وکیل ملت بررسی می کند(قسمت نخست)

بازخوانی پرونده زنجیره فساد

وکیل ملت: روح...غلامی/وکیل ملت:در ایامی بسر می بریم که در تمامی رسانه ها و جراید و سایتهای اینترنتی داخل و خارج یک سوژه داغ نقل محفل ها شده است و هرکس از ظن خود نسبت بدان اعلام نظر می نماید اما آنچه بنده حقیر را واداشت تا نسبت به تحریر این مجموعه اقدام نمایم واکاوی علل اصلی و زنجیره بوجود آمدن این شکل نوین و علمی فساد در دنیاست که امروزه فقط در ایران شاهد آن هستیم و بعضا اشخاصی از زنجیره های دیگر فساد، که بسیار شناخته شده اند در زنجیره فساد شخص دیگر راه پیدا می نمایند و از نظر نگارنده یکی از موثر ترین راهههای مبارزه با این پدیده شناخت این زنجیره یا بهتر بگویم ((مافیا))توسط گروههای مردم نهاد و مبارزه با آن است .

تاریخ انتشار: 25مهر1394|21:00

بازخوانی پرونده زنجیره فساد
| کد خبر: 32583

چرا که مثل همین مورد اخیر تا فشار افکار عمومی و تعداد کمی از نمایندگان مجلس نبود تعدادی از دانه درشتها از جمله بابک عزیز شاید هیچ وقت محاکمه نمی شدند واز جمله مصاحبه سلطانی عضو کمیته پیگیری  در خصوص قصد عقبه زنجانی برای کودتای سیاسی و اقتصادی گفته بود که خطر این جریان را بیشتر در نظر می آورد و اگر مطلب اشاره شده توسط وزیر محترم کشورکه از ورود پولهای کثیف در انتخابات آتی خبر داده بود را کنار هم بگذاریم خطر بیشتر احساس شده و جهاد در مقابل این جورسومه های فساد را باید از اهم امور دانست.که در این خصوص نیز در قسمتهای بعد مفصلا صحبت خواهیم نمود.
از سوی دیگر مطلب  در خور توجه که تاکنون مغفول مانده است،عقبه و ریزه خوران این زنجیره ها هستند که بعضا به جهت عدم پیگیری بعضی از جرایم بالادستی های  زنجیره های فساد هیچ وقت پای آنان در محکمه باز نشده و یا اینکه بعد از سکه افتادن زنجیره که از آن نان به نرخ روز تهیه می گردید. خود را سریعا به رنجیره ای دیگر متصل و یا از نا آگاهی عموم استفاده نموده و از کلاه نمدین قبلی که توسط زنجیره بدست آمده قبائی برای خود هرچند گشاد به تن خویش درست کنند. که علی الخصوص تاکنون نسبت به این اشخاص پرداخته نشده بود و اگر افکار عمومی نسبت به این قشر مطلع و حساس گردند بعضا حتی صدا وسیما نیز دیگر نمی تواند از بعضی از این چهرها دعوت نماید. و ضمنا نتوانند از موقعیتی کوچکی که قبلا مافیای فساد  برای آنان ایجا نموده است موقعیتهای جدیدی کسب نمایند. ضمنا چون هیچ جرمی به آقایان در این سری مقالات منتسب نمی شود و خواب شکایت از باب افترا از نگارنده را هم نمی توانند ببینند.
این مجموعه مبارزه جدیدی  با زنجیره ها و مافیای قدرت و فساد است و قطعا چالشی برای آنان خواهد بود و خواننگان محترم را به پیگری آن و ضمنا باز نشر در شبکه های اجتماعی  البته با ذکر منبع دعوت می نمایم.
بابک زنجانی کیست
همه می دانند حتی امروز کودکان هم  بابک نفتی را می شناسند هر جا در اینترنت سر بکشی هست.سایت داخلی  ویا خارجی  و اصلاح طلب و اصولگرا و دلواپس و کیهانی مسلکان و هر گروه سعی تبری از او را دارند و بعضی  وی را به جناح رقیب منتسب می نمایند. پس سوال مناسب این است که چگونه بابک بوجود آمد و یا بهتر است بگویم چه شد که بابک، بابک شد. و چه شد که با آن همه عقبه و قدرت پایش به میز محاکمه کشانده شده است.شاید بگویید مگر میز عدالت تفاوتی بین اشخاص قائل است. که در جواب ،این جمله همکار محترم بهمن کشاورز یادم می آید که در کنایه به مصطفی پور محمدی در دلیل تراشی در عدم محاکمه محمد رضا رحیمی معاون اول دولت دهم  که گفته بود همه در برابر قانون برابرند  گفت (همه در برابر قانون برابرند ولی بعضی برابر ترند).
سابقه و داستان های بابک- ز در همه سایتها داخلی و خارجی موجود است و بنده قصد تکرار مکررات را ندارم و صرفا با دادن بعضی از اطلاعات سعی در واکاوی حقوقی و سیاسی موضوع را دارم که  بررسی و توجه به هریک از جنبه ها بدون ملاحضه جنبه دیگر عملی عبث و بیهوده است. چرا که وقتی صحبت از کودتا می شود یعنی عوامل آن در تمام دستگاهها عوامل دارند و برای مبارزه کار سختی پیش روست.
چه شد زنجانی محاکمه شد.
اولین بار محمود احمدی نژاد در جلسه استیضاح وزیر کار که به جهت عدم عزل مرتضوی پیش آمد فیلمی را منتشر نمود که مرتضوی و زنجانی با همراهی سید حسن میر کاظمی (مفصلا در موردش خواهیم گفت) در حال بده بستان معارفه و غیره و ذلک بودند. این فیلم باعث شد نام او بر سر زبانها بیفتد و دردسرهای آقای میلیاردر از همین زمان آغاز گردید.
البته چوب حراج به شرکتهای تامین اجتماعی و فروختن آنها با واسطه گری حسن میر کاظمی   که بسیار مهم بوده را در قسمت بعدی سری مقالات زنجیره فساد توسط سعید مرتضوی را بررسی خواهیم نمود.
واما کاسبان واقعی تحریم
در این ایام که بحث برجام مطرح است دقیقا می توان با نقب زدن به زنجیره های فساد علت عدم خوشایند برخی از مخالفان توافق را فهمید زیرا جدای بسته شدن دکان کاسبان زمینه آشکار شدن مفاسد دوره تحریم نیز فراهم گردیده و قطعا دست عده بیشتری در مفاسد این دوره رو خواهد شد اما آنچه پرونده زنجانی را از سایر پرونده ها متمایز می سازد.دوره کوتاهی که از زمان انتشار فیلم و محاکمه وی می گذرد نهفته است البته کوتاه  که می گویم با توجه به سوابق دسنگاه قضا است که در ورود به اینگونه پرونده ها هیچ وقت عجله ای ندارد.
اما در همین مدت حمایت عده ای از دوستان زنجانی و افشاگری عده دیگر بسیار قابل توجه است البته نگارنده جملات و نکات را در ذیل می آورم اما قضاوت و تحلیل را به خوانندگان محترم می سپارم.
در زمانی که شدیدا بحث بازنگرداندن پولهای نفت مطرح بود رسیدگی و اظهارات محمدعلی پورمختار نماینده کبود آهنک و رئیس کمیسیون اصل نود  و همچنین اظهارات  و موضع گیریهای سخنگوی این کمسیون که بیشتر بوی حمایت داشت تا مقابله در خصوص بابک زنجانی باعث تعجب و موضع گیری برخی رسانه ها و نمایندگان مجلس گردید.
بعنوان نمونه  گوشه ای از مصاحبه جالب رئیس کمسیون اصل نود با روزنامه شرق قبل از بازداشت بابک زنجانی را می آورم :


پورمختار۴ مهر ۱۳۹۲  مصاحبه با روزنامه شرق قبل از دستگیری زنجانی:بابک زنجانی خدمات خوبی داشته است .


قرار بود در صورت موافقت اعضای کمیسیون به ماجرای پرونده بابک زنجانی ورود پیدا کنید؟


بررسی اولیه‌ای داشته‌ایم و گزارشی از وزارت نفت گرفتیم.


با آقای زنجانی هم دیدار داشته‌اید؟


هفته پیش از ایشان خواستیم و آقای زنجانی هم به کمیسیون اصل90 آمدند و توضیحاتی ارایه کردند.


تکلیف نزدیک به سه‌میلیارد بدهی‏های ایشان به وزارت نفت چه می‌شود؟


البته رقم پایین‌تر از این حرف‏ها است.آقای زنگنه گفتند دو‌میلیارددلار است و بعد یکی از نمایندگان عضو کمیسیون انرژی اعلام کردند رقم دو‌میلیاردو800میلیون‌دلار بوده.  اما ایشان گفتند که بخش‌هایی از این پول پرداخت شده.

خود آقای زنجانی پرداخت کرده‌اند؟
بله، خودشان. این دو‌میلیارددلار برای وزارت نفت، در حساب بانکی بابک زنجانی در خارج از کشور بلوکه شده. به دلیل همین تحریم‌ها.

چند ماهی است که کمیسیون انرژی ماجرا را مسکوت گذاشته و در نهایت هم پیگیری‌های این کمیسیون راه به جایی نبرده؟
من مسوول کمیسیون انرژی نیستم.

اما مسوول کمیسیون اصل90 که هستید...
شما مدام ماجرای کمیسیون انرژی را می‏گویید، حیطه عملکرد آنها به کمیسیون اصل90 ارتباطی ندارد.

حتی اگر تکلیف دو‌میلیارددلار اموال بیت‌المال به دلایل ناگفته چند ماه مسکوت بماند تا وزیر جدید بیاید و افشاگری کند؟
اینها را باید از کمیسیون انرژی بپرسید. شما دایم دارید به کمیسیون انرژی اشاره می‌کنید، به آن نپردازید. موضوع امروز را ببینید.

تکلیف پیگیری وزارت نفت چه می‌شود؟
وزارت نفت الان شکایتی ندارد و صرفا طرح بحث کرده است.

حتما که نباید شکایت باشد، متن سخنان آقای زنگنه آمیخته به انتقاد است و شکواییه. دومیلیارد یا دو‌میلیاردو 800میلیون‌دلار از سرمایه این وزارتخانه بلوکه شده، آن‌وقت می‌گویید، شکایت نکرده؟
بله، هیچ شکایتی در کار نیست. آقای زنگنه ابهام دارد و می‌خواهد موضوع روشن شود. در عین حال گزارشی را از شرکت «نیکو» گرفته‏ایم که طرف اصلی در این قرارداد بوده. این شرکت تایید کرده این مبلغ در حساب شرکت هست اما مشمول تحریم‌ها شده است.

ایشان چند ساعتی میهمان کمیسیون اصل90 بوده‌اند، محور حرف‌های ردوبدل‌شده چه بوده؟
ما درباره نحوه ورودش به حوزه‌های سرمایه‌گذاری، فعال‌شدن در حوزه اقتصادی و شرکت‌های تجاری که در اختیار دارد، از او سوال کردیم.

و آن وقت برآیند حرف‌های او شما را قانع کرد؟
ببینید نگاه ما بدبینانه نیست.

یعنی معتقدید اتهام رانت‌خواری ایشان بی‌پایه است؟
چیزی ثابت نشده و نباید اینها را زیر پا له کنیم. متاسفانه وقتی رسانه‌ای می‌شود، حاشیه‌پردازی شده و سرمایه‌گذارها فرار می‌کنند.

جمع‏بندی شخص شما به‌عنوان رییس کمیسیون اصل 90 از سخنان او چیست؟
فعلا هیچ قضاوتی ندارم، اما گزارش‌های رسمی موید این است که ایشان خدمات خوبی داشته‌اند اما تحقیقات ما در حال تکمیل است.

‌چطور خدمات خوبی ارایه کرده‌اند و آن وقت در فیلمی که محمود احمدی‌نژاد سال گذشته در صحن علنی مجلس پخش کرد، متهم به دریافت رانت شده‌اند؟ اصلا از همان روز بود که مدام اسم آقای ب. ز سر زبان‌ها افتاد. فیلم هم مستند بوده، یک‌سر ماجرا فاضل لاریجانی است و سر دیگرش سعید مرتضوی.
قضاوتی ندارم، ایشان هم درباره آن فیلم توضیحاتی داده، اینکه ‌گیر افتاده بود...

ماجرای فیلمی که احمدی‌نژاد در مجلس نشان داده، چقدر برای کمیسیون اصل90 تعیین‌کننده است؟
فیلم ملاک ما نیست.

چطور می‌شود که پخش فیلم در صحن مجلس برای کمیسیون اصل90 مهم نباشد؟
موضوعیت ندارد. الان بحث ما رسیدگی به امور دیگر پرونده است. درباره فیلم زنجانی توضیح داده و گفته‌های او بیان‌کننده این است که از او سوءاستفاده شده.

مهم‌ترین مساله‌ای که درباره پرونده بابک زنجانی در ذهن‌تان است و هنوز به جواب آن نرسیده‌اید؟


آن را به شما نخواهم گفت.

حالا بخوانید گوشه ای از افشاگریهای !!! احمد پور مختار رئیس کمیسیون اصل نود  بعد از دستگیری بابک زنجانی
. 1- «محمدعلی پورمختار» روز شنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان این که رسیدگی به پرونده بابک زنجانی همچنان ادامه دارد، افزود: ما نمی دانیم وی چقدر پول و ملک دارد، ولی هیچ فردی هم نمی گوید که زنجانی مالی در اختیار ندارد.
وی تاکید کرد: ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی در حال حاضر شناسایی اموال بابک زنجانی را پیگیری می کند البته اگر خودش در این زمینه همکاری می کرد، بهتر بود.
عضو ناظر مجلس در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی از بابک زنجانی و همکاران وی خواست با مسوولان رسیدگی کننده به این موضوع همکاری کنند تا مشکل هر چه زودتر حل شود
پورمختار همچنین گفت: نظام پای پرونده بابک زنجانی ایستاده و هیچ تعارفی هم با وی و افراد دیگر ندارد، بنابراین قوای مجریه، مقننه و قضاییه تا نتیجه نهایی این پرونده را پیگیری خواهند کرد.
وجالب تر از همه مصاحبه با امیر عباس سلطانی عضو کمسیون تحقیق و تفحص از بدهی زنجانی با خبرگزاری نفتا:
نامه پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 در حمایت از بابک زنجانی چقدر صحت داشت؟
در رابطه با مساله بابک زنجانی من با آقای پورمختار اختلاف عقیده زیادی داشتم. فکر می کنم رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس خیلی به این مساله خوشبین بود. ما در این ارتباط چندین جلسه بحث کردیم. آقای پورمختار بود که خبر واریز بدهی بابک زنجانی به بانک مرکزی را داد. به نظرم در این مورد خاص اشتباه کرد و البته موضع گیری عجیبی هم در این ارتباط داشتند.
حواله ای که زنجانی ادعا می کرد پول را پرداخت کرده جعلی بوده و سه میلیون دلار خرج برای زنجانی داشته است. این پول هم واریز نشده بود. ما به واسطه اطلاعاتی که از بانک مرکزی داشتیم از ابتدا می دانستیم که پولی واریز نشده است و آقای پورمختار به اشتباه این مساله را بیان کرد.
این مطالب گوشه ای از مافیایی است بدان اشاره شد و قضاوت در این خصوص را به خوانندگان محترم می سپارم.البته بعضی از مطالب و مصاحبه نیازی به شرح ندارند.
در مطالب بعدی در خصوص  مصاحبه امیر عباس سلطانی  نماینده مجلس و افشای قصد عوامل پشت پرده زنجانی برای کودتای اقتصادی و سیاسی  و سایر عوامل و عقبه زنجانی  به تفضیل  اشاره خواهم نمود.
 

 

 

دسته بندی حقوق اقتصادی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top