به پاس نوروز

دکتر مسعود میری

وکیل ملت: و در تلخی ی جان خود سخن می رانم "کتاب ایوب باب دهم آیه ی ۱" امسال از دشوار گذر ترین سنوات این ده ساله بود . صعب و سخت و جانفرسا . خانه نا آبادان ، خیابان دلمرده ، مردم خسته ، کار در گره مانده ، خیال ناممکن ، خط ناخوانده ، خنده در زنجیر ، رفیق در حصار ، کتابت مغلول ، شادی در دوردست ، جهان در انفجار و لعن و ناخجسته. این صورت حساب سفری ست که در نوروز به ذمه ی من نوشته شده است .

تاریخ انتشار: 27اسفند1397|14:32

به پاس نوروز
| کد خبر: 290213

امسال به دشواری گذشت . نان در تنور جان به سیری نپیوست. به موسی ع گفت:
"و چون عصای نان شما را بشکنم ده زن نان شما را در یک تنور خواهند پخت و نان شما را به شما به وزن پس خواهند داد و چون بخورید سیر نخواهید شد."
ما نیز از گرسنگان بودیم . همچون همه ی مردمان که یک معاش شان به چاریک تقلیل یافت و دزدان نه در پسله که در عیان نان ما را بردند و ما غارت زده به خود خندیدیم ، خنده ای زهرآگین و کشنده.
ما نیز از افسرده گان بودیم . شاید همان مار افسرده ی مولانا بوده باشیم که در برابر این همه غلط نویسی و غارت پیشگی ، تن به غارت این زمستان زندگی واسپرده ایم و کرخت و دلمرده به صحنه نگریستیم:
او ز سرماها و برف افسرده بود
زنده بود و شکل مرده می نمود
.........
باش تا خورشید حشر آید عیان
تا ببینی جنبش جسم جهان
این روزها و شب ها که بر ما گذشت ، بر ما با ثقل ایام گذشت. تلک الایام نداولها بین الناس. و رنجی که غبارش از شانه های ما تکانده نخواهد شد ، مگر آنکه روح مردمان در روی خوشی بنگرد و گرنه بدان که از شانه های همه گان ماردوشانی سر برخواهد آورد که مغز دانایی و خردمندی را خواهد خورد و بدان که صلح می تواند خشم را فروبنشاند . پس بر شما باد سلم و صلح و سلام!
این ایام که چون ابر خشکسالی بر ما بارید و خیمه از مزرع ما برچید ، نه گیاه آرامی بر پیرامون قلب زخمی ما رویاند ، نه دوام سیرابی بر لب تشنه مان افشاند . چون اندوهی ناخرسند کننده غرید و چون تقلایی بی شکوه از بیابان سرگذشت مان کوچید .
این سال بود که بی دولت شدیم ، نان به نرخ جان و افسار معاش به دست اوباش . هر کس هر چه خواست همان شد و خشم در نهان ما آشیان جست . چرخ اگر می چرخید نه بر مدار عدالت بود که عدالت خرسندی می آورد و سبک جانی ! و عدالت را طمع بستن در این چهارسوق، به قدر خیال باطل ،خود باطل دیگری ست که ما بسا بدان دلبسته بودیم و اکنون بند دل بریده ایم از این خیال عبث.
اکنون ما در این خزان بی دولتی - خدای را - چه سازیم ، آنان چون همج الرعاع به باد وزان تاریخ و سرنوشت دچارند و ما به بی تابی و بی طاقتی ، چون غارت زده ای بی آشیان ، فرزند آسمان شده ایم و نان از نا انسان طلب می کنیم .
امید را ، امیدرا ، امید را ، نجوایی از دوردست ، آوایی از کران ها و بی کران ها ، اما آنکه به فردا دل می بندد و اکنون را از کف داده ، نه افتابی مهربان فردا پاشنه ی در خانه اش را خواهد چرخاند و نه سرنوشت به مهر سرگذشت ش را نکو خواهد گرداند . پس آنکه به دامان نیروی خویش از این انسداد های چند وجه بر می گذرد ، تاریخ را خود می نگارد و برگ و بار زندگانی را خود به رستگاری می آرد.
این سال هر چه بود گذشت . مدیران نالایق ، مردمان عبوس و در هم فرو کوفته ، اقتصاد کثیف ، فرهنگ سیاست زده ی حراف و پر گو ، مجادله های بیهوده و کم سو، رفیقان در راه مانده ، ابن السبیل های تفکر و عمل ، خواست بی آرزو ، انسداد از همه سو ، این سال هر چه بود بر ما و از ما گذشت ، اما بر بسیار از کسانی که بر زخم جان ما نمک پاشیدند نیز خواهد گذشت و گذشته است و به گوششان از زبور داوود باید خواند که :
"شریران چنین نیستند ، بلکه مثل کاهند که باد آن را پراکنده می کند ، لهذا شریران در داوری نخواهند ایستاد، و نه گناهکاران در جماعت عادلان ، زیرا خداوند طریق عادلان را می داند ، ولی طریق گناهکاران هلاک خواهد شد"
اما عید نوروز پاس عاشقی ست ، دمی طریق رندی را در پیش گرفتن و آسودن، جام خوشگوار نسیان را به دهان بردن است . نوروز کلاه کینه را از سر بر داشتن و نهال دوستی را کاشتن است . این همه اندوه را به یک سو می نهم و کلامی از شکوه نو شدن به زبان جاری می سازم . می دانم دروغ است ، دروغی ست مهیب ، لیک گاه از روزن یک فریب مرگ به واپس رانده می شود و زندگی شوق تنفس فراچنگ می آورد ، همچون فریب کوچک شهرزاد بر شهزاده ی خونریز و کین خواه . اکنون چون شهرزاد به فریبی کوچک ، به شما می گویم :
نو شد ایام ، نو ، جوانی کن
خشم بگذار و مهربانی کن

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top