آزمایش ها روی موش ها نشان می دهند که مادرانی که از یک عفونت بهبود یافته اند، می توانند مصونیت خود در برابر آن عفونت را از طریق شیر دادن به نوزادشان با اثرات طولانی مدت منتقل کنند. متخصصان می گویند که در یکی از موارد آزمایشی، یک بچه موش از همین طریق تا پایان عمر خود نسبت به عفونت یک کرم مصون شده بود.

این یافته های قابل توجه فاکتور دیگری را به چگونگی تاثیر مادران بر سلامت کودکان خود افزوده است. با این حال پزشکان این روش را جایگزین واکسیناسیون ندانسته و تنها امید دارند تا در آینده از آن برای بهبود روش های محافظتی در برابر عفونت ها استفاده کنند.

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی اظهار داشته اند که ایمنی از مادران به فرزندان از طریق سلول های متنوع تری نسبت به آنچه که در ابتدا انتظار داشته اند، منتقل می شود. مقاومت در برابر بیماری ها از طریق گلبول های سفید خون منتقل می شود، نه از طریق پادتن ها یا همان پروتئین های نابود کننده باکتری ها و ویروس ها که پیشتر تصور می شد.

همچنین در حالیکه به نظر می رسید این مصونیت تنها در دوره شیردهی برای محافظت از نوزادان در آن ها وجود دارد، آزمایش های صورت گرفته روی موش ها نشان داد که این مزایا برای مدتی طولانی تر باقی می ماند.

به گفته محققان این اولین حضور عفونت پیش از دوران بارداری است که می تواند ایمنی سلولی مادام العمر را به نوزادان منتقل کند. البته لازم به ذکر است که هنوز هیچ شواهدی مبنی بر وجود همین تاثیرات در انسان ها وجود ندارد و به مطالعات بیشتری به این منظور نیاز است.

طبق اعلام سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS)، تغذیه با شیر مادر می تواند خطر ابتلا به عفونت ها، اسهال، استفراغ، سندروم مرگ ناگهانی نوزاد در کودکی و خطر ابتلا به سرطان خون و بیماری های قلبی را در بزرگسالی کاهش دهد.

اما باید توجه داشت که تغذیه با شیر مادر نمی تواند جایگزین واکسیناسیون شود، چرا که برای انتقال مصونیت از مادر به نوزاد، نیاز است تا مادر پیش از بارداری ابتلا به تمامی انواع عفونت ها را پشت سر گذاشته باشد.

بنابر گزارش دیلی میل، محققان دانشگاه کیپ تاون آفریقای جنوبی اعلام کرده اند که این مطالعه می تواند به دریافت ایمنی کودکان از مادران پیش از تولدشان منجر شود. آن ها به دنبال این موضوع هستند تا با استفاده از نتایج این مطالعه بتوانند به طراحی راهکارهای واکسن های مادری کمک کنند تا ایمنی طولانی مدت تری را برای کودکان فراهم آورند.

کلید واژه ها کودکان - عفونت - شیرمادر
منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top