با مصوبه کمیسیون قضایی

شوراهای حل اختلاف از رسیدگی به دعاوی اموال غیرمنقول منع شدند

وکیل ملت: سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس گفت: کمیسیون قضایی با مصوبه امروز خود اعضای شوراهای حل اختلاف را از رسیدگی به دعاوی مربوط به اموال غیرمنقول منع کرد.

تاریخ انتشار: 21مهر1394|19:30

شوراهای حل اختلاف از رسیدگی به دعاوی اموال غیرمنقول منع شدند
| کد خبر: 30235

به گزارش وکیل ملت محمدعلی اسفنانی نماینده مردم فریدون‌شهر در مجلس شورای اسلامی ، با اشاره به جلسه امروز کمیسیون قضایی مجلس گفت: در جلسه امروز لایحه اصلاح قانون شوراهای حل اختلاف مورد بررسی قرار گرفت و کار بررسی و تصویب این لایحه در جلسه امروز کمیسیون به پایان رسید.

وی ادامه داد: با موافقت نمایندگان در جلسه چند روز پیش مجلس این لایحه در قالب اصل 85 قانون اساسی در کمیسیون قضایی بررسی شد و نتیجه کار بدون ارسال به صحن علنی مجلس مستقیماً برای تأیید به شورای نگهبان ارسال خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: براساس مصوبه امروز کمیسیون صلاحیت شوراهای حل اختلاف در رسیدگی به دعاوی محدودتر شد و به عنوان نمونه این شوراها دیگر نمی‌توانند به دعاوی مربوط به اموال غیرمنقول رسیدگی کنند جز موارد خاص همچون اجاره‌بها و امثال آن.

اسفنانی خاطرنشان کرد: در ارتباط با اموال منقول نیز پیش از این شوراهای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به دعاوی مربوط به اموال با ارزش حداکثر 5 میلیون تومان را داشتند که با مصوبه امروز کمیسیون این میزان به 20 میلیون تومان افزایش یافت.

وی افزود: پیش از این فعالیت اعضای شورای حل اختلاف در این شوراها به صورت افتخاری بود و یا مبلغ اندکی را به عنان حقوق دریافت می‌کردند و حقوق و مزایایی برای آنها در نظر گرفته نمی‌شد که با مصوبه امروز کمیسیون قضایی مجلس مقرر شد تا حداقل حقوق برای اعضای این شوراها در نظر گرفته شود.

سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس اظهار داشت: موضوع دیگری که در جلسه امروز مورد بررسی قرار گرفت هزینه دادرسی در شوراهای حل‌اختلاف بود که پیش از این مبلغ 10 هزار تومان برای رسیدگی به هر دعوا پرداخت می‌شد اما با مصوبه کمیسیون بسته به موضوع مورد رسیدگی مبلغ تعیین می‌شود و نیمی از مبلغی که برای رسیدگی به دعاوی در دادگاه پرداخت می‌شود باید مراجعه‌کنندگان به شوراهای حل اختلاف این مبلغ را پرداخت کنند.

انتهای پیام/


فارس

دسته بندی حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top