آلودگى صوتى تهران بالاتر از استانداردهاى جهانى است

سپیده شافعی

وکیل ملت: امروزه پايبندى به حقوق شهروندى از الزامات زندگى در شهرهاست. زيرا که رعايت حقوقى اوليه و اجراى وظايف در قبال همشهريان، ضرورتى غيرقابل انکار براى ادامه حيات اجتماعى است.

تاریخ انتشار: 22مهر1394|16:31

آلودگى صوتى تهران بالاتر از استانداردهاى جهانى است
| کد خبر: 30855

انسان به عنوان موجودى اجتماعى، ملزم به پيروى از چارچوب هاى رفتارى خاص در جامعه است تا شرايط زندگى مطلوبى در ميان همنوعان را براى خود و ديگران فراهم آورد.
زندگى شهرى همراه با تردد در معابر و حضور در مکان هايى است که با عنوان "عمومى"شناخته مى شوند و اگر فردى درصدد رعايت هنجارهايى اوليه نباشد موجب آزار و اذيت ديگر شهروندان مى شود.
مواجهه روزانه  با افرادى که با صداى بلند به مکالمه و يا در مواردى بحث و جدل هاى تلفنى در وسايل نقليه عمومى مى پردازند، آسيب هايى که در هر ساعت از شبانه روز از صداى بوق هاى بى دليل خودروها بر روح و فکر تک تک اعضا جامعه وارد مى آيد، يکى از  جلوه هاى عدم احترام به حقوق ديگر شهروندان است.
اما به راستى آلودگى صوتى چيست؟تعريف کلى که از اين عبارت آشنا در دست است، بيان مى کند که هر گونه امواج ناخواسته صوتى که در شرايط مکانى و زمانى خاص بر فعاليت موجودات زنده به ويژه انسان اثرگذار بوده و مى تواند آثار متعدد جسمى و روحى بر فرد را به همراه داشته باشد، آلودگى صوتى نام دارد.
براساس مقياس هاى گوناگون سلامت، حد آستانه تحمل گوش انسان، 130دسى بل عنوان شده است. بشر در مواجهه با اين آلودگى، در معرض بروز مشکلات شنوايى، امراض روحى و قلبى و عروقى قرار مى گيرد. به طور کلى اگر فردى بيش از 8ساعت در فضايى با آلودگى صوتى بالاتر از 70دسى بل قرار گيرد، دچار 5تا10 ميلى متر جيوه افزايش فشار خون خواهد شد.
رعايت اين امر در چارچوب قوانين و حقوق شهروندى قرار دارد. به اين منظور آيين نامه اجرايى نحوه جلوگيرى از آلودگى صوتى تدوين شده است که ناظر بر جنبه هاى گوناگون اين معضل به ويژه از منظر صنعتى (قوانين مربوط به صنايع خودروسازى و نيز هواپيمايى، کارگاه ها، کارخانجات و ...) است.
بند 20ماده 55 قانون شهردارى، با هدف حمايت معنوى از مسکن و محل سکونت و بالاخص حفظ آرامش شهروندان تدوين شده است و موارد متعددى از احترام به حقوق شهروندى از جمله جلوگيرى از توليد سرو صدا و مزاحمت هايى از اين دست را در برمى گيرد.
به بیان دیگر بند 20ماده 55 قانون شهردارى به بیان وظایف قانونی شهرداری‌ها اختصاص دارد، اما به موجب بند 20 ماده یاد شده که در 27 بهمن سال 1345 خورشیدی اصلاح شد، جلوگیری از ایجاد و تأسیس تمامی اماکنی که به نحوی موجب بروز مزاحمت برای ساکنان شهر می‏شوند، در وظایف شهرداری‌ها گنجانده شده و شهرداری‌ها را مکلف کرده تا از تاسیس کارگاه‌ها، گاراژهای عمومی، تعمیرگاه‌ها، مراکز دامداری و به طورکلی تمامی مشاغلی که به نحوی برای ساکنان شهر ایجاد مزاحمت می‌کنند، جلوگیری کند.
به رغم اینکه بند 20ماده 55 قانون شهردارى ، شهرداری ها را مکلف کرده تا آرامش شهروندان را تامین کند اما براساس مطالعات انجام شده، کلان شهر تهران از نظر آلودگى صوتى در رتبه اول در کشور قرار دارد. مديرعامل ستاد مرکزى معاينه فنى خودرو، 30درصد از آلودگى صوتى تهران را ناشى از خودروها و موتورسيکلت ها مى داند.
آلودگى صوتى تهران در مناطق مسکونى 10تا15دسى بل بالاتر از استانداردهاى جهانى است. سازمان بهداشت جهانى(WHO) حداکثر آلودگى صوتى را در روز55و  در شب 45 دسى بل تعيين کرده است که متاسفانه همه روزه شهروندان در کلان شهرى چون تهران عبور از اين حد را با روح و جسم خود حس کرده و ناخواسته عوارض آن را متحمل مى شوند. آنچه از اين مطالعات بر مى آيد آنکه، اتخاذ قوانينى محکم تر بر دوش مديران و قانون گذاران و رعايت حقوق هم نوعان در ابتدايى ترين حوزه هاى منجر به آلودگى صوتى، وظيفه تک تک افراد جامعه است.

 

دسته بندی یادداشت ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top