اصغر جهانگیر در تشریح این خبر اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار ۶۶ هزار زندانی مشمول عفو مقام معظم رهبری شدند که ۶۴ هزار نفر مرد و حدود ۲ هزار نفر نیز زن هستند.

وی گفت: از آنجائی که جامعه زنان ما عفیف و پاک‌دامن هستند، زندانیان زن کشورمان نسبت به میانگین جمعیت کیفری در جهان که حدود ۱۰ درصد است رقمی پایین‌تر یعنی ۳ درصد را به خود اختصاص می‌دهد.

جهانگیری تصریح کرد: جمع کسانی که تاکنون به‌موجب این بخشنامه آزادشده‌اند، حدود ۴۰ هزار نفر است و حدود ۲۶ هزار نفر هم از تخفیف مجازات بهره‌مند شده‌اند.

وی در پاسخ به این سؤال که ظاهراً میزان عفو و بخشودگی بیش ازرقمی است که رئیس قوه قضائیه اعلام کرده است، گفت: آیت‌الله آملی لاریجانی به‌صورت تقریبی از ۵۰ هزار عفو و آزادی خبر داده بود، اما از آنجائی که شرایط بررسی وضعیت زندانیان به‌صورت پرونده به پرونده است و شرایطی هم باید احراز شود، این رقم تغییر کرد و در حال حاضر کسانی که مشمول عفو هستند به‌شرط کسب رضایت شاکی خصوصی به این آمار اضافه خواهند شد.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی - تربیتی کشور در ادامه به یک نگرانی مردم نیز مبنی بر آزادی این تعداد زندانی این‌چنین پاسخ داد: در مورداجرای این بخشنامه استثنائات عفو موردتوجه قرارگرفته و جرائم خشن، کلاه‌برداری، جاسوسی، امنیتی و جرائمی که مخل نظم و امنیت مردم است مشمول عفو نمی‌شود و عمدتاً کسانی عفو می‌گیرند که علاوه بر احراز شرایط بخشنامه صلاحیت آن‌ها برای آزادی در دستگاه قضا تأیید شود.

جهانگیر همچنین تصریح کرد: افرادی که مشمول آزادی می‌شوند مورد مراقبت و رصد ما قرار دارند و چنانچه از این رأفت اسلامی به‌درستی استفاده نکنند و مرتکب جرم شوند ما در عین اقتدار اسلامی با آن‌ها برخورد می‌کنیم و مجازات سنگین‌تری در انتظارشان خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که در میان زندانیانی که مشمول عفو رهبری شده‌اند آیا اتباع خارجی هم حضور دارند یا خیر؟ ‌ افزود: تا این لحظه بیش از ۸۰۰ نفر از زندانیان اتباع خارجی از عفو رهبری بهره‌مند شده‌اند و با خروج از زندان به‌صورت یک‌طرفه به مقامات کشورشان تحویل داده‌شده‌اند.

رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی - تربیتی کشور با اشاره به اینکه عفو رهبری شامل زندانیانی که شاکی خصوصی دارند، نمی‌شود، تأکید کرد: شاکی خصوصی به‌منزله حق‌الناس است و زندانی حتماً باید رضایت شاکی خود را اخذ کند، اما چنانچه مجازات فردی پرداخت جزای نقدی بوده و پس از پایان دوران محکومیت حبس به دلیل عجز از پرداخت جزای نقدی همچنان در زندان است مشمول عفو و آزادی شده است.

وی تأکید کرد: بر اساس این بخشنامه درحالی‌که حاضر نزدیک ۴ هزار و ۵۰۰ نفر از محکومان مالی آزادشده‌اند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top