شرط بینایی و حداکثر 75 سال برای نمایندگی باقی ماند

وکیل ملت: نمایندگان مردم در خانه ملت شرایط ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تعیین تکلیف کردند که از جمله آن می‌توان به حذف قید سنی و عدم امکان ثبت‌نام نابینایان اشاره کرد.

تاریخ انتشار: 22مهر1394|13:50

شرط بینایی و حداکثر 75 سال برای نمایندگی باقی ماند
| کد خبر: 30723

به گزارش وکیل ملت ، نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه 22 مهرماه) مجلس شورای اسلامی، ضمن تعیین تکلیف شرایط ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی قانون قبلی این انتخابات را مبنی بر عدم امکان ثبت نام نابینایان به تصویب رساندند.

در این میان نمایندگان با 129 رأی موافق، 14 رأی مخالف و9 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی با ماده 5 این طرح موافقت کردند.

براین اساس قبلا بحثی در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور صورت گرفته بود که افراد نابینا می توانستند در انتخابات مجلس شورای اسلامی کاندید شوند اما قاسم جعفری به عنوان نماینده پیشنهاد دهنده حذف این کلمه گفت: گنجاندن این قید در قانون انتخابات احساسی است و ارزش خبری ندارد.

در ادامه حمید رسایی به عنوان مخالف پیشنهاد گفت: حذف قید نابینایان برای شرکت در انتخابات صحیح نیست فردا روز جهانی نابینایان است و ما نمایندگانی در عرصه های مختلف اجتماعی داریم که به خوبی کارهای خود را انجام می دهند مانند نماینده هایی که در شورای شهر حضور دارند با توجه به فناوری هایی که در بازار وجود دارد می توان این نواقص را پوشاند و نابینایی مانعی برای انجام کارها نمی شود.

همچنین غلامرضا کاتب به عنوان موافق پیشنهاد تصریح کرد: اگر قرار است نابینایان به عنوان کاندیدا در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنند پس بر این اساس افراد کم شنوا و لال نیز می توانند در این انتخابات شرکت داشته باشند اگر قرار است با تصویب این قید به این افراد احترام گذاشته شود می توان در عرصه های مختلف دیگر به این افراد احترام گذاشته شود. اگر فناوری وجود دارد که می تواند نواقص نابینایان را بپوشاند قطعا فناوری وجود دارد که بتواند نقایص افراد ناشنوا و لال را بپوشاند.

همچنین محمدرضا دهقان در اخطار قانون اساسی مطرح کرد که این قید که کمیسیون شوراها مبنی بر حضور افراد نابینا آورده است اخطار اصل 75 قانون اساسی دارد و می تواند بار مالی برای کشور داشته باشد چون نیاز است که کتاب هایی با خط بریل برای این افراد چاپ شود.

نمایندگان مجلس در ادامه با 98 رأی موافق، 52 رأی مخالف، 15 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در مجلس به پیشنهاد حذف قید حضور نابینایان در انتخابات مجلس شورای اسلامی رأی مثبت دادند.

همچنین در ادامه نمایندگان، شرایط سنی ثبت نام در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تعیین تکلیف کردند.

احمدعلی مقیمی به عنوان پیشنهاد دهنده حذف قیدی که کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مبنی بر امکان حضور افراد بالای 75 سال آورده بود گفت: اگر ما به جوانان و فرهیختگان کشور بها ندهیم انتظار این را نداشته باشیم که مشارکت جوانان در عرصه های مختلف کشور افزایش پیدا کند جوانان نیازمند کسب تجربه هستند و باید به آنها این فرصت داده شود که در عرصه های مختلف حضور داشته باشند.

همچنین جواد جهانگیرزاده به عنوان مخالف حذف قید امکان حضور افراد بالای 75 سال تصریح کرد: افراد بالای 75 سال عقلای کشور و بسیاری از آنها دارای شرایط جسمی مناسب هستند منطقی نخواهد بود که این افراد را حذف کنیم تصمیم گیری در این رابطه را به مردم بسپارید این افراد دارای تجربه و ایده های مناسب برای جوانان هستند که همراه شدن آنها با هم کمک شایانی به مدیریت کشور می کند.

در ادامه کمال علیپور خنکداری به عنوان موافق حذف قید امکان حضور افراد بالای 75 سال اظهار داشت: جوانان کشور منتظرند که استعداد و ظرفیت خود را در اختیار نظام قرار دهند آیا حیف نیست از این ظرفیت استفاده نشود اگر این قید گذاشته شود مشارکت نسل های جوان ما در عرصه های مختلف کشور کم می شود.

براین اساس نمایندگان مجلس با 100رأی موافق، 52 رأی مخالف، 11رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در مجلس به پیشنهاد حذف قید حضور افراد بالای 75 سال در انتخابات مجلس شورای اسلامی رأی مثبت دادند.

در ‌ماده 28 این طرح قید شده است که انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام باید دارای شرایط زیر باشند:

1.  اعتقاد و التزام عملی به اسلام

2. اعتقاد و التزام به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران.

3.  تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران.

4.  ابراز وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه.

5.  داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد و یا معادل آن.

6.نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابیه.

7. سلامت جسمی در حد برخورداری از نعمت بینائی، شنوائی و گویائی.

8.  حداقل سن سی سال تمام و حداکثر هفتاد و پنج سال تمام.

‌همچنین در تبصره 1  این قانون آمده است که داوطلبان نمایندگی اقلیت های دینی مصرح در قانون اساسی از التزام عملی به اسلام، مذکور در بند (1) مستثنی بوده و باید در دین خود‌ ثابت ‌العقیده باشند.

‌تبصره 2 این قانون حذف شد.

و در تبصره 3 ذکر شده است که هر دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی معادل یک مقطع تحصیلی فقط برای شرکت در انتخابات محسوب می‌شود.

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top