکنندگان و توزیع کنندگان آن می شود، تقلب گسترده ای در بازار شکل می گیرد و بازار با اخلال عمده مواجه است.

تاریخ انتشار: 20بهمن1397|21:13

معمای گوشت
| کد خبر: 287799

 برای تحلیل این پدیده ها، ابتدا مروری بر چند واقعیت آماری می کنیم:

 آمار واردات ماهانه گمرک نشان می دهد که میزان واردات گوشت منجمد گوساله و گوشت تازه گوسفند، نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد داشته است. (عرضه از محل واردات افزایش یافته است)

 گوشت منجمد و تازه و نهاده های دامی مربوط به آن، از جمله اقلام اصلی فهرست تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

 بر اساس آمار گمرک، میانگین قیمت گوشت وارداتی طی چهار ماه گذشته در حدود ۱۷۰۰۰ تومان بوده است. از طرف دیگر متوسط قیمت مصرف کننده گوشت در کشور در دیماه ۶۹۰۰۰ تومان بوده است.

 گزارش جدید مرکز آمار نشان می دهد، میزان تولید انواع گوشت به طور متوسط در پاییز امسال نسبت به سال گذشته، ۲۰ درصد کاهش یافته است.

 واقعیت های آماری فوق نشان می دهد: اول آنکه سیاست تخصیص ارز دولتی تاثیری در کاهش شتاب قیمت کالاهای اساسی به ویژه گوشت نداشته است و در عمل نرخ ارز آزاد تعیین کننده قیمت بازار است. دوم آنکه، سیاست دولت در واردات گوشت با ارز دولتی، رانت گسترده ای نصیب شبکه واردات و توزیع اقلام اساسی کرده است. سوم آنکه، سرکوب قیمت و تعزیراتی کردن بازار و ایجاد مزیت قیمتی برای واردات گوشت، موجب کاهش تولید داخل شده است.

 جمع بندی مطلب آن است که، هم مصرف کننده و هم تولیدکننده و هم دولت، بازنده مطلق سیاست های غلط (سرکوب قیمت و توزیع رانت ارزی) بوده است و تداوم این سیاست برای سال آینده به صلاح کشور نیست.

 راه حل ایده آل و بی هزینه ای برای خروج از این شرایط وجود ندارد ولی کم هزینه ترین و مناسب ترین راه حل آن است که سیاست توزیع ارز دولتی در اسرع وقت به طور کامل متوقف شود. دولت اقلام اساسی را از فهرست تعزیرات و قیمت گذاری خارج کند و اجازه تعدیل به بازارها داده شود. در نهایت دولت برای حمایت از خانوار، منابع ریالی حاصل از اصلاح سیاست ارزی را از طریق افزایش یارانه مستقیم به خانوارها بازتوزیع نماید. / کانال دوستدار سقراط

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

حقدوست
|
20بهمن ماه 1397
0
0
بهترين راه اينکه که قيمت توليد داخل پايين بيايد و با حمايت و کمک و نظارت و کنترل توليد کننده قيمت شکسته شود نه با چند نرخي شدن و واردات غير نظارتي و نامنظم ، حتا بايد واردات رو هم تحويل توليد کننده هاي داخلي داد که توليد و عرضه و مسير ان مشخص و واضح و قابل نظارت و پيگيري باشد و توليد کننده ها به واسطه در دست داشتن فروش گوشت وارداتي کنار توليد خود و با سياست هاي حمايتي اقدام به متعادل کردن قيمت کنند
حسن
|
1اسفند ماه 1397
0
0
تنها راه این است که بانک مرکزی نه تنها از چاپ بی رویه پول خودداری کند بلکه پول اضافه ای که در طول سالیان گذشته تزریق کرده جمع آوری کند. بقیه راه حل ها رانت زا هستند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top