سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگو با وکیل ملت

لایحه پلیس قضایی را بزودی به صحن علنی مجلس می بریم

وکیل ملت: مهرسا اسدی/خبرنگار وکیل ملت: در سال‌های اخیر تشکیل پلیس قضایی به یکی از موضوعات مهم در میان اخبار قضایی تبدیل شده، پلیسی که شهید بهشتی آن را در ابتدای انقلاب راه‌اندازی کرد اما پس از گذشت چند سال فعالیتش متوقف شد و امروز در قالب لایحه به مجلس آمده تا رأی مثبت نمایندگان را جلب کند.

تاریخ انتشار: 22مهر1394|02:48

لایحه پلیس قضایی را بزودی به صحن علنی مجلس می بریم
| کد خبر: 30211

البته در بحث تشکیل پلیس قضایی اختلاف نظرهایی وجود دارد، چرا که برخی کارکنان ناجا را مسئول این تشکیلات می‌دانند و برخی دیگر می‌گویند که باید در پلیس قضایی از نیروهای قوه قضائیه استفاده شود.
حالا امروز پس از گذشت 3 سال لایحه پلیس قضایی به یکی از اولویت‌های مهم بهارستانی‌ها تبدیل شده و اعضای کمیسیون قضایی مجلس تلاش دارند تا هرچه زودتر این لایحه به سرانجام برسد.
محمدعلی اسفنانی، سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس در گفت‌وگو با وکیل ملت در خصوص آخرین وضعیت لایحه پلیس قضایی گفت: کمیته‌ای جهت بازنگری این لایحه تشکیل شده و من هم مسئولیت آن را بر عهده دارم.
وی افزود: تلاش ما این است تا هرچه زودتر لایحه مذکور را بررسی کنیم و پس از رفع نقایص احتمالی آن را به صحن علنی مجلس بفرستیم.
عضو کمیسیون قضایی مجلس تصریح کرد: بدون شک با تشکیل پلیس قضایی، قوه قضائیه می‌تواند گامی بلند را در مسیر تحقق اهداف تعیین شده بردارد و قطعا با ایجاد این تشکیلات می‌توانیم در بحث کشف جرم، جلوگیری از فرار متهم و اجرای احکام قضایی عملکرد بهتری داشته باشیم.
لایحه قانونی تشکیل پلیس قضایی مصوب 5 تیرماه 1359 در 9 ماده و 4 تبصره به شرح زیر است:
‌ماده 1 -  پلیس قضایی از افسران و افراد انتظامی و کارگزاران قضایی (‌مأمورین ابلاغ و اجرای احکام کیفری و مدنی) به منظور انجام وظایف مندرج‌در این قانون تشکیل می‌شود.
‌تبصره 1 - پلیس قضایی از بین افسران و افراد پلیس و ژاندارمری و سایر ضابطین یا کارکنان دادگستری یا افراد دیگری که صلاحیت لازم را داشته‌باشند انتخاب یا استخدام خواهند شد. ترتیب انتخاب و استخدام و میزان حقوق و ترفیعات به موجب آیین‌نامه‌ای خواهد بود که وزارت دادگستری تهیه‌خواهد کرد و به تصویب هیأت دولت یا شورای انقلاب
می‌رساند.
‌تبصره 2 - کسانی که به صورت مأموریت در اختیار پلیس قضایی گذارده می‌شوند تابع  مقررات استخدامی سازمان خود هستند لکن در مورد ترفیع‌آنها باید نظر موافق دادستان عمومی مراکز استان در حوزه هر استان جلب شود.
‌ماده 2 - پلیس قضایی هر شهرستان وابسته به شهربانی محل بوده و مکلف است دستورات مقامات قضایی را اجرا کنند.
‌ماده 3 - وظایف افسران و پلیس قضایی همان است که در فصل اول و دوم از باب اول قانون آیین دادرسی کیفری و قوانین دیگر برای مأمورین‌شهربانی و ژاندارمری یا سایر مأمورینی که به موجب قوانین خاص ضابط دادگستری شناخته شده مقرر گردیده است. وظایف کارگزاران قضایی نیز عبارت خواهد بود از تکالیفی که به موجب قوانین خاص برای مأمورین ابلاغ و اجرا مقرر است.
‌تبصره 1 - در هر نقطه که پلیس قضایی تشکیل شود شورای عالی قضایی مراتب را به دادسرای محل اعلام می‌کند و وظایف مربوط به ضابطین‌دادگستری و مأموران ابلاغ و اجراء بر عهده پلیس قضایی است.
‌تبصره 2 - مادام که به وظایف ضابطین دادگستری و مأمورین ابلاغ و اجراء نیاز است، افراد مذکور کماکان وظایف خود را به نحوی که در قوانین‌مقرر است انجام خواهند داد.
‌ماده 4 - افسران و افراد پلیس قضایی در قرارگاه‌ها یا کلانتری‌ها و یا مراکز دادسرا مستقر می‌شوند به محض اطلاع از وقوع جرم طبق مقررات مندرج‌در فصل دوم از باب اول قانون آیین دادرسی کیفری و سایر قوانین اقدام و گزارش را به دادسرای محل
تسلیم خواهند نمود.
ماده 5 - پلیس قضایی می‌توان برای انجام وظایف خود از قوای انتظامی استمداد کند و قوای انتظامی مکلفند تقاضای آنان را فوراً به موقع اجرا‌گذارند.
‌ماده 6 - در صورت عدم حضور افسران یا افراد پلیس قضایی در محل وقوع بزه وظائف آنان را مأمورین انتظامی حاضر در محل به ترتیبی که برای‌ضابطین دادگستری مقرر است انجام خواهند داد.
‌ماده 7 - به کلیه جرائم مأمورین مذکور در این قانون طبق قواعد کلی در دادگاه‌های دادگستری رسیدگی خواهد شد.
‌ماده 8 - به تخلفات اداری افسران و افراد پلیس قضایی به موجب آیین‌نامه‌ای که از طرف وزارت دادگستری تهیه خواهد شد رسیدگی می‌شود.
‌ماده 9 - اعتبار لازم برای استخدام افراد جدید در پلیس قضایی و هزینه‌های دیگر باید به وسیله سازمان برنامه و بودجه تأمین شود.

 

دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top