خواستگاری ، هنجار یا ضدهنجار؟

دکتر مسعود میری پژوهشگر اجتماعی

وکیل ملت: چرا پلیس حق دارد قواعدی بسازد به نام شئونات؟ من فیلم کوتاه خواستگاری پسری جوان را از دختری همسال مشاهده کردم . در شرایطی که ازدواج‌های رنگ و وارنگ در ایران رواج می‌یابد ، گمان بردم پلیس خودش در ایجاد این فضا نقش داشته و امنیت این خواستگاری زیبا را برعهده گرفته است .

تاریخ انتشار: 18اسفند1397|23:05

خواستگاری ، هنجار یا ضدهنجار؟
| کد خبر: 289763

 اگر قرار است برای گسترش فرهنگ ازدواج با معیارهای ملی و دینی اقدامی معمول بشود ، انجام این تظاهرهای مثبت که ازدواج رسمی و شرعی را به صحنه‌ی فکر و ذهن جامعه می‌آورد ضروری ست . اگر این نوع تظاهرها در ملل و جوامع دیگر رخ می‌دهد چندان چیز بدی نباید فرض شود . این چه گمانی ست که هر چه بیگانگان انجام می‌دهند بد است و نابهنجار؟ آیا مرد و زن فرزانه و ملایی یافت نمی‌شود که بیخ گوش مامور محترم پلیس نجوا کند که تا کنون از خود پرسیده است چرا غالب مناسک سوگ ، شادمانی، حرکات دفاع و واکنش ملت‌ها به هم شباهت دارد ؟

دلیل ش هر چه باشد علامتی ست از اینکه ما شاید در طبایع بشری اشتراکاتی در نوع بشر داریم . اگر این مناسک در بروز شادی و سوگ و دفاع اصلا درست است ، هنجارهای آیینی به اصل آن‌ها صحه گذارده و پاره‌ای از اشکال آن را به مقتضای اصول آیینی‌اش حک و اصلاح کرده‌است . ما همه ماموریم امور خیر و عمل نیک را پاس بداریم و اگر شکایت به ناکجا می‌بریم که ازدواج سفید و سیاه و قس علیهذا وفور نامقبولی پیدا کرده ، اتفاقا به تجاهر این نسل به ازدواج رسمی و شرعی بایست که مباهات کنیم و آن بخش‌هایی را که با قواعد شرعی موافق نمی‌دانیم با زبان مصالحه و لسان نرم اصلاح نماییم .

فرهنگ سازی‌های ما در این سال‌ها بیشتر به فرهنگ‌سوزی شباهت پیدا کرده ، گمان داریم با فرمان از بالا رودخانه سیل‌آسای اجتماعی را می‌شود کنترل کرد . آن شاه هخامنشی دریا را شلاق می‌زد تا امواجش آرامی گیرد . اگر آن تازیانه‌ها بر امواج اثر گذاشته باشد فرمان پلیس هم می‌تواند این اعمال را سامان دهد . عقلای قوم بهتر است به مدیران مجری بیاموزند که حقیقتا کار آن دو جوان در اشاعه‌ی فرهنگ ازدواج رسمی امری مستحسن بوده و به ستایش آن بپردازند ، و اگر نقصان‌های کوچکی در شکل عمل وجود دارد با مهربانی آن را اصلاح کنند . شاید راهی برای فرهنگ سازی گشوده شود و اینچنین همه هنجارهای کنشگران این نسل ضد آیین تلقی نگردد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top