تاریخ انتشار: 27فروردين1398|00:42

| کد خبر: 291239

مصباح یزدی: اطاعت از ولی فقیه مثل ائمه واجب است؛ هرچند اشتباه هم داشته باشد

وکیل ملت: رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) گفت: اطاعت از ولی فقیه مانند اطاعت از ائمه معصومین واجب است؛ هر چند ولی فقیه معصوم نیست و ممکن است بین هزاران تصمیم، اشتباهی نیز بکند، اما همان‌گونه که به حکم عقل اطاعت از فرمانده واجب است، اطاعت از ولی فقیه نیز واجب است.

مصباح با اشاره به معنای ولایت‌فقیه گفت: اطاعت از ولی فقیه مانند اطاعت از ائمه معصومین واجب است؛ هر چند ولی فقیه معصوم نیست و ممکن است بین هزاران تصمیم، اشتباهی نیز بکند. همان‌گونه که به حکم عقل اطاعت از فرمانده واجب است، اطاعت از ولی فقیه نیز واجب است؛ سربازان باید از فرمانده اطاعت کنند؛ بله، ممکن است فرمانده نیز تصمیمی اشتباه بگیرد، اما این مسأله دلیل بر ترک اطاعت از فرمانده نیست، وگرنه تفرقه ایجاد می‌شود و قدرتی نمی‌ماند. البته فرق فرمانده و ولی فقیه این است که هدف ولی فقیه، جلب رضای الهی است و طبیعتا خداوند نیز او را به حال خود وانمی‌گذارد، ولی حتی اگر این ویژگی نیز نبود، باز هم اطاعت از او به اندازه یک فرمانده لازم بود.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

فلاح
|
27فروردين ماه 1398
0
0
خداوند در آیه 46 سوره انفال می فرماید :وَ أَطيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا -و خدا و پيامبرش را اطاعت نماييد! و نزاع نكنيد، تا سست نشويد،
یعنی در اطاعت از خدا ورسول باید اطاعت محض کرد ونزاعی مجاز نیست یعنی کسی نمی تواند بگوید من نظری غیر ازاین دارم
اما در آیه 59 نسا می فرماید:يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ فَإِنْ تَنازَعْتُمْ في‏ شَيْ‏ءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَ الرَّسُولِ
اینجا فرموده که اگر نزاعی پیش آمد برگردانید به خدا ورسول ونگفته به اولی الامر برگردانید.
این آیات نشان میدهند که تفاوت اساسی این دو آیه در کلمات نزاع و اولی الامر هست. یعنی به نظر میرسد وقتی صحبت از اطاعت از خدا ورسول (که با خدا از طریق وحی ارتباط دارد) است هیچگونه نزاعی مجاز نیست.اما وقتی اولی الامر هست به نوعی نزاع را مجاز دانسته وفرموده که اگر نزاعی پیش آمد سخن را به خدا وقران ارجاع دهید بنابراین اگر دستور اولی الامر در چارچوب دستورات خدا ورسول باشد اطاعت لازم واجب است ولی اگر در بین دستور اولی الامر ودستور خدا ورسول مغایرتی پیش آید که منجر به نزاع خواهد شد در آن صورت همه(اعم از اطاعت کنندگان واولی الامر ) مکلف هستند که در موضوع مورد نزاع به چارچوبی که خدا ورسول تعیین کرده اند برگردند.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top