رییس جمهور :

هفته آینده برجام اجرایی میشود

وکیل ملت: رئیس‌جمهور با بیان اینکه هفته آینده پایان 90 روز و آغاز اجرایی شدن برجام است، گفت: در این زمان نیز دو طرف باید اقدامات خود را آغاز کنند که تا نهایی شدن این تعهدات یکی دو ماه طول خواهد کشید که در نهایت تحریم‌ها برداشته می‌شود.

تاریخ انتشار: 21مهر1394|22:30

هفته آینده برجام اجرایی میشود
| کد خبر: 30301

به گزارش وکیل ملت حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان امشب در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با اشاره به حادثه منا اظهارداشت: امسال مردم ما قبل از آغاز ماه محرم به دلیل فاجعه منا دلشان پر از غم و اندوه شد و این حادثه نشان دهنده بی‌تدبیری حاکمان کشور سعودی بود که متاسفانه هزاران نفر زن و مرد از سراسر دنیای اسلامی از جانباختگان این حادثه بودند.

وی افزود: تا کنون پیکر 400 نفر از جانباختگان ایرانی به کشور بازگردانده شده‌اند و به خانواده‌هایشان برای خاکسپاری تحویل داده شده است و تعدادی از پیکر جانباختگان به درخواست خانواده‌هایشان در عربستان دفن شدند و تعدادی هم در حال شناسایی هستند.

رئیس جمهور با تشکر از پیگیری‌های انجام شده در این ارتباط تاکید کرد: علت این حادثه باید برای همه مشخص شود و همچنین مردم باید از آینده برگزاری صحیح مناسک حج اطمینان حاصل پیدا کنند که دیگر چنین حوادثی رخ ندهد.

هفته آینده زمان آغاز اجرایی شدن برجام است/ تا دو ماه آینده تحریم‌ها برداشته می‌شود

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه بنده از تمام کسانی که در تحقق برجام تلاش کردند تشکر می‌کنم، گفت: بنده از تمام ملت ایران که در این مسیر از حمایت و ایستادگی و مقاومتی که خصوصاً در دو سال اخیر و در طول دوران مذاکره داشتند تشکر می‌کنم.

روحانی با تشکر ویژه از هدایت‌های مقام معظم رهبری ادامه داد: بنده همچنین از مجلس شورای اسلامی از طرحی که تهیه کرده بودند که وظایفی را در اجرای برجام برای دولت در نظر گرفته شده است که به تصویب رسید تشکر می‌کنم و آنچه که در این مسیر باقی مانده نظر شورای نگهبان است و یکسری اقدامات باید انجام شود.

وی تصریح کرد: هفته آینده پایان 90 روز و آغاز اجرایی شدن برجام است که البته می‌توانست این اجرایی شدن برجام را زودتر آغاز کنیم در این زمان نیز دو طرف باید اقدامات خود را آغاز کنند که تا نهایی شدن این تعهدات و اقدامات یکی دو ماه طول خواهد کشید که در نهایت تحریم‌ها برداشته می‌شود و فضای جدیدی پیش روی ملت ایران قرار می‌گیرد.

روحانی در تشریح وضعیت اقتصادی پس از توافق هسته‌ای گفت: در توافق و مذاکرات هسته‌ای یکی از نکاتی که از آغاز مطرح بود و اهمیت داشت مسایل اقتصادی بود نه از دید آنکه اقتصاد چه روندی در کشور دارد بلکه به خاطر آنکه حربه‌ای که دشمن در اختیار گرفته بود و در زمینه فشار به مردم ایران از آن استفاده کرد حربه اقتصادی بود.

تحریم بانکی از ایران شروع شد

وی ادامه داد: تحریم تجاری در دنیا سابقه داشت، تحریم نفتی در عراق سابقه داشت، تحریم هوشمند در لیبی سابقه داشت اما تحریم بانکی از ایران شروع شد و این تجربه‌ای بود که قدرت‌های بزرگ انجام دادند و باید بر روی این نکته دقت کنیم که چرا آنان فکر کردند می‌توانند با فشار اقتصادی به اهدافشان برسند.

روحانی خاطر نشان کرد: سال‌هایی که وفور دلار نفتی بود، روند کشور در این مسیر بود که نفت را بفروشیم و با دلارهای آن اقتصاد را اداره کنیم و عمدتاً واردات را انجام دهیم و وقتی آنان دیدند که ما به فروش نفت متکی هستیم و از طرفی برای فروش نفت باید از تبادلات بانکی استفاده کنیم فشار را وارد کردند و در واقع شرایط اقتصادی کشور ما به آنان علامت داد که از این طریق می‌توانید به ما فشار وارد کنید چراکه نیازمندی ما بیشتر به نفت و دلارهای نفتی بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: آنان این کار را شروع کردند و فروش نفت را به مقدار زیاد کاهش دادند و مسیر بانکی را نیز با مشکلات زیادی مواجه کردند و تحریم بانکی را اعمال کردند.

روحانی ادامه داد: در آمدی که در سال 90 از مسیر درآمدهای نفتی به دست می‌آوردیم حدود 119 میلیارد دلار بود و پس از اعمال تحریم‌ها در سال 91 این میزان به 70 میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. البته در سال 90 و 91 قیمت نفت به آن صورت کاهش پیدا نکرده بود و حتی در سال 92 و اوایل 93، ما نفت را بالای 100 دلار و گاهی 112 دلار می‌فروختیم اما مانع مقدار فروش شدند و در استفاده از درآمدها نیز سیستم بانکی دچار مشکل شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه شاهد بودید کاهش درآمد نفتی چه مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد تصریح کرد: بر وضعیت رکود، تورم و رشد اقتصادی ما تاثیر داشت و در سال 91 رشد اقتصادی به منفی 6.8 رسید و وقتی دولت می‌خواست کار خود را آغاز کند تورم در کشور ما با بالای 40 درصد بود.

وی ادامه داد: اولین کاری که لازم بود انجام دهیم آن بود که از طریق اقتصادمان به دنیا پیامی را برخلاف پیامی که سال‌های قبل دریافت کرده بودند بدهیم و آن اینکه ما در شرایط تحریم و فشار شما می توانیم اقتصادمان را ساماندهی کنیم، تورم را کاهش دهیم و از رکود خارج شویم و آرامش را در بازار به جای تلاطم به وجود آوریم.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: توفیق دولت در سال 92 و 93 آن بود که در قدم اول تورم کاهش پیدا کرد و این بیش از آن چیزی بود که دولت اعلام کرده بود برای مثال در سال 92 گفتیم کاهش تورم به حدود 35 درصد خواهد رسید و 34.7 درصد شد و در سال 93 نیز گفتیم تورم به 25 درصد می‌رسد که در پایان سال تقریبا به 15 درصد رسیدیم واکنون نیز این روند ادامه دارد و مسیر ثابت دولت خواهد بود.

روحانی ادامه داد: در سال‌های بعد علی‌رغم همه مشکلات این مسیر را ادامه می‌دهیم و می‌دانیم در شهریور تورم نقطه به نقطه ما کاهش قابل توجهی داشت و حدود 11 درصد، 11.7 درصد و از 12 درصد کمتر بوده و احتمال دارد نرخ تورم نقطه به نقطه ما در ماه‌های اینده و تا پایان سال یک رقمی شود و در کل هم تورم رو به کاهش خواهد رفت.

در سال ۹۳ از رکود خارج شدیم

رئیس جمهور تصریح کرد: از طرف دیگر در زمینه رکود کاری کردیم که در سال 93 از رکود خارج شدیم و در سال 92 رشد ما منفی 1.9 بود اما در سه ماهه اول 93 این احساس را داشتیم و پیش‌بینی‌ها خروج از رکود بود و آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار نیز همین را نشان می‌داد و در سال 93 رشد 3 درصد را تجربه کردیم که قدم مهمی بود که با کاهش تورم، رشد اقتصادی و ثبات بازار و همه شاخص‌های اقتصاد کلان را کنترل کرده و جلو می‌بردیم.

روحانی ادامه داد: در سال 93 ما با دو مساله مواجه شدیم در سال 93 علی‌رغم آنکه علامت مثبت به دنیا در زمینه اقتصاد دادیم، همین علامت مثبت در مذاکرات باعث شد که طرف مذاکره کننده ما احساس کند که حربه تحریم کارگر نیست و خود آنان نیز از سال 93 در طی اظهاراتشان شاهد بودیم که ابتدا صاحبنظران و مسئولان اجرایی اعلام کردند که دیگر تحریم کارگر نیست و اقدامات دولت این پیام را به خوبی به آنان داد و آنها اعتراف کردند در سال 93 که دیگر تحریم کارگر نیست.

وی ادامه داد: چرا که شاهد بودند در شرایط تحریم اقتصاد را سامان می‌دهیم و شرایط مناسبی برای اقتصاد در کشور به وجود آمده است که این در مذاکرات کمک کرد و ضرورتی در مذاکرات بود که به طرف اعلام کنیم دیگر تحریم کارگر نیست و باید آن را کنار بگذاریم.

وی با بیان اینکه اظهارنظر وزراء شاید برای مردم تازگی داشت، گفت: اما برای من که در جلسه‌های مختلف شنیده بودم اینطور نیود

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top