یک وکیل دادگستری در گفت و گوی اختصاصی با وکیل ملت

دختر باکره با اجازه پدر می تواند ازدواج موقت کند

وکیل ملت: زهره محمد حسین/خبرنگار وکیل ملت:صرف نظر از روابط نامشروعی که بعضا در جامعه رواج دارد ازدواج موقت اتفاقی است که این روزها به صورت قانونی و ثبت در دفترخانه یا بدون ثبت در جایی در حال انجام است.تردیدی

تاریخ انتشار: 22مهر1394|02:42

دختر باکره با اجازه پدر می تواند ازدواج موقت کند
| کد خبر: 30209

نیست که جامعه به این نوع ازدواج ها نگاه مثبتی ندارد جدا از نگاه مثبت یا منفی جامعه کسانی هستند که بنا به دلایل اقتصادی ، اجتماعی یا هر دلیل دیگر تن به اینگونه ازدواج ها می دهند. همه این مسایل موجب شد تا با علی یار احمدی وکیل پایه یک دادگستری به گفت و گو  بنشینیم و تبعات این ازدواج را از منظر حقوقی بررسی کنیم.
عقد موقت از منظر حقوقی دارای چه تعاریفی است؟
عقد موقت از لحاظ حقوقی و قانونی همانند عقد دائم است‌، عقد موقت به این معنی است که زن و مردي که با هم ازدواج موقت مي کنند، فقط تا زماني که مدت عقد تمام نشده ، با هم زن و شوهرند . بعد از تمام شدن مدت ديگر زن و شوهر نيستند ،مثلا اگر براي مدت ده روز ازدواج کرده باشند، بعد از ده روز ديگر نسبت به هم محرم نيستند. در ازدواج موقت یا همان صيغه موقت رضايت زن و مرد و خوانده شدن عقد و مشخص کردن مهريه و مدت لازم است.اگر دختر باکره باشد، به نظر بيش تر مراجع معظم تقليد بايد از پدرش رضايت بگيرد.

یکی از مسائلی که در ازدواج موقت وجود دارد فرزند حاصل از این ازدواج است و در صورت باردار بودن همسر سرنوشت کودک پس از اتمام دوره محرمیت به چه صورت است؟
یكی از مواردی كه در ازدواج موقت لازم است توجه ویژه‌ای به آن مبذول شود تولد فرزندانی است كه در این نوع از ازدواج بوجود می‌‌آیند. تولد فرزند در این نوع از ازدواج، هیچ تفاوتی با ازدواج دائم ندارد و فرزندانی كه متولد می‌شوند در هر صورتی حق ادامه حیات دارند. حق تحصیل دارند و باید به فعالیت‌های اجتماعی بپردازند. فرزندان در ازدواج موقت یا در ازدواج دائم از حق‌الارث برخوردار هستند و پدر موظف است هزینه زندگی فرزند خود را تأمین كند مادر هم حضانت فرزند را در هر صورت به عهده دارد.

در صورت ثبت نشدن ازدواج موقت در دفترخانه شرایط برای کودک به چه صورت است؟
با توجه به اینکه اکثر این ازدواج ها در جایی ثبت نمی شود و طرفین می توانند صیغه محرمیت را بین خودشان بخوانند با نشان دادن برگه ساده صیغه نامه یا حتی اقرار به خواندن صیغه بین خودشان و  نشان گواهی تولد به دادگاه برای کودک شناسنامه بگیرند و در صورتی که شوهر منکر به رابطه زوجیت شود در آن صورت اثبات برای همسر عواقب قانونی دارد و زن برای رسیدن به حقوق کودکش مجبور به ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه است و این کار بعد از به دنیا آمدن کودک با گرفتن آزمایشات به دستور دادگاه صورت می گیرد.

اگر همسر اول درخواست طلاق داشته باشد با توجه به اینکه در تمامی موارد حق طلاق با مرد است دادگاه این حق را با حفظ تمامی حقوق مالی به خانم می دهد.

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top