اصلاح شرایط دومرحله‌ای شدن انتخابات مجلس

وکیل ملت: نمایندگان مجلس چگونگی دومرحله‌ای شدن انتخابات مجلس و وظیفه وزارت کشور در زمینه مدرن‌سازی شیوه‌های اخذ رای و شمارش آرا را تعیین کردند.

تاریخ انتشار: 22مهر1394|10:30

اصلاح شرایط دومرحله‌ای شدن انتخابات مجلس
| کد خبر: 30523

به گزارش وکیل ملت ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه 22 مهر ماه) در بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی به اصلاح ماده 3 این طرح پرداختند.

بر اساس اصلاحیه‌ای که از سوی نمایندگان به تصویب رسید اگر در مرحله اول انتخابات یک یا چند نفر از نامزدها یک پنجم آرا را کسب نکردند انتخابات دو مرحله‌ای خواهد شد و از بین نامزدهایی که یک پنجم آرا را به دست نیاوردند به تعداد دو برابر نمایندگان مورد نیاز از میان کسانی که بیشترین آرا را در مرحله اول داشتند در مرحله دوم شرکت می‌کنند.

به موجب مصوبه مجلس، در صورتی که تعداد نامزدهای باقیمانده کمتر از دو برابر مورد نیاز باشد تمامی آنها در مرحله دوم انتخابات شرکت خواهند کرد.

طبق تبصره این ماده، اگر تعداد نامزدهای باقیمانده مساوی یا کمتر از نمایندگان مورد نیاز باشد انتخابات مرحله دوم انجام نخواهد شد و نامزدی که حداقل یک پنجم آرا را کسب کرده باشد به مجلس راه خواهد یافت.

بر اساس مصوبه خانه ملتی‌ها، هیچ یک از داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی نمی‌توانند در بیش از یک حوزه انتخابیه خود را نامزد کنند در غیر این صورت نامزدی آنها به کلی باطل می‌شود و از شرکت در انتخابات آن دوره محروم می‌شوند.

با تصویب نمایندگان و بر اساس تبصره 3 این طرح، وزارت کشور با هماهنگی شورای نگهبان زمان انجام مرحله دوم انتخابات را ظرف مدت یک ماه پس از اعلام نتیجه مرحله اول و تائید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان تعیین و اعلام خواهد کرد.

طبق تبصره‌های 4،5،6،7 و 8 طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، در انتخابات میاندوره‌ای حوزه‌های انتخابیه 7 دوره مجلس کسانی حق رای دارند که در انتخابات قبلی آن دوره در همان حوزه رای داده باشند و یا در هیچ یک از حوزه‌های انتخابیه رای نداده باشند. همچنین وزارت کشور موظف است ظرف مدت 6 ماه از زمان تصویب این قانون نسبت به مدرن‌سازی شیوه‌های اخذ رای و شمارش آرا به منظور دقت، سلامت و نظارت بهتر بر اصل شمارش واعلام نتایج و همینطور استاندارد سازی صندوق‌های اخذ رای در حدود اعتبارات مصوب پس از تائید شورای نگهبان اقدام کند. به علاوه این وزارتخانه مکلف می‌شود با هماهنگی و موافقت شورای نگهبان تمام مراحل انتخابات را در حدود اعتبارات مصوب با استفاده از روش‌ها و فناوری‌های نوین برگزار کند.

نمایندگان مجلس همچنین مقرر کردند در انتخابات الکترونیکی با تأیید شورای نگهبان از امضای الکترونیکی مجریان و ناظران استفاده شود و در صورت برگزاری همزمان چند انتخابات در هر شعبه اخذ رای از یک دستگاه به طور مشترک برای تمامی انتخابات در اخذ رای و شمارش آرا استفاده شود.

انتهای پیام

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top