گمانه اول: استعفای ظریف آخرین حلقه پدیده بی دولتی در جامعه ایران است. اکنون دولت محور هیچ مدیریت و کنترلی در کشور نیست و می توان این مساله را به خوبی از افزایش افسار گسیخته خودرو و سایر مایحتاج عمومی متوجه شد. در چنین شرایطی بودن یا نبودن ظریف علی السویه است!

🖌 گمانه دوم: در شرایطی که کشور با کاخش سرمایه اجتماعی و افول اعتماد عمومی مواجه است، حفظ منافع ملی و آینده نگری برای کشور ایجاب می کند که اندک سرمایه های نمادین و بالقوه برای انتخابات آینده ریاست جمهوری کمی از فضای منازعات فرسایشی کنونی فاصله بگیرند. روشن است که ظریف واجد حداقل های نامزدی برای این انتخابات است!


🖌 گمانه سوم: ترکیب مجمع نشان می دهد که تصویب fatf عملا به بن بست خورده است. از سوی دیگر نظام هم مایل نیست بیش از این شاهد اختلاف میان نیروهای داخلی بر سر این لایحه باشد. کنار رفتن ظریف می تواند نشانه هماهنگی و تک صدایی شدن نیروهای داخلی در سیاست خارجی باشد!

🖌 گمانه چهارم: بعد از گذشت یک هفته از نقل قول خبری از ظریف که از احتمال درگیری میان ایران و اسراییل گفته بود و ورود بشار اسد به تهران، اکنون می توان احتمال چرخشی در مواضع ایران در سوریه را محتمل تر دید. رویکرد جدید هر چه باشد ظریف برای آن وصله ناجوری تلقی می شده است!

🖌 گمانه پنجم: در شرایطی که برجام به کانونی از انتقادات علیه دولت تبدیل شده و با خروج ترامپ و آشفتگی در بازار ایران عملا از حیز انتفاع ساقط شده است، نمایش ژستی از تک صدایی و اقتدار در روابط خارجی شاید بتواند اروپایی ها را وادار به دادن امتیازات ارزشمندتری کند. استعفای ظریف می تواند نماد این رویکرد جدید باشد!

 نکته پایانی: بسیار بعید است که در شرایط حساس کنونی نظام به خروج از برجامی بیندیشد که کمترین دستاورد آن تا این جای کار جلوگیری از اتحاد میان امریکا و اروپا بوده است. بنابراین شاید بتوان این استعفا را نمادی از به حاشیه رفتن بیشتر دولت در سیاست خارجی، کاهش اختلافات داخلی و نمایش اقتدار و تک صدایی در روابط خارجی دانست!

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

حقدوست
|
7اسفند ماه 1397
0
0
اين مطلب اخري مسلما پيشنهاد و نظر و نصيحت همان قوم طرفدار برجام بود که اضافه شده جالب بود ، همه اين احتمالات که دادين هر کدام قسمتيش درسته پيام خارجيشم اخطار به اروپا و باقي کشورها براي پايان برجام و تمام شدن صبر ايران و احتمالا برکناري روحاني هم در راه باشه همين مطلب اخر شما اضافه بود نبايد کسي احساس کنه ايران تا ابد پايبند برجامه نه وقتي منافعي براي ما نداشته باشه نبايد منافعي براي ديگران داشته باشه انها هم بايد تاوان و هزينه بدند و در فشار و ترس واهمه قرار بگيرند که برجام را درست و کامل اجرايي کنند اگر اينچنين نباشد انها هرگز بيشتر از منافع خود اقدام نميکنند ، پيام داخليشم احتمال زياد تک صدايي شدن و تسليم جريان مقابل طرفدار برجام و احتمالا تغييرات اساسي در برنامه ها و سياست هاي اقتصادي و چرخش راه

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top